Muay thai

muay-thai-2

muay-thai_m-5568847Co to takiego Muay thai?

Muay thai to rodzaj boksu syjamskiego i tajskiego, sport kładący nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem ciosów za pomocą łokci i kolan.

Muay thai – historia

Pochodzi z Tajlandii gdyż tak się przyjęło, jednak wciąż brak dowodów by potwierdzić pochodzenie tej techniki boksu. Z pewnością właśnie w Tajlandii rozwinął się on najbardziej, stając się sportem narodowym. Według tradycji przed walką zawodnicy musieli wykonywać taniec zwany „waikhru”. Dawniej wykonywano go by pokazać swe pochodzenie, dziś to już wyłącznie zwyczaj. Dawniej czterej wojownicy Jatubaht, którzy podczas pilnowania królewskiego słonia, stracili broń, musieli walczyć sztuką walki Muay Thai. Z czasem ze względu na potrzeby armii, włączono do tej sztuki walki również broń.

W roku 1887 otwarto wydział wychowania fizycznego, gdzie boks tajski należał do zajęć obowiązkowych.

W roku 1921 walki w boksie tajskim odbywały się już przed większa widownia, na wzniesieniach otoczonych linami.

W roku 1929 Suan Sanuk wprowadził ring z trzema linami oraz narożnikami, miał bowiem nadzieję na organizowanie walk bokserskich na stadionach gdzie był właścicielem.

muay-thai-trening_m-6161836

W połowie lat 20 wycofano z ringu owijacze „kaad chuek” i zastąpiono je innymi technikami jak np. dźwignia, kopnięcie w krocze, uderzenie głowa itp. Niestety zmiany spowodowały śmierć jednego z zawodników Lak Muang w Bangkoku.

W latach 30 wprowadzono metalowe ochraniacze na genitalia oraz skórzane rękawice bokserskie. Na wzór markiza Queensberry wprowadzono zasadę 5 rund po 3 minuty. Z czasem wprowadzono również kategorie wagowe.

Z czasem Muay thai stał się popularny na całym świecie.

Muay thai – charakterystyka i technika

muay-thai-spodenki_m-7605980Metoda boksu tajskiego charakteryzuje się szczególnie popularnym stylem, a mianowicie kopnięciami łokciami oraz kolanami. Bardzo ważne są również niskie kopnięcia okrężne. Technika boksu tajskiego bardzo przywiązuje wagę do walki w zwarciu. Dozwolone są przechwyty, kopnięcia, obalenia, podcięcia, zaś wręcz zabronione rzuty.

Muay thai – ubiór

W boksie tajskim strój treningowy składa się z krótkich spodenek na których zazwyczaj widnieje napis po tajsku oraz podkoszulki bez rękawków. Jeśli zawodnicy występują w walkach zawodowych, mają na sobie wyłącznie spodenki. Do stroju można zaliczyć również rękawice, ich waga jest zależna od kategorii wagowej.

Was this helpful?

0 / 0