Muminki

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Bajki są nieodzowną częścią życia każdego dziecka. Oglądając odpowiednie bajki dzieci uczą się i poznają świat. Biorą z bohaterów „kogoś” do naśladowania, chcą się utożsamiać z tą osobą. Autorom bajek najbardziej zależy na tym aby bajka przeszła do historii. Z pewnością możemy powiedzieć to o bajce pt. Muminki.

Muminki

Autorką wielu książek o Muminkach, bo tutaj tworzyły się podstawy całej historii jest Tove Jansson. Przedstawiała je jako istoty o antropomorficznej budowie ciała podobne do hipopotamów, jednak dwunożne zamieszkujące pewną dolinę gdzieś w Finlandii. Historia książek sięga roku 1945, kiedy została wydana pierwsza książka pt. „Małe trolle i duża powódź”. Autorka twierdziła bowiem, że Muminki są właśnie odmianą trolli. Wszystkie książki napisane przez autorkę odniosły wielkie sukcesy, zostały przetłumaczone na wiele języków aby dzieci mogły czytać i zachwycać się historią Muminków.

Muminki – bajka animowana

Książka doczekała się oczywiście inscenizacji teatralnych oraz wielu adaptacji filmowych. W Polsce bajka ta była realizowana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, jej wykonania podjęło się Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Muminki – postacie

Bohaterowie bajki to między innymi:

○ Muminek, ○ Mama Muminka, ○ Tatuś Muminka, ○ Panna Migotka, ○ Migotek, ○ Ryjek, ○ Mała Mi, ○ Włóczykij, ○ Paszczak, ○ Mimbla,

○ Buka.


Generalnie cechą wspólną bajek jest zawarcie w nich motywu odwiecznej walki dobra ze złem. W wielu z nich owa walka przedstawiona jest bardzo schematycznie, iście szablonowo. Ktoś jest skrajnie zły, więc, dla równowagi, istnieje ktoś dobry. W sumie to dobrze, gdyż dzieci, stanowiące grupę docelowych widzów, mogą łatwiej zrozumieć, dlaczego warto postępować jak ten „dobry”.

Niesamowita muzyka potęguje niespotykany w bajkach klimat. Buduje nastrój, oddaje radość, troskę, zdenerwowanie i przerażenie. A bać się na tej bajce naprawdę można, ponieważ wszystkie zwroty akcji są przedstawione w sposób bardzo przyzwoity.

Bajka ta z pewnością jest pamiętana przez wiele osób. Jest rozpoznawana i kojarzona z dzieciństwem. Właśnie chodzi o ten przejaw dobroci i morału płynącego z bajki. W ten sposób bajka uczy jak dziecko ma postępować, a czego lepiej nie robić żeby uniknąć kary za złe zachowanie.

Was this helpful?

0 / 0