Muzyka dla dzieci

muzyka-dla-dzieci_m-3226295Dziecko zaczyna słyszeć jeszcze w okresie ciąży. Zostało dowiedzione w różnych badaniach, że płód słyszy muzykę, mało tego, niektóre rodzaje muzyki wpływają na dziecko uspokajająco, inne zaś je ożywiają. Dziecko już wtedy potrafi rozpoznawać melodie. Naukowcy skłonni są twierdzić, że na gust dziecka przed urodzeniem największy wpływ mają upodobania matki, jaka muzyka sprawia że ciężarna czuje się dobrze i przyjemnie, taka będzie również korzystnie wpływać na malucha w brzuszku.

W organizmie człowieka słuchającego określonej muzyki wydzielają się hormony szczęścia, które w wydatny sposób oddziałują również na dziecko. Dochodzimy do wniosku, że młodzi rodzice (a szczególnie mamusie) mają duży wpływ na przyszłe preferencje muzyczne swojego dziecka. Właśnie w okresie prenatalnym możemy ładnie ukształtować gust naszego maleństwa, słuchając określonej muzyki. Oczywiście warunek jest taki, że mama, nawet dbając o rozwój muzyczny dziecka, nie będzie się „skręcać” słuchając, dajmy na to Vivaldiego czy Mozarta, gdyż wówczas cały ten wysiłek pozbawiony będzie sensu i celu.

Gdo-sciagniecia_m-4346263dy dzidziuś już się urodzi, najważniejszą dla nie go muzyką przez kilka pierwszych dni jest uspokajający i kojący głos mamy. Głos ten dziecko zna bardzo dobrze (słuchało go przez niemal dziewięć miesięcy, więc kojarzy go z bezpieczeństwem). Poza maminym głosem, można dziecku zacząć puszczać muzykę. Mogą to być kompozycje, których słuchało ono jeszcze w życiu prenatalnym, ale równie dobrze sprawdzą się łagodne dźwięki o nieco wyższej częstotliwości, melodyjnych tematach i koniecznie w tonacjach majorowych. Muzyka tego typu wpływa kojąco zarówno na malucha, jak i na mamę.

Gdy dziecko dorasta, możemy zacząć urozmaicać mu repertuar muzyczny, powinien być adekwatny do poziomu jego rozwoju. Dziecko jest wtedy bardzo żywiołowe, chce podbijać świat, wszędzie dotrzeć i wszystko zobaczyć. Najlepszą wtedy muzyką dla dziecka są bardzo żywe i melodyjne utwory. Jeśli nasze dziecko lubi muzykę klasyczną to najlepiej egzamin zda muzyka okresu baroku, które aktywizują malca (najlepsze są kompozycje Antonio Vivaldiego czy Jana Sebastiana Bacha, najlepiej w tonacji durowej w tempie allegro, vivace, presto).

Dobrze sprawdzają się również piosenki tworzone specjalnie dla dzieci. Mają one wesołe melodie, śmieszne i humorystyczne słowa, choć dużo jest także piosenek spokojnych, sprzyjających wyciszeniu. Piosenki dla dzieci, kołysanki tworzyli i tworzą bardzo znani polscy artyści, tacy na przykład jak Ewa Bem, Grzegorz Turnau, Joszko Broda, zespoły Arka Noego, Fasolki. Dobre piosenki, które bardzo podobają się dzieciom śpiewała niegdyś Natalia Kukulska, dużo interesujących utworów znajdziemy również w muzyce do filmów o Panu Kleksie.

Was this helpful?

0 / 0