Muzyka klasyczna

Człowiek dla swojego komfortu wymyślił wiele form relaksu. Jedną z nich jest słuchanie muzyki. Nie każdy lubi głośne dźwięki gitar elektrycznych czy perkusji, poza tym w dawnych czasach instrumenty takie nie były jeszcze znane. Dawniej skupiano się na tworzeniu artystycznych dźwięków, czasem o wolnym tempie, a czasem o szybkich, tanecznych taktach. Historia muzyki określa w ten sposób powstanie muzyki klasycznej.

Muzyka klasyczna – historia

Współcześnie tworzona muzyka klasyczna jest niemal kontynuacją zaczętej wiele epok temu muzyki poważnej. Można ją zatem sklasyfikować według epok, w których powstawała. W każdej epoce kulturalnej żył znany przedstawiciel muzyki klasycznej. Wspomnieć można jedynie o epoce renesansu i jej przedstawicielach: Ludwiku Daser, Orazio Vecchi czy Janie Brantcie. Epoka baroku należała do Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha i Petera von Wintera. Również w epoce romantyzmu tworzono liczne dzieła muzyczne. Cenionym wówczas kompozytorem stał się Fryderyk Chopin, Robert Schumann, Ferenc Liszt oraz między innymi Stanisław Moniuszko.

Muzyka klasyczna – kompozytorzy

Nie sposób jest wymienić wszystkich przedstawicieli muzyki klasycznej, jednak wypadałoby jeszcze wspomnieć o Piotrze Czajkowskim żyjącym w epoce muzyki przełomu oraz Giuseppe Verdim, Richardzie Wagnerze czy Hugo Wolfie żyjących w epoce XIX wieku. Do sław epoki Młodej Polski należą Feliks Nowowiejski i Karol Szymanowski. XX wiek to między innymi Dymitr Szostakowicz, Witold Lutosławski oraz Krzysztof Penderecki. Nie tylko kompozytorzy muzyki klasycznej posiadają swoich przedstawicieli w każdej z epok, jej wykonawcy również zaistnieli jako wielcy ludzie. Obecnie najbardziej znani twórcy muzyki klasycznej w Polsce to Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Krzysztof Penderecki.

Nie jest bowiem sprawą łatwą odtworzyć napisaną i stworzoną w głowie kompozytora partyturę. Wielcy wykonawcy muzyki klasycznej zwani jej wirtuozami dążą do perfekcji w jej wykonaniu i przekazaniu jej słuchaczom. Muzyka poważna zyskała dzięki swojej ponadczasowości miano muzyki nieprzeciętnej i oryginalnej. Style muzyczne to kategorie muzyki określające specyficzną jakość brzmienia oraz osobliwe teksty zawarte i współgrające z melodią.

Muzyka klasyczna reprezentuje styl stary, lecz w pełni doceniony i elegancki. Z reguły zaliczają się do niej jedynie utwory przeznaczone do słuchania, dzięki którym słuchacz przeżywa niezapomniane doznania duchowe. Mogą to być symfonie, koncerty na instrumentach lub preludia. Charakterystyczne cechy, jakie posiada muzyka klasyczna i jakie odróżniają ją od innych gatunków muzycznych to przede wszystkim jej instrumentalizm. Wszystkie utwory są tak skomponowane, aby wykonawcy utworów w celu jego odtworzenia posługiwali się jedynie instrumentami, w których dźwięk wydobywa się mechanicznie.

Niedopuszczalne jest wykorzystywanie na przykład gitar elektrycznych zamiast klasycznych. Poza tym każdy utwór jest swoistym dziełem i nie jest w żaden sposób powielany, ani przekształcany. Wiele utworów pochodzi z dawnych epok i nikt nie ośmielił się zmieniać napisanych przez wielkich mistrzów muzyki ich partytur. Do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne zapiski muzyczne wielu znanych kompozytorów. Wielcy wykonawcy starają się przekazać na swoich koncertach nostalgię, radość czy też zwątpienia nurtujące kompozytora danego utworu podczas jego tworzenia. Tak jak i wielcy pisarze, tak też wybitni muzycy muszą posiadać niewiarygodną wenę twórczą do stworzenia niebywałego dzieła, które będzie podziwiane nie tylko za ich życia, ale docenią je również przyszłe pokolenia.

Was this helpful?

0 / 2