Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Omawiając nadciśnienie tętnicze trzeba powiedzieć, że jest to schorzenie którego istotą jest stale podwyższone w niebezpieczny sposób ciśnienie tętnicze krwi, czyli powyżej dopuszczalnego wskaźnika który wynosi odpowiednio 139 max dla skurczowego i 89 max dla rozkurczowego. Wszystkie wskazania powyżej tych norm stanowią sygnał o tym iż pojawiło się nadciśnienie, w związku z tym należy podjąć odpowiednie działania mające na celu jego zredukowanie a przynajmniej niepowiększanie.
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny
Jeżeli chodzi o przyczyny – nadciśnienie tętnicze w 90% przypadków jest chorobą, której przyczyn somatycznych nie można ustalić. Krótko mówiąc zakłada się iż ma ono uwarunkowanie genetyczne albo też środowiskowe. Nie ma innych schorzeń których objawem oportunistycznym było właśnie nadciśnienie tętnicze. Tak stan związany jest też z tym że nie można usunąć przez interwencję medyczną, leczeniem przyczyny która mogłaby się do powstania takiego schorzenia przyczynić. Jest to niewątpliwie czynnik utrudniający leczenie nadciśnienia tętniczego pochodzenia pierwotnego.
W pozostałych 10% przypadków samo nadciśnienie tętnicze jest skutkiem występowania innych, również bardzo poważnych chorób. Takich jak przykładowo miażdżyca naczyń krwionośnych która przyczynia się do zmniejszenia „światła” w głównych arteriach a to prowadzi w bezpośredni sposób do wystąpienia nadciśnienia, jako dodatkowego stanu chorobowego. Inne stany powodujące pojawienie się nadciśnienia to choroby nerek, albo też choroby mózgu. Zatem badając pojawienie się nadciśnienia lekarz za każdym razem powinien też wykluczyć to że jest skutkiem innych poważnych chorób. Ponieważ kiedy leczenie obejmie nadciśnienie tętnicze a zignorowane zostaną inne choroby nie będzie skuteczne a przede wszystkim narażone zostanie życie samego pacjenta.
Nadciśnienie tętnicze – objawy
Wszystkie stany chorobowe mają to do siebie że się w jakiś specyficzny sposób objawiają, także w temacie takim jak nadciśnienie tętnicze występują konkretne elementy związane tylko i wyłącznie z tą chorobą. Do najbardziej charakterystycznych należy nadpobudliwość oraz drażliwość obserwowana u wszystkich cierpiących na tą właśnie przypadłość. Dodatkowo przejawia się też nadciśnienie tętnicze silnymi bólami potylicznymi, szczególnie rano, atakami bólowymi naczyń wieńcowych oraz zawrotami głowy i dusznościami. Te ostatnie mają wiele przyczyn jednak odpowiednia obserwacja oraz wywiad z pacjentem pozwalają ustalić że przyczyną takiego objawu jest właśnie nadciśnienie tętnicze. Do bardzo charakterystycznych objawów nadciśnienia należy tendencja do zaczerwienienia na twarzy szczególnie podczas wzburzenia czy też silnego wysiłku. Jednakże mimo tego, że nadciśnienie tętnicze posiada tak charakterystyczne objawy, to często jest ono jednak wykrywane zupełnie przypadkowo. Czyli podczas rutynowego badania ciśnienia krwi w związku z poszukiwaniem zupełnie innych stanów chorobowych jakie mogą pacjenta trapić.
Nadciśnienie tętnicze – leczenie
Nie trzeba tłumaczyć jakie skutki nadciśnienie tętnicze może mieć szczególnie wtedy, kiedy nie zostanie odpowiednio wcześnie zaobserwowane oraz osoba nie zacznie się stosować do zaleceń lekarzy. W przypadku nadciśnienia pierwotnego pochodzenia leczenie polega na stosowaniu specjalnej diety, ograniczaniu soli, kawy oraz smażonego mięsa i cholesterolu. Są to najskuteczniejsze metody zbijania nadciśnienia. Oczywiście najlepszą metodą jest zapobieganie powstaniu takiego stanu przede wszystkim przez dbanie o zdrowy tryb życia.
Zatem zamiast tłumaczyć sobie że nadciśnienie jest nieuchronną choroba cywilizacyjną, to zdecydowanie lepiej jest się skupić na tym by maksymalnie wyeliminować jej ryzyko. Ponieważ kiedy się pojawi, towarzyszyć będzie do końca życia. Da się je kontrolować ale całkowicie z niego wyleczyć już nie da.
Was this helpful?
0 / 0