Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Nadciśnienie w ciąży jest najczęstszym problemem w ciąży, może powodować powikłania nawet w przypadku 15% ciąż i stać się przyczyną do 25% wszystkich hospitalizacji kobiet przed rozwiązaniem. Z nadciśnieniem mamy do czynienia wtedy gdy ciśnienie przekracza wartość 140/90mmHg. Jeśli przed okresem ciąży ciśnienie było niskie, wtedy wzrost ciśnienia tętniczego o około 25 jednostek, a rozkurczowego o 15 jednostek w porównaniu do ciśnienia poprzedniego również może wskazywać na wystąpienie nadciśnienia.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży – skutki
Nadciśnienie które nie jest leczone, może być niebezpieczne tak dla matki, jak i dla dziecka. Zawężenie się naczyń krwionośnych doprowadzić może do słabego ukrwienia istotnych organów, takich jak łożysko. Nadciśnienie wywołane ciążą jest zaburzeniem ogólnoustrojowym, prowadzi do upośledzenia funkcji mózgu, wątroby, nerek.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży – przyczyny
Obecnie coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę w starszym wieku, zatem nadciśnienie staje się coraz bardziej istotnym problemem. Należy pamiętać, że objętość krwi podczas ciąży zwiększa się, proces ten zaczyna się od około 6 tygodnia ciąży. Wyróżniamy następujące formy nadciśnienia tętniczego, którego przyczyną jest ciąża:
1. Nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą – pojawia się w drugiej połowie ciąży (po dwudziestym tygodniu). Jego geneza nie jest do końca poznana i charakteryzuje się złożonością. Często określa się go terminem „stan przedrzucawkowy”. Charakterystyczne dla tego rodzaju nadciśnienia są takie objawy towarzyszące, jak białkomocz i obrzęki. W zależności od nasilenia objawów wymienia się nadciśnienie umiarkowane lub ciężkie. W trakcie przebiegu tej dolegliwości obserwuje się również inne zmiany w różnych układach i poszczególnych narządach, takie jak na przykład: zaburzenia widzenia, bóle głowy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, zaburzony układ krzepnięcia. Podstawą leczenia tego nadciśnienia są przede wszystkim wypoczynek i odpowiednia dieta, wspomagane przez leczenie farmakologiczne. Metoda rozwiązania ciąży zależy od ciężkości stanu chorobowego oraz wieku ciążowego.
2. Rzucawka. Jest to napad drgawek i utrata świadomości, który jest objawem ciężkiego nadciśnienia wynikającego z ciąży. Drgawki te kończą się śpiączką, która może mieć rozmaite stopnie natężenia i różny czas trwania. Najczęściej występuje ona w okresie okołoporodowym, zdarza się jednak jej wystąpienie także w drugim okresie ciąży. Objawy ostrzegawcze to zaburzenia widzenia, bóle głowy w okolicy czoła i potylicy, nudności, wymioty, pobudzenie i niepokój. Leczenie rzucawki zasadza się na przerwaniu drgawek i jak najszybszym zakończeniu ciąży. Niestety, rzucawka nadal jest jedną z głównych przyczyn umieralności kobiet w ciąży i noworodków.
3. Nadciśnienie przewlekłe. Jest to nadciśnienie występujące jeszcze przed ciążą lub przed dwudziestym tygodniem ciąży, utrzymujące się również po połogu. Najczęściej jest to nadciśnienie pierwotne, zazwyczaj ma charakter łagodny i umiarkowany. Zdecydowanie rzadziej jest to nadciśnienie wynikające z chorób towarzyszących, takich jak zapalenie nerek, zwężenie tętnicy nerkowej – nazywamy to nadciśnieniem tętniczym wtórnym, powoduje ono zazwyczaj gorsze rokowania dla matki i płodu. Leczenie tego typu nadciśnienia rozpoczyna się już w okresie przed ciążą. Polega ono na wyłapaniu przyczyny i stopnia nadciśnienia. Wdraża się następnie leczenie, którego ważnym składnikiem są: przestrzeganie odpowiedniej diety (powinna zawierać mało soli), ćwiczenia fizyczne, eliminowanie używek. Należy pamiętać o częstych kontrolach u lekarza.
4. Nadciśnienie przewlekłe ze stanem przedrzucawkowym. Jest to tak postać schorzenia, która charakteryzuje się skokowym i gwałtownym wzrostem ciśnienia, wystąpieniem białkomoczu i obrzęków.
5. Nadciśnienie przemijające i późne – odznacza się wystąpieniem nadciśnienia w ostatnim okresie ciąży, lub w okresie połogu. Ulega ono normalizacja w ciągu czterech, sześciu tygodni.
Każdy niepokojący objaw (w tym wzrost ciśnienia tętniczego) kwalifikuje się do skonsultowania się z lekarzem. Dlatego każda kobieta ciężarna powinna stale kontrolować swoje ciśnienie, a w szczególności taka, która chorowała już kiedyś na nadciśnienie.
Was this helpful?
0 / 0