Nadżerka szyjki macicy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nadżerka szyjki macicy to jedna z najczęściej spotykanych zmian chorobowych szyjki macicy – występuje u 25 procent kobiet. Choroba ta spowodowana jest przez ubytek tkanki nabłonkowej, który tworzy się w części pochwowej szyjki macicy. Z wyglądu przypomina niewielką czerwoną plamkę o nierównej powierzchni. Najczęściej występuje u kobiet w przedziale wiekowym 25 – 35 lat. Zazwyczaj nadżerka pojawia się jako następstwo zapalenia szyjki macicy, które wystąpiło na skutek zakażenia bakteriami, wirusami czy grzybami.

Nadżerka szyjki macicy – objawy

Nadżerka zazwyczaj nie daje objawów, nie wywołuje bólu, więc jej wykrycie następuje najczęściej przypadkowo, przy rutynowym badaniu ginekologicznym. Mimo to o istnieniu nadżerki mogą świadczyć pewne objawy, takie jak niewielkie (lub też obfite) upławy o niemiłym zapachu i zabarwieniu w kolorze białym, żółtym, lub zielonkawym. W upławach mogą znaleźć się również ślady krwi. Upławy pojawiają się najczęściej przed okresem. Innymi objawami mogą być bóle w okolicy krzyżowo – lędźwiowej, w dole brzucha, oraz niewielkie plamienia pomiędzy jednym a drugim okresem czy ból podczas stosunku seksualnego.

Nieleczona nadżerka może doprowadzić do rozwoju stanów chorobowych, wśród których największym zagrożeniem jest nowotwór. Jeśli ginekolog w trakcie badania wykryje nadżerkę, powinien wykonać jej badanie cytologiczne, które pomoże stwierdzić, czy są w niej komórki nowotworowe. Należy pamiętać, że wielkość nadżerki nie ma wpływu na to, czy znajdują się w niej komórki nowotworu, nawet niewielka zmiana może je zawierać.

Cytologia to badanie, które kobieta powinna wykonywać co najmniej raz w roku (najlepiej 2 razy w roku). Jest to badanie, które polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy (pobiera się go z dwóch miejsc – kanału oraz tarczy szyjki macicy). Pobrany materiał badany jest pod mikroskopem przez cytologa, który kwalifikuje do jednej z grup cytologicznych.

Nadżerka szyjki macicy – leczenie

Nadżerka może zostać wyleczona z pominięciem zabiegu, jeżeli czynnik, w wyniku którego wystąpiła, może zostać usunięty. Ponadto nadżerka może zniknąć samoistnie, dotyczy to jednak tylko kobiet młodych, u których nadżerka pojawiła się wskutek zmian hormonalnych

.

W leczeniu nadżerek stosuje się metody zachowawcze, takie jak:

• leczenie farmakologiczne, • koagulacje chemiczną, • oraz leczenie zabiegowe, metodami takimi jak: • elektrokoagulacja, • kriokoagulacja,

• fotokoagulacja.

Leczenie zachowawcze stosuje się rzadko, gdyż charakteryzuje się długotrwałym i uciążliwym gojeniem, koniecznością ciężkich wizyt w gabinecie ginekologicznym. Leczenie zabiegowe jest na ogół bardzo skuteczne i niezbyt bolesne.

Was this helpful?

0 / 0