Namaszczenie chorych

Nigdy nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy czeka go śmierć. Tak naprawdę wychodząc z domu, jadąc do pracy, siedząc przed telewizorem, zawsze możemy ulec jakiemuś wypadkowi, jakieś sile, chorobie, która spowoduje, że trafimy na ten drugi świat. I niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku, ile mamy dzieci i jaka jest nasza płeć, śmierci nigdy nie jesteśmy w stanie odgadnąć.

Namaszczenie chorych – co to jest?

Z pewnością jednak dla każdej osoby, która należy do Kościoła Katolickiego, starokatolickiego, cerkwi prawosławnej, czy też Społeczności Chrystusowej, bardzo ważną rolę odgrywa namaszczenie chorych. Czym więc ono jest? Na czym tak dokładnie polega? Otóż namaszczenie chorych jest to sakrament, który udzielany jest wiernym w wypadku poważnej lub grożącej śmiercią choroby. Zazwyczaj zdarza się tak, że sakrament ten przyjmują wiele razy osoby w podeszłym wieku, które są bardzo chore i które tak naprawdę każdego dnia mogą liczyć na to, że Pan zabierze ich do siebie.

Sakrament ten, obok spowiedzi i komunii świętej ma nadzwyczajną i cudowną moc, gdyż nawet jeśli chory nie może mówić, a tym samym nie może się wyspowiadać, wówczas poprzez ten sakrament wszelkie grzechy są odpuszczone, jeśli tylko chory pragnie dostąpić przebaczenia.

Namaszczenie chorych – kiedy?

Dawniej namaszczenie chorych uznawano jedynie za sakrament, który należy wyłącznie dla osób umierających. Dziś odeszło się znacznie od tej opinii, uważany jest bowiem za sakrament, który przynosi ulgę w cierpieniu i który pomaga osobom wyzdrowieć. Kapłan zawsze udziela tego sakramentu, przy pomocy oleju, którym namaszcza czoło i dłonie chorego, wypowiadając słowa: przez to święte namaszczenie, niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen .

Sakrament ten można przyjmować wielokrotnie, zawsze wtedy, gdy pojawi się znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Ciekawostką, o której wielu nie wie, jest fakt, że w przypadku namaszczenia chorej osoby, namaszcza się jej wewnętrzną część dłoni. W przypadku zaś, gdy chorą osobą jest kapłan, wówczas namaszczenie odbywa się po zewnętrznej części dłoni.

Namaszczenie chorych – skutki

Oczywiście uważa się, że namaszczenie chorych niesie za sobą pewne skutki. Z pewnością jest to zjednoczenie chorego z męką Chrystusa dla dobra chorego i dla dobra Kościoła. Bez wątpienia skutkiem będzie również umocnienie do przyjmowania po chrześcijańsku cierpień związanych czy to z chorobą, czy też ze starością. Na pewno również namaszczenie chorych ma na celu przebaczyć grzechy tej osobie, jeśli nie mógł czy nie zdążył on tego zrobić przez sakrament pokuty. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że namaszczenie chorych oznacza w dzisiejszych czasach również powrót do zdrowia. Ma on bowiem pomóc choremu nabrać sił i pozwolić mu przezwyciężyć tą ciężką chorobę.

W przypadku, gdy chory odchodzi już tego świata, ten sakrament przygotowuje go do przejścia do życia wiecznego. Symbolika tego sakramentu z pewnością jest bardzo bogata i dobrze, jeśli ktoś wie, czego ona dokładnie dotyczy.

Was this helpful?

0 / 2