Naturalne planowanie rodziny

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Przy wyborze metody antykoncepcji, ważna jest możliwość pogodzenia jej ze swoim światopoglądem i stanem zdrowia. Dla katoliczek i kobiet, które boją się antykoncepcji hormonalnej przeznaczone są metody naturalne. Ważna jest skuteczność wybranej metody. Aby ją ocenić stosuje się tzw. wskaźnik Pearla. Określa on, ile kobiet w ciągu roku zachodzi w ciążę spośród pań stosujących daną metodę. Oznacza to, że im niższa jest wartość wskaźnika, tym bardziej metoda jest skuteczna. “1” oznacza, że na 100 kobiet jedna zaszła w ciążę „01”, że to wśród 1000 kobiet stosujących daną metodę jedna zaszła w ciążę.

Metoda termiczna Polega na ustaleniu, które dni cyklu hormonalnego są płodne i na ich podstawie zrezygnować w tym czasie ze współżycia. Aby je określić, mierzy się codziennie temperaturę i notuje wynik. Przy jajeczkowaniu temperatura wzrasta w porównaniu do najwyższej temperatury z pierwszego okresu cyklu o około 0,5C. Gdy przez 3 kolejne dni temperatura jest stale podniesiona, oznacza to, że 4 dnia zaczyna się okres niepłodny, który trwa do kolejnej miesiączki.

Jak stosować ?

Temperaturę mierzymy codziennie rano (w ustach lub pochwie), o tej samej porze, przed wstaniem z łóżka.

Wady

Wymaga uregulowanego trybu życia i systematyczności. Dopiero po kilkunastu miesiącach mierzenia i notowanie temperatury można polegać na uzyskanych wynikach. W razie infekcji trzeba zrezygnować ze współżycia aż do miesiączki.

Zalety

Zgodna z naukami Kościoła katolickiego, bez skutków ubocznych. Wskaźnik Pearla 0,8 – 14

Metoda Billingsów Polega na wyznaczeniu dni płodnych i bezpłodnych cyklu na podstawie oceny śluzu, wydzielanego przez kanał szyjki macicy.

Jak stosować ?

Trzeba codziennie obserwować śluz. Wygląda on różnie w różnych okresach cyklu. Przed owulacją i w czasie jej trwania jest wilgotny, przezroczysty, gładki i śliski. W czasie niepłodnym staje się mętny, biały, gęsty i lepki. Gdy po owulacji znowu się pojawi wilgotny śluz nie można współżyć aż do kolejnej miesiączki.

Wady

Wymaga codziennej obserwacji śluzu. Przy infekcji miejsc intymnych metoda ta jest nieskuteczna.

Zalety

Nie ma skutków ubocznych. Wskaźnik Pearla 0,9 – 12

Prezerwatywa Tworzy mechaniczną barierę, która uniemożliwia plemnikom drogę do macicy.

Wady

Nie mogą jej stosować osoby uczulone na lateks. Przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane mogą pękać i przestają być skuteczne.

Zalety

Łatwo dostępna metoda. Chroni przed niechcianą ciążą i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz przed wirusem HIV i żółtaczką typu B.

Żele, kremy, globulki plemnikobójcze Niszczą plemniki i tworzą barierę uniemożliwiającą kontakt nasienia ze śluzem szyjki macicy.

Wady

Niewygodne. Mogą powodować podrażnienia i infekcje pochwy. Są nieskuteczne. Środki te powinny uzupełniać inne metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Was this helpful?

0 / 0