Nawilżacze powietrza

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Warunki, w jakich przebywa się na co dzień mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zarówno temperatura, czystość, jak i wilgotność powietrza są czynnikami zmieniającymi nie tylko samopoczucie ale także zdrowie. Dbając o odpowiedni mikroklimat – w czym pomóc mogą nawilżacze powietrza – w domu czy też w mieszkaniu dba się zarówno o swoich współmieszkańców, jak i o siebie. Pozwala to nie tylko na zachowanie w dobrym zdrowiu swojej rodziny ale również na zapewnieniu im komfortowych warunków do nauki, pracy jak i efektywnego wypoczynku, który pozwoli organizmowi na pełną regenerację – również podczas snu.

Nawilżacze powietrza – rodzaje

Na rynku istnieją różne typy nawilżaczy różniących się od siebie wieloma czynnikami. Podstawową różnicą jest sposób w jaki powietrze jest nawilżane. Najbardziej znane są oczywiście urządzenia parowe, czyli grzewcze lub termiczne. Działają one dzięki grzałce, w którą są wyposażone. Dzięki niej nawilżacz powietrza gotuję wodę, generując tym samym nawilżającą parę wodną. Jest to jedna z najstarszych technik nawilżania powietrza i niestety posiada najwięcej wad. Jedną z głównych jest fakt, iż zużywa bardzo dużo energii, a także wymaga bardzo częstego czyszczenia, ze względu na osad, jaki tworzy się w zbiorniczku z wodą oraz na grzałce. Posługując się parowym nawilżaczem powietrza należy także zachować szczególną ostrożność, jako że para wodna jest bardzo niebezpieczna, przez wzgląd na poparzenia, jakie może wywołać przy bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne

Zbliżona do przedstawionej powyżej technika nawilżania powietrza, to urządzenia nazywane parującymi, ściślej mówiąc ewaporacyjnymi. One również wykorzystują zjawisko parowania, jednakże w nieco inny sposób, dzięki czemu nie tylko nawilżają powietrze, ale również je oczyszczają, a na dodatek są energooszczędne, co oznacza, że nie pobierają dużo prądu. Większość z nich wyposażonych jest w specjalny czujnik, dzięki któremu nie nawilżają nadmiernie nawet bez ingerencji użytkownika. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż parujący nawilżacz powietrza działa głośno i nie jest wydajny, przez co należy rozumieć, iż wymaga częstego uzupełniania wody. Najnowsze modele są wyposażone w tryb nocny, który w niewielkim stopniu tłumi wydawane przez urządzenie odgłosy.

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe

Najnowocześniejszą techniką jest termiczne nawilżanie powietrza. Nawilżacze pracujące tą techniką wykonują swoją pracę za pomocą ultradźwięków. Oddziałują one na wodę, wskutek czego powstaje mgiełka, która jednak pozostaje zimna, dzięki czemu znika zagrożenie związane z wystąpieniem poparzeń. Urządzenia zrobione tą techniką są wyjątkowo wydajne i ciche, dzięki czemu mogą znajdować się w bliskim otoczeniu dzieci- nawet najmłodszych. Jedyną jego negatywną stroną, jest fakt, iż wymaga bardzo częstego mycia. Termiczny nawilżacz powietrza to produkt bardzo często sugerowany przez pediatrów i położnych do wyprawki dla noworodków. Dzięki odpowiedniemu stopniu nawilżenia powietrza dziecko nie tylko lepiej się czuje, ale może także mieć większy apetyt, lepiej spać i być chętniejsze do podejmowania zabawy z rodzicami.

Kupując do domu nawilżacz powietrza trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników: jakość, technikę nawilżania, cenę i gwarancję, jaką dostaje się wraz z paragonem. Co prawda główne zasady dotyczące udzielania gwarancji na urządzenia tego typu określone są przez nadrzędne akty prawne, jednak przeczytanie warunków reklamacyjnych i gwarancyjnych dla danego produktu pozwoli na uchronienie się przed niechcianymi niespodziankami w trakcie użytkowania zakupu.

Was this helpful?

0 / 0