Czym jest nerwica żołądka?
To dość znana i ostatnimi czasy częsta dolegliwość, dokuczająca zarówno młodym jak i starszym ludziom. Jej głównym źródłem są napięcia nerwowe, które powodują głównie nadpobudliwość. Z tego względu iż to właśnie żołądek jest narządem posiadającym najwięcej nerwów, reaguje najmocniej i czule na negatywne bodźce wywołując różne zaburzenia.
Nerwica żołądka – objawy
Najczęstszą dolegliwością męczącą chorych na nerwicę żołądka jest niestrawność. Towarzyszą jej rozmaite bóle brzucha tj. kłucie, szczypiący ból bądź pieczenia.
Pojawiają się również: – dziwne uczucie przeszkody przełknięcia nawet płynu, – trudności ze spaniem, – zmienne nastroje (zazwyczaj negatywne), – rozdrażnienie, – nadmierne pocenie się, – nadpobudliwość, – brak cierpliwości, – szybkie zdenerwowanie, – zaparcia, – biegunka.
Nerwica żołądka – leczenie
Zioła
Popularną i skuteczna metodą jest leczenie ziołami. Skutki są widoczne jednak w przypadku kuracji trwającej minimum 6 tygodnie bez przerwy. Zaleca się jej przeprowadzenie podczas urlopu podczas którego zaplanujemy spokojny i poukładany tryb dnia.
Kuracja rozpoczyna się od oczyszczenia jelit lewatywą przyrządzona z ciepłego naparu rumiankowego. Lewatywę należy powtarzać przez 3 kolejne wieczory, a także w momencie dokuczających zaparć. Każdego wieczoru należy kłaść sobie na brzuch ciepły kompres z odwaru z siana. Mimo wystygnięcia kompres pozostawiamy na całą noc. Każdego dnia przez około 4 dni należy wypijać szklankę odwaru z korzenia podróżnika (0,5 szklanki rano, koniecznie na czczo, oraz 0,5 szklanki odwaru wieczorem przed pójściem spać). Przez kolejne 4 dni zmieniamy odwar korzenny na napar z ziela piołunu. Pijemy go przez cały czas trwającej kuracji, stosując 3 łyżki rano i wieczorem. Pamiętajmy jednak że czas stosowania naparu nie może przekroczyć 8 dni.
Leczenie homeopatyczne
Leczenie homeopatyczne nerwicy żołądka jest wskazane w przypadku osób: – z natury nerwowych, – o siedzącym trybie życia, – zażywających nieregularne posiłki w ciągu dnia, – spożywających zimne mleko lub nadmierną ilość wody mineralnej, – skarżących się na przeciążenie żołądka po spożywanych posiłkach, – uwielbiających tytoń, mocną kawę lub mocną czarną herbatę, – z zawrotami głowy, szczególnie wzmagających się podczas wysiłku umysłowego, – z bólami głowy, – z dzwonieniem w uszach, – mających często i męczące bóle głowy, – które mają zamglenia wzroku, – którym nic nie smakuje, – mają zgagę, – odczuwają kwaśny, gorzki, słony, słodki lub metaliczny smak w ustach po przebudzeniu, – mają wymioty, mdłości, – którym sen nie pozwala wypocząć, – których objawy są coraz gorsze podczas deszczowej, mglistej pogody, – którym objawy ustępują przy podaniu ciepłego posiłku.
Zaleca się podawanie w przypadku powyższych objawów krople Nux vomica C9. Stosować 5 kropli trzy razy dziennie. W przypadku osób po czterdziestce, którym w szczególności nie służy nabiał, tłuste mięso czy tez słodkie lub kwaśne potrawy oraz coraz częściej dokuczają gazy żołądkowe, gorycz w ustach oraz uczucie gromadzenia się dziwnego śluzu w gardle i żołądku poleca się innego rodzaju lek homeopatyczny Carbo vegetabilis C5, który należy stosować po 5 granulek co 4 godziny.
Wszelkiego rodzaju dolegliwości w każdym przypadku warto skonsultować z lekarzem specjalistą. Zaleca się w innych przypadkach również inne leki homeopatyczne tj.: – krople Pulsatilla C9, – krople Ignatia C9, – krople Bryo-nia C9, – krople Chamomilla C9, – krople Kalium bichromicum C5.
Nerwica żołądka – dieta
W okresie leczenia oraz przy pogorszeniach stanu zdrowia należy wyłączyć z pożywienia mięso i wszelkiego rodzaju przetwory mięsne, jak i tłuszcze zwierzęce oraz ciepłe i i zimne napoje. Potrawy smażone również nie są wskazane, zaleca się pożywienie przyrządzane na parze.
Was this helpful?
0 / 0