Nerwoból

Często pojawiający się w różnych partiach naszego ciała ból najzwyczajniej ignorujemy. Zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po jakiś środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty w każdym sklepie czy kiosku. Tymczasem bój jest sygnałem, który wysyła nasz organizm, informującym, że coś złego dzieje się w naszym ciele. Dopiero jeśli po kilku dawkach leku ból nie ustępuje albo się nasila udajemy się do lekarza. Ból może zostać wywołany przez bardzo wiele rożnych czynników i dotyczyć może każdej, nawet najmniejszej części naszego ciała. Nawet najmniejszego nie powinniśmy bagatelizować, starając się znaleźć przyczynę jego powstania. Gdyż na pozór niegroźny dyskomfort, może być przyczyną bardzo poważnej choroby, która być może dopiero zaczyna się rozwijać.

Jednymi z takich bólów są nerwobóle. Inaczej nazywane są neuralgią. Tego rodzaju bóle nie są do końca zdiagnozowane. Przyczyną ich występowania są uszkodzenia lub podrażnienia nerwów. Mogą występować przy ucisku na nerw lub jakąś grube nerwów. Składniki niektórych leków, alkohol czy niebezpieczny dla człowieka tlenek węgla również mogą przyczyniać się do powstawania nerwobólów. Wreszcie przyczyną pojawienia się tego typu bólu może być jakaś choroba, np. cukrzyca, błonica czy borelioza oraz niedostateczny poziom witaminy B.

Objawem neuralgii jest silny ból, który narasta a później trochę słabnie by za chwile znów wzrosnąć. Jest to ból, który promieniuje i biegnie wzdłuż połączeń nerwowych. Przy tego typu dolegliwości nierzadko występuje także uczycie mrowienia czy drętwienia. Mogą wystąpić zaburzenia w odczuwaniu bodźców zewnętrznych. W każdym przypadku, nerwobólom towarzyszy osłabienie sił w mięśniach.

Istnieje bardzo wiele różnych nerwobólów w różnych częściach ciała. Do najczęstszych należą te w obrębie klatki piersiowej. W większości przypadków dotyczy on ludzi młodych. Jest to międzyżebrowy ból, który objawia się kłuciem lub uczuciem określanym jako przepływ prądu występujący wzdłuż żeber. Występowanie tego typu bólu ma związek chorobami naczyniowo-sercowymi. Pojawia się głównie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Zaleca się wtedy przerwanie wykonywanych czynności oraz odpoczynek, dolegliwości po jakimś czasie powinny ustąpić samoistnie.

Drugim bardzo często występujących nerwobóli jest ten w okolicach serca. Towarzyszy mu silne pieczenie, kłucie a także charakterystyczne szarpnięcia w okolicy serca. W niektórych przypadkach może wystąpić także drętwienie kończyn a ból w obrębie klatki piersiowej może być tak silny, że skutecznie utrudnia oddychanie. Są to niezwykle poważne dolegliwości, które z pewnością wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Warto udać się po pomoc do kardiologa. Z pewnością zostaniemy skierowani na echo serca i EKG w celu postawienia diagnozy.

Zaburzenia pracy nerwu trójdzielnego mogą powodować nerwobóle w obrębie twarzy. Objawia się poprzez trwający zazwyczaj około dwóch minut silny ból na twarzy. Przyczyny jego występowania nie są znane. Zazwyczaj do wystąpienia objawów dochodzi w czasie mówienia, jedzenia lub picia, przeżuwania pokarmu czy mycia zębów. Musi więc dojść do podrażnienia określonego miejsca w obrębie twarzy aby wyzwolić nieprzyjemny ból.

Nerwobóle występować mogą także w okolicy jamy brzusznej. Powodowane są zazwyczaj uszkodzeniem nerwów w okolicy rdzenia kręgowego, które tak silnie promieniują, że odczuwane ja jako krótkotrwałe ale bardzo silne kłucia brzucha. Tak jak w przypadku pozostałych bólów spowodowanych problemami poszczególnych nerwów tak i tu ważna jest prawidłowa diagnoza i wyeliminowanie pozostałych chorób, które mogą powodować występowanie bólu jamy brzusznej.

O ile same nerwobóle nie ustąpią niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne. W szczególnych wypadkach niezbędne okazać się może przeprowadzenie zabiegu operacyjnego mającego na celu zniwelowanie ucisku na nerw, który wywołuje silne bóle. Pomocna w przypadku takich dolegliwości jest również właściwa dieta. Musi być ona bogata w witaminy z grupy B. udowodnione jest, że stosowanie akupunktury może przynieść ulgę choremu. Poza tym powinniśmy unikać spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Was this helpful?

0 / 0