Neurastenia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nerwica to poważny problem, wyróżnia się wiele typów nerwicy, jednak najczęściej występującą postacią nerwicy jest oczywiście neurastenia. Neurastenia najczęściej cechuje się bardzo duża nadpobudliwością osoby, która cierpi na ta dolegliwość, dodatkowo zauważa się bardzo często bardzo szybkie wyniszczanie układu nerwowego u takiego człowieka. Neurastenia objawia się także zwiększonym niepokojem, ogromną drażliwością człowieka, bólami głowy, a także osłabieniem czynności płciowych.

Neurastenia – rodzaje Wyróżnia się kilka typów neurastenii. Najczęściej jest stosowany podział Iwanowa-Smolenskiego. Wyróżnia on między innymi neurastenią hiposteniczną, w której to głównymi objawami są zmęczenie, znacznie obniżona sprawność oraz silne odczucie niepokoju. Drugim typem jest neurastenia hipersteniczna, w której dominuje rozdrażnienie, częste wybuchy złości, a także znaczna nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce jak na przykład dotyk sprawiający ból. Ostatnim typem w tym podziale jest neurastenia asteniczna, która cechuje się bardzo szybkim wyczerpywaniem sił człowieka do wykonywania różnych czynności, człowiek z tego typu neurastenią szybko meczy się po wykonywaniu nawet krótkich czynności.

Do powstawania problemów związanych z neurastenią na pewno przyczynia się tryb życia człowieka w dwudziestym pierwszym wieku, czyli przede wszystkim życie w ciągłym biegu oraz wielkim stresie, duże napięcie psychiczne występujące w pracy, a także brak jakiegokolwiek czasu na regenerację sił po ciężkim dniu. Wbrew pozorom, psychiatryczne środowisko nie za często używa tego terminu „neurastenia” ponieważ uważany jest on za nieprecyzyjny, uznaje się wiele innych nazw jak chociażby nerwica neurasteniczna, osobowość neurasteniczna lub też błędnie używany termin nerwica wegetatywna, która dotyczy zupełnie czego innego, a nie tak jak neurastenia poczucia zbyt nadmiernego zmęczenia nieodpowiedniego do wykonywanego wysiłku.

Przyczyny neurastenii Pomimo bardzo rozwiniętych metod badania różnych przypadłości, niestety neurastenia nie doczekała się jeszcze jednogłośnie potwierdzonego pochodzenia oraz przyczyn powstawania. Spekuluje się jednak, że przyczynami może być nadmierna produkcja adrenaliny i noradrenaliny oraz hormonów stresu, które są produkowane przez nadnercza. Katecholaminy, bo tak nazywa się również wcześniej wymienione czynniki, powodują, że organizm człowieka jest znacznie pobudzony, w szczególności układ nerwowy. Dodatkowo podwyższają one znacznie poziom cukru we krwi, co pośrednio wpływa na przyśpieszenie tętna oraz pracy serca, a to z kolei przekłada się na szybsze zmęczenie niż powinno to być normalnie.

Powstało wiele prac na temat przyczyn powstawania neurastenii jak również na temat samej choroby, jednak do najczęściej wymienianych przyczyn należy między innymi życie w ciągły pędzie i silnym stresie. Duży wpływ na powstawanie neurastenii u człowieka ma także ciągła konieczność podejmowania bardzo ważnych decyzji w krótkim czasie, wywierana presja czasu jest bardzo niekorzystna, szczególnie jeśli dotyczy pracy zawodowej człowieka. Na powstawanie tej przypadłości ma także wpływ brak odpowiedniego odpoczynku, czyli wszystkie czynniki astenizujące, a także bardzo trudne doznania życiowe jak choroba czy rozwód. Do przyczyn neurastenii można zaliczyć także zbyt długie narażenie na hałas, złe odżywianie. Niektóre przyczyn dają znać o sobie dopiero gdy człowiek jest w stanie upojenia alkoholowego.

Objawy neurastenii

Do głównych objawów tej przypadłości zalicza się przede wszystkim nadmierną drażliwość człowieka, a także widoczne i odczuwalne dla samego chorego znaczne osłabienie organizmu. Zmęczenie, apatyczność oraz utrudniona koncentracja to najczęściej opisywane dolegliwości występujące w przypadku nerwicy neurastenicznej. Do grupy objawów somatycznych należy zaliczyć między innymi sile bóle głowy oraz praktycznie wszystkich mięśni. Wcześniej już wspominane rozdrażnienie jest prawdziwą bolączką osób z neurastenią, ponieważ najmniejszy szczegół może wyprowadzić ich z równowagi. Do objawów typowo fizycznych można zaliczyć jeszcze naprawdę wiele dolegliwości, do najbardziej poważnych zalicza się zawroty głowy, bóle brzucha, wybuchy gniewu, anhedonia, zwiększona senność, kołatanie serca, spadek libido, zaburzenia jelitowe, czy znaczna nadwrażliwość na zewnętrzne bodźce jak chociażby światło czy hałas. Osoba cierpiąca na neurastenię czuje się ciągle wyczerpana, najsilniejszą formę tego odczucia osoba taka doznaje w momencie przebudzenia, gdzie wbrew pozorom powinna być najbardziej wypoczęta, a uczucie zmęczenia mija dopiero w godzinach wieczornych. Zmęczenie to może być powodowane praktycznie wszystkimi czynnościami, od samej pracy nawet po spotkania ze znajomymi.

Rozpoznawanie neurastenii oraz jej leczenie Prawidłowo rozpoznanie neurastenii lub stanu bardzo podobnego do niej, który sugerowałby głębsze poznanie dolegliwości jest stosunkowo proste, wystarczy, że zaobserwujemy iż nasz organizm jest bardzo wyczerpany nawet po minimalnym wysiłku fizycznym lub umysłowym, co w normalnym stanie nie powinno mieć miejsca. Drugi element na który trzeba zwrócić uwagę to symptomy, które występują podczas normalnego dnia, wystarczy aby dopatrzeć się dwóch z wcześniej wymienionych w sekcji objawów fizycznych.

Leczenie neurastenii nie jest trudne, lecz może wymagać od człowieka wielu tymczasowych wyrzeczeń. Głównymi zaleceniami dla osób cierpiących na neurastenię jest konieczność zmiany trybu dotychczasowego życia, korzystanie z różnych sposobów regeneracji siły, ale przede wszystkim skupienie się na odpowiednim odpoczynku każdego dnia. Z kolei psychiczne objawy są kwestią każdego z nas, wystarczy podejść do spraw inaczej, nie dać się wciągnąć w machinę zwaną „życiem w ciągłym stresie i zdobywaniem sukcesów za wszelką cenę”.

Was this helpful?

1 / 0