Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Hipotonia, czyli potocznie mówiąc niedociśnienie tętnicze. Niedociśnienie tłumacząc kolokwialnie to po prostu zbyt niskie ciśnienie krwi w tętnicach. Mówiąc bardziej profesjonalnie, z niedociśnieniem tętniczym mamy do czynienia wtedy, gdy ciśnienie krwi w tętnicach człowieka spada poniżej poziomu 100/60 mmHg. Dolegliwość ta może dotknąć praktycznie każdego z nas, nie mniej jednak największą tendencję zauważa się u dzieci, które są bardzo szczupłe jednocześnie nie posiadając odpowiedniej masy ciała.
Niskie ciśnienie krwi praktycznie w żaden sposób nie zagraża życiu człowieka, w przeciwieństwie do zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Wręcz przeciwnie, niskie ciśnienie krwi może dawać swego rodzaju ochronę dla człowieka przed różnego rodzaju chorobami układy krążenia krwi, takimi jak chociażby bardzo „popularny” zawał serca czy udary mózgu. Co wcale nie oznacza, że niedociśnienie tętnicze nie może powodować żadnych dolegliwości, najczęściej odczuwanymi dyskomfortowymi sytuacjami są zawroty głowy, mocno odczuwalne zmęczenie oraz poważne zaburzenia koncentracji.
Objawy niedociśnienia tętniczego
Hipotonie nie może zagrażać życie jednak może wywoływać naprawdę nieprzyjemne dolegliwości takie jak często odczuwane poważne zmęczenie, co w przypadku osób pracujących umysłowo może być naprawdę poważnym problemem. Do objawów niedociśnienie zalicza się również częste kołatanie serca, a także problemy z koncentracją i skupieniem na wykonywanej czynności. Dość częstym objawem zauważanym przez osoby z tą dolegliwością jest tak zwany szum w uszach, o którym można przeczytać w innym artykule dostępnym w serwisie megapedia.pl. Związane objawy ze zmęczeniem to także nadmiernie występująca senność, brak energii do robienia czegokolwiek, blada twarz, a także dość często spotykane zimne stopy i dłonie.
Osoby z niedociśnieniem tętniczym skarżą się także na różnego rodzaju dolegliwości, które są związane z oddychaniem. Do takich objawów należy między innymi odczuwanie duszności, zwiększona wrażliwość na odczuwanie bólu, a także nadmierna potliwość ciała osoby z niedociśnieniem tętniczym. Przypadłość opisywana w tym artykule dość często może doprowadzać również do utraty przytomności lub mówiąc bardziej potocznie, omdleń. Aby uniknąć omdleń takim osobom zaleca się wypicie dobrej kawy, umiarkowany ruch fizyczny lub też chłodny prysznic.
Przyczyny niedociśnienia tętniczego Samo niedociśnienie tętnicze nie sprawia zbyt dużych problemów jeśli chodzi o zdrowie osoby, która cierpi na tą przypadłość, jednak niedociśnienie może być wywołane przez inne zaburzenia organizmu takiego człowieka. Przyczyną niedociśnienie tętniczego może być wstrząs anafilaktyczny, czyli ten, który pojawia się w momencie gdy owad ukąsi osobę uczuloną na tego typu ukąszenia. Przyczyną może być również wstrząs kardiologiczny czy również wstrząs oparzeniowy. Lekarze wskazują także na inne bardziej poważne przyczyny niedociśnienia, tą dolegliwość może powodować także między innymi choroba nadnerczy, czy zaburzenia rytmu serca, padaczka, anemia oraz cukrzyca.
Niezwykle ważnym jest by stwierdzić jednoznacznie, czy niedociśnienie tętnicze jest spowodowane jednorazowo czy jest to zjawisko pojawiające się systematycznie u danej osoby. Rozróżnia się hipotonię ortostatyczną czyli taką, która następuje nagle u osoby, która zazwyczaj ma odpowiedni poziom ciśnienie krwi, takie zjawisko występuje najczęściej u młodzieży, która przechodzi okres burzliwy okres dojrzewania, a także u osób w średnim wieku. Drugi typ hipotonii to hipotonia samoistna, czy niedociśnienie tętnicze występujące ciągle.
Hipotonia w zależności od przyczyny jest dzielona na trzy typy: • Hipotonia pierwotna. Wiadomo, na świecie samo nic się nie dzieje, jednak hipotonia pierwotna nie ma konkretnej przyczyny powstawania i najczęściej sugeruje się uwarunkowania genetycznego danego człowieka. • Hipotonia wtórna. Jest to typ niedociśnienia tętniczego powodowanego przez inne choroby, takie jak wcześniej wspomniane schorzenia nadnerczy, niedoczynności tarczycy czy też utraty dużej ilości krwi. Może być powodowana także w skutek przyjmowania leków hipotensyjnych, lewodopy oraz leków przyjmowanych podczas leczenia choroby Parkinsona (leki wpływające na układ adrenergiczny)
• Hipotonia ortostatyczna. Powodowana jest najczęściej poprzez przyjmowanie dużej ilości leków stosowanych najczęściej w leczeniu przeciwnego efektu do niedociśnienia tętniczego, czyli nadciśnienia tętniczego.
Leczenie niedociśnienia tętniczego Najczęściej w celu walki z niskim ciśnieniem tętniczym stosuje się szereg niefarmakologicznych metod, czyli po prostu nie używa się leków. Jedynie w ostateczności, w przypadku krytycznych przypadków stosuje się farmakologiczne metody. Najczęściej zaleca się niżej wymienione rady w walce z niedociśnieniem tętniczym: ○ Zalecanym jest by osoby z problemami hipotonii jadły częściej, a mniej. Rzadkie i obfite posiłki nie są w żadne sposób wskazane, wręcz odradzane. ○ Gorący prysznic, a następnie zimny prysznic, naprzemiennie to także dobra metoda na pobudzenie krążenia i zwiększenie ciśnienia krwi. ○ Dzieciom zaleca się by nie przebywały w jednej pozycji, a co jakiś czas poruszały się. W dzisiejszych czasach i erze ciągłego siedzenia przed komputerem jest niezwykle ważne by dzieci z problemami niedociśnienia częściej się ruszały. ○ Masaże tuż po przebudzeniu wykonywane począwszy od rąk i stóp, coraz bliżej w kierunku serca to dobra metoda na pobudzenie układu krążenia. ○ Odpowiedni sposób odżywania, dbanie o zdrowy i odpowiednio długi sen, spożywanie dużej ilości wody dziennie, a także pozbycie się złych nawyków żywieniowych to podstawa.
○ Osoba z niedociśnieniem tętniczym powinna bezwzględnie zaprzestać palić i uniknąć miejsc, które są wręcz przepełnione dymem papierosowym (bierne palenie).
Was this helpful?
0 / 0