Niedoczynność tarczycy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

niedoczynnoc59bc487-tarczycy_m-5699681Tarczyca to ważny organ naszego ciała. jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego znajdujący się na szyi. Zbudowany jest z dwóch płatów bocznych – prawego i lewego. Płaty te przylegają do tchawicy i sięgają do chrząstki tarczowatej.

niedoczynnoc59bc487-tarczycy-objawy_m-2971352Niedoczynność tarczycy

Tarczyca – jak zresztą pozostałe elementy naszego ustroju – jest narażona na wiele chorób. Najczęściej spotykane z nich to: powiększenie gruczołu, zaburzenia czynności wydalniczej lub choroby nowotworowe. My skupimy się na jednostce chorobowej, związanej z zaburzonym wydzielaniem tego gruczołu. Tematem niniejszego artykułu będzie niedoczynność tarczycy. Inaczej zwana też jako podtarczyczność. Choroba ta może pojawić się w różnym stadium naszego rozwoju i życia. Dlatego też wyróżnia się jej trzy postacie: wrodzoną, młodzieńczą i osób dorosłych.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Choroba ta polega przede wszystkim na niedoborze hormonów tarczycy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia metabolizmu w naszym organizmie. To właśnie z nim ściśle powiązana jest większość objawów tej choroby. Przede wszystkim bardzo szybko dojdzie do zwiększenia naszej masy ciała.

wypadanie-wlosow_m-6484596Niestrawione resztki pokarmów będą odkładać się w naszym organizmie, jako tkanka tłuszczowa. Wraz z tym bardzo szybko pojawi się uczucie zmęczenia i osłabienia a także bardzo szybkie marznięcie kończyn a także liczne zaparcia. Dojdzie do ogólnego wyniszczania organizmu pod wieloma względami.

Niedoczynność tarczycy spowoduje nawet znacznie szybsze łamanie się naszych włosów czy też paznokci. Oczywiście im szybciej zdiagnozowana tym znacznie łatwiejsza do wyleczenia. Postawienie diagnozy odbywa się na podstawie badań hormonalnych zaś samo leczenie trwa zazwyczaj do końca życia i polega na podawaniu indywidualnie dobranej dawki L – tyroksyny. Pomaga ono jedynie ograniczyć skutki tej choroby.

Niedoczynność tarczycy powoduje też niedokrwistość oraz wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Choroba ta może być pierwotna lub wtórna.

Was this helpful?

0 / 0