Niedokrwienie mózgu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Niedokrwienie mózgu to choroba układu krążenia, potocznie zwana udarem. Są to zaburzenia w obiegu krwi w mózgu. W 80% przypadków udarów są to udary niedokrwienne. Mogą być spowodowane zatorem tętnicy, jej skurczem lub zakrzepem, a w niektórych przypadkach uszkodzeniem naczynia krwionośnego. Uraz głowy, wysokie ciśnienie czy pęknięcie tętniaka również może być przyczyną udaru. Ryzyko wystąpienia niedokrwienia wzrasta u osób chorujących od kilku lat na niektóre choroby, na przykład na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca. Niedokrwienie mózgu może powodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenia i jest to niedokrwienny udar mózgu. Jeżeli jednak jego objawy mają charakter przemijający i ustępują w ciągu 24 godzin mamy do czynienia z przejściowym niedokrwieniem mózgu określanym jako TIA z ang. Transient Ischemic Attack (przemijający atak niedokrwienny). Polega to na chwilowym zatrzymaniu dopływy tlenu do mózgu. A bez tlenu komórki mózgu nie mogą prawidłowo pracować. Tam gdzie krew nie dotrze i nie zaopatrzy fragmentów mózgu w tlen, te obszary przestają pracować a co za tym idzie funkcje, za które ta część odpowiada również zanikają, np. może wystąpić zanik mowy czy ruchu kończyny. W momencie pojawienia się objawów nie jest możliwe stwierdzenie, z którym przypadkiem mamy do czynienia, czy jest to udar czy TIA dlatego niezwłocznie powinniśmy udać się na konsultację lekarską. Niedokrwienny atak może być preludium do udaru więc właściwa diagnoza jest niezbędna.

Nasz styl życia i sposób odżywiania może zwiększać lub zmniejszać ryzyko występowania tego typu chorób. Osoby żyjące w ciągłym stresie, nadużywające alkoholu czy papierosów znacznie częściej padają ofiarami niedokrwienia. Również zła dieta, szczególnie ta bogata w tłuszcze a co za tym idzie otyłość i brak aktywności fizycznej spowodowanej siedzącym trybem życia powodują zwężanie się naczyń krwionośnych. Zaobserwowano, że mężczyźni są bardziej narażeni na udary niż kobiety. Od 55 roku życia co dziesięć lat ryzyko to zwiększa się dwukrotnie.

Omówmy zatem jak można rozpoznać, że może to być niedokrwienie mózgu i jakie są jej objawy. Pierwszym objawem jest niedowład i porażenie mięśni twarzy i kończyn zazwyczaj tylko po jednej stronie ciała. Możemy mieć również problem z wypowiadaniem się i rozumieniem niektórych słów. Utrata równowagi i zaburzenia w poruszaniu się to także wskaźnik, że możemy mieć do czynienia z udarem. Ponadto może wystąpić nagły, silny ból głowy albo tylko jej części oraz zaburzenia widzenia. Osoba dotknięta tą przypadłością morze stracić przytomność.

Ważna jest szybka pomoc lekarska bo objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i pogłębiają się. Duży wpływ na powrót pacjenta do częściowej lub całkowitej sprawności ma właściwa i natychmiastowa terapia. We wstępnej fazie podaje się choremu kwas acetylosalicylowy potocznie zwany aspiryną. Jest to jeden z wielu leków przeciwzakrzepowych i ułatwiających obieg krwi w całym układzie krwionośnym. Jeśli środki farmakologiczne nie wystarczą możliwy jest zabieg operacyjnego „odetkania” zatkanego naczynia. Gdy udar jest wynikiem krwotoku niezbędna jest operacja neurochirurgiczna. A więc jeśli ktoś w naszym otoczeniu skarży się na wyżej wymienione objawy należy działać szybko gdyż tego typu wypadki są zagrożone bezpośrednią utratą życia. Chorego należy ułożyć w pozycji bezpiecznej uniemożliwiając zachłyśnięcie się wymiocinami i zapadaniu tkanek miękkich oraz wezwanie pogotowia ratunkowego w celu przewiezienia go do szpitala. Najlepiej jeśli ośrodek zdrowia dysponuje specjalnym oddziałem udarowym.

Skutkiem udaru krwotocznego jest wylew krwi do mózgu co prowadzi do zgonu. Jeżeli mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym a nie zostanie on w porę rozpoznany może dojść do trwałego kalectwa chorego. Często polega ono na niedowładzie którejś z kończyn lub całej lewej lub prawej strony ciała, utracie wzroku lub mowy. Po każdym udarze istotna jest właściwa rehabilitacja, która ma za zadanie przywrócenie funkcji, które zanikły. Należy ją rozpocząć możliwie jak najszybciej, jest długotrwała i nigdy nie daje stu procentowej gwarancji, że pacjent kiedykolwiek powróci do dawnej sprawności. Najlepiej by była ona prowadzona w specjalnych ośrodkach, niestety w polskich realiach okres oczekiwania na taką rehabilitację jest bardzo długi, nawet powyżej kilka miesięcy. Tym samym często jest nieskuteczna.

Warto zatem dbać o siebie i zapobiegać takim wypadkom. Należy prowadzić zdrowy tryb życia, uprawiać sport. Nasza dieta powinna być uboga w tłuszcze, gdyż one zwiększają poziom cholesterol w naszym organizmie. Alkohol może mieć zbawienny wpływ na nasz układ krwionośny bo rozrzedza krew ale tylko w odpowiednich ilościach. Unikajmy nikotyny i wyładowujmy swój stres oraz zdenerwowanie zamiast dusić do w sobie. Wtedy na pewno zmniejszymy ryzyko udaru.

Was this helpful?

0 / 0