Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Nietolerancja laktozy – co to takiego?
Nietolerancja laktozy jest rodzajem zaburzenia trawienia podczas którego organizm wytwarza za mało lub zerową ilość laktozy, enzymu odpowiedzialnego za prawidłowy rozkład cukru w mleku oraz wszelkich produktach nabiałowych. Podczas nietolerancji laktozy spożywanie produktów mających ją w swoim składzie prowadzi do nadmiernej produkcji gazów trawiennych oraz biegunki. Tak więc zarówno w przypadku maluszków (już od okresu noworodka) jak i dorosłych, osoby z nietolerancją laktozy są zmuszeni wyeliminować wszelkie produkty z diety zawierające laktozę, nawet w śladowych ilościach.
Rodzaje nietolerancji laktozy: 1. Nietolerancja laktozy wrodzona występuje bardzo rzadko gdyż dziecko od momentu poczęcia nie posiada zdolności do wytwarzania enzymu laktozy. 2. Nietolerancja laktozy pierwotna, która występuje głównie u osób dorosłych, dziedziczona po przodkach, ujawniająca się zazwyczaj w okresie dojrzewania bądź we wczesnym wieku dorosłym.
3. Nietolerancja laktozy wtórna, a charakter przejściowy oraz utrwalony ( wszystko zależy od indywidualnego przypadku). Przejściowa występuje zazwyczaj podczas stosowania leków niszczących błonę śluzową jelita np. antybiotyki. Utrwalona zaś występuje przy przewlekłych stanach chorobowych jelitowo-żołądkowych jak np. mukowiscydoza.
Nietolerancja laktozy u dorosłych
Chodź zna się tę dolegliwość głównie z przypadku niemowlaków, ma ją aż 37% ludzi w samej Polsce. Są to przypadki osób typowo uczulonych na laktozę.
Objawy występujące u dorosłych po upływie około 30 minut od spożycia produktu zawierającego laktozę: – bóle brzucha, – wzdęcia, – zaparcia, – biegunki, – nudności, – zaburzenia snu,
– zmęczenie.
Nietolerancja laktozy – przyczyny Najczęstsze przyczyny występowania nietolerancji laktozy yo: – zaburzenia wchłaniania laktozy, – pierwotny niedobór laktazy, – wtórny niedobór laktazy,
– wrodzona nietolerancja laktozy.
Nietolerancja laktozy u dzieci Objawy: – kolki, – biegunki, – częste wydalanie gazów trawiennych, – bóle brzuszka, – brak snu, – markotność, – płaczliwość, – brak apetytu,
– wysypka.
Jak leczyć nietolerancję laktozy u dzieci?
Leczenie w przypadku dzieci polega głównie na wyeliminowaniu lub zmniejszeniu produktów zawierających laktozę, a więc mleka. Nie jest to łatwe szczególnie dla mam karmiących piersią, które muszą zrezygnować z wielu cennych dla samych siebie witamin zawartych w nabiale. Ich dieta musi być ostrożna, dokładna i bardzo sumienna. Chwila słabości oznacza cierpienie maluszka. Dieta wyklucza bardzo wiele produktów jak mleka, ciastka, słodkości, jogurty, sery i wiele innych. Dziecko karmione butelką powinno dostawać mleko hipoalergiczne, najlepiej te zalecane przez pediatrę. Dietę zaś powinno uzupełniać preparatami mleko zastępczymi jak: cukry, żelazo, aminokwasy, mikro i makroelementy. Jest szansa, że nietolerancja laktozy u niemowląt zanika z czasem, zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia, w niektórych przypadkach zostaje już na stałe. Każdy przypadek i podejrzenie nietolerancji laktozy należy omówić z pediatrą dziecka, który podpowie co i jak robić.
Was this helpful?
0 / 0