Obgryzanie paznokci

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każdy ma jakąś przypadłość, chorobę, nawyk, który wymagałby interwencji i jego rozwiązania. Zazwyczaj nawyk nie prowadzi do jakiś poważnych chorób, aczkolwiek może okazać się bardzo przykrym stanem, który może odbić się na normalnym życiu człowieka w społeczeństwie. Z całą pewnością obgryzanie paznokci (z gr. onychofagia) to jeden z takich nawyków, który dotyczy bardzo wielu ludzi na całym świecie.

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Nawyk, jakim jest obgryzanie paznokci, jest przede wszystkim spowodowany stresem. Wielu ludzi w sytuacjach, gdy są zdenerwowani, zaniepokojeni lub zażenowani, obgryzają po prostu paznokcie. I nie działa to, jakby się mogło wydawać poprzez kontrolowanie tego odruchu. Taki nawyk „dzieje się” samoistnie i wcale nie można nad nim zapanować, czy też go skontrolować.

Jedni w stresie jedzą czekoladę, inni krzyczą, a jeszcze inni obgryzają paznokcie. I wydawałoby się, że nie ma tak naprawdę w tym niczego złego, że tak się ktoś zachowuje i takie coś mu pomaga. Tak naprawdę jednak, taki stan rzeczy, nie jest niczym przyjemnym. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na wartość estetyczną. Bo jak wygląda dłoń, na której widoczne są obgryzione paznokcie? Bo jak podać komuś rękę, gdy dłoń prezentuje się dosłownie fatalnie. Niemal w każdej sytuacji, człowiek może czuć zażenowanie, poniżenie i zakłopotanie. Chowanie rąk do kieszeni, nie okazywanie gestów i inne temu podobne rzeczy, są następstwem tego stanu chorobowego.

Kolejną kwestią, na którą na pewno warto zwrócić uwagę, jest to, że wiele osób obgryza paznokcie do takiej długości, że powoduje ona niemiłosierny ból. Tak naprawdę człowiek nie ma już czego obgryzać, a i tak to robi. W takich sytuacjach, może pojawić się krew, zaczerwienienia i okropnie bolące rany.

Obgryzanie paznokci – leczenie

Czy z tym jakże ogromnym problemem można w ogóle walczyć? Czy jest taka możliwość, by ktoś, kto jest od takiego obgryzania uzależniony, mógł nagle przestać to robić? Choć nie jest udowodnione, to jednak stosuje się pewne metody, które są sposobem na to, by wyeliminować lub chociażby ograniczyć, ten jakże niekomfortowy nawyk, jakim bez wątpliwości obgryzanie paznokci jest. Po pierwsze, w aptekach dostępne są specjalne kosmetyki, które wyglądem przypominają zwykły lakier do paznokci. Malując nim płytkę paznokcia, nanosi się na jego powierzchnię, bardzo nieprzyjemną w smaku i zapachu substancję, która diametralnie odpycha taką osobę od włożenia paznokci do ust. Taki lakier jest nieprzezroczysty i dlatego też, mogą nim malować paznokcie zarówno panie, jak również i panowie, osoby dorosłe, jak również i dzieci.

Inną metodą, która z kolei przeznaczona jest dla pań, jest się zakładanie paznokci sztucznych. Większość salonów kosmetycznych oferuje dziś różnorodne zabiegi paznokci, które potrafią walczyć z tym okropnym nawykiem. Można założyć długie tipsy, ale można i również zdecydować się jedynie na pokrycie żelem samej płytki, żeby móc sobie z tym nawykiem poradzić. Tak jak w przypadku każdego uzależnienia, tak również i w przypadku tej dolegliwości, sposoby leczenia są bardzo trudne, ale jeśli ktoś bardzo chce, może sobie z tym poradzić.

Was this helpful?

0 / 0