Objawy porodu

Objawy porodu

Liczysz dni do porodu i zastanawiasz się jak to wszystko będzie wyglądało? Słyszałaś o odejściu wód, o mocnych skurczach i wielu innych objawach zbliżającego się porodu, które podpowiedziały ci znajome? We wszystkim jest odrobina prawdy, każda z nas przechodzi to inaczej ale większość ma podobne objawy porodu, dające nam sygnał, że już czas pakować się do szpitala i wsiadać do auta. Gdy masz przed sobą pierwszy poród, nie bardzo rozumiesz co się dzieje z Tobą i twoim ciałem, ten artykuł podpowie ci czego możesz się spodziewać i jak na to zareagować.

Objawy porodu

Pierwszy sygnał, który pojawia się nawet 4 tygodnie przed porodem to obniżony brzuszek, nie tylko zauważysz to ty sama ale i twoi znajomi. Będziesz czuła, że jest jakiś cięższy i sprawia uczucie jakby miał ci spaść. Jednak nie zawsze dzieje się to tak wcześnie, zdarza się, że zaledwie kilka dni, a nawet godzin przed porodem, każda z nas jest inna i inaczej funkcjonuje nasz organizm. Co zmienia obniżony brzuch? Nie tylko jest sygnałem o zbliżającym się porodzie ale i również ułatwi ci oddychanie, które dotychczas nie było łatwe.

Objawy porodu – skurcze

Skurcze przepowiadające to sygnał pojawiający się kilka dni przed porodem, który pozwala nam myśleć, że dochodzi właśnie do rozwarcia macicy. Skurcze zdarzają się długie i silne, aby w takiej sytuacji sprawdzić czy nie są fałszywym alarmem, zmień pozycję, wybierz się na spacer (najlepiej z osobą towarzyszącą), weź ciepły prysznic i oddychaj głęboko. Jednak zazwyczaj skurcze mimo iż częste są bezbolesne i występują tylko jako sygnał przed zbliżającym się porodem.

Objawy porodu – czop śluzowy

Jednym z sygnałów jest pojawiający się czop śluzowy, zwany również „korkiem”, który pojawia się kilka dni lub godzin przed porodem. Śluz występuje w kolorze bezbarwnym lub lekko różowawym, jeśli opuszcza macicę oznacza to iż dziecko jest gotowe do wyjścia na świat, a śluz nie musi go już dłużej chronić. Gdy pojawi się czop do porodu jest jeszcze troszkę czasu, więc obserwuj organizm i zachowuj spokój, poród jeszcze się nie zaczął i nie są to wody przedporodowe, to szyjka macicy mięknie i przygotowuje się do porodu.

Objawy porodu – ból brzucha i biegunka

Ból brzucha taki jak przed okresem może zacząć się już kilka dni przed porodem, a wraz z nim bóle pleców, ud lub pachwin.

Częste odwiedzanie toalety, mimo iż niedawno byłaś. Organizm przygotowując się, oczyszcza, zdarza się, że również w formie wymiotów czy biegunki, które miałaś nadzieję, że są już za tobą.

Kolejny objaw porodu to dziwne samopoczucie, którego możesz nie zauważać. Jesteś zdenerwowana, wesoła, smutna, rozdrażniona, a za chwilę znów radosna. Nie wiesz dlaczego tak się dzieje i nie masz na to wpływu, że wszyscy się śmieją, a ty zaczynasz właśnie straszliwie płakać. Masz ochotę zazwyczaj sprzątać, ścierać kurze, układać w szafie, a przecież czeka cie poród, odpocznij by zaoszczędzić siły. Masz ochotę jeść i jeść, a szczególnie ulubione dania. Wciąż jesteś głodna, gdyż twój organizm magazynuje zapas energii przed porodem.

Martwisz się, że dziecko mniej kopie i się porusza? Mimo iż jest już duże i powinnaś odczuwać każdy jego ruch, przykładasz zdenerwowana rękę i znów nic? A dziecko znajduje się już w kanale rodnym i jest mu po prostu ciasno, więc rzadziej się porusza.

Objawy porodu – kiedy do szpitala?

Kilka godzin przed porodem mogą (ale nie muszą) pojawić się plamki krwi, gdyż szyjka macicy skraca się i rozwiera do porodu.

Odeszły ci wody, to już czas zbierać się do szpitala gdyż poród się rozpoczął. jeśli rodzisz pierwszy raz, odchodzące wody występują dopiero w chwili silnych i regularnych skurczy. Mimo iż wcześniej były nieodczuwalne w trakcie porodu mogą być nie do wytrzymania. Jedź bez zastanowienia do szpitala, szczególnie wtedy gdy kolor wód przypomina kolor zielonkawy lub brązowy, dziecko wtedy narażone jest na infekcję. Wody powinny być w kolorze bezbarwnym lub lekko białawym. By nie czuć się skrępowana, podłóż sobie podpaskę lub ręcznik w drodze do szpitala.

Regularne i mało przyjemne skurcze – poród już trwa, a skurcze będą coraz silniejsze i coraz częstsze. Jeśli trwają około 60 sekund w przerwach co 5-7 minut, powinnaś się znaleźć w szpitalu.

Spokojnie – teraz już zajmie się Tobą położna i lekarz, a więc spokojnego i szybkiego porodu!

Was this helpful?

0 / 0