Ochrona roślin na zimę

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wypoczynek na łonie przyrody czy we własnym ogrodzie przynosi nam często spotykanych w ogrodach jak i kwiatów balkonowych i tych zwłaszcza ciepłolubnych. Rośliny przez cały rok wymagają naszego zainteresowania jednak szczególnej naszej uwagi późną jesienią, kiedy to trzeba je przygotować na przetrwanie zimy która w naszych warunkach potrafi być naprawdę ostra i wręcz zabójcza dla niektórych gatunków roślin ozdobnych ( zwłaszcza ciepłolubnych).

Rośliny w ogrodzie dzielą się na gatunki zimolubne i wręcz przeciwnie. Większość roślin niestety trzeba zabezpieczyć przed zimą zwłaszcza mroźną, wietrzną i bezśnieżną.

Zadbajmy o zabezpieczenie naszych roślin na długo przed przyjściem niskich temperatur utrzymujących się kilka dni, jednak nie za wcześnie aby ich nie przegrzać czym możemy im bardzo zaszkodzić.

Rośliny ogrodowe zrzucające liście wymagają tak zwanego ściółkowania. Ściółkowanie polega na zabezpieczeniu gleby przed szkodliwym działaniem mrozu i utraty wody. Proces ten możemy przeprowadzić przy pomocy materiałów pochodzenia naturalnego jak i sztucznych. Do naturalnych materiałów które możemy wykorzystać do ściółkowania zaliczamy: korę, słomę, skoszoną trawę. Korzystać można także ze sztucznych materiałów takich jak różnego rodzaju agrowłókniny i mat.

Należy także zauważyć, iż rośliny rosnące na glebach lekkich (np. piaskowych) zdecydowanie lepiej będą znosić przymrozki niż te rosnące na glebach ciężkich np. gliniastych. Najbardziej narażone na niskie temperatury są rośliny świeżo posadzone które jeszcze nie zdążyły się ukorzenić.

Poza ściółkowaniem warto rośliny, drzewa, krzewy w ogrodzie zabezpieczyć poprzez stosowanie różnego rodzaju okryć. Mogą to być siatki cieniujące, maty słomiane. Te pierwsze sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku roślin które zima pozostają zielone.

Niektóre rośliny hodowane w ogrodach wymagają kopczykowania. Ta metoda ochrony rośliny przed przemarzaniem doskonale sprawdza się w przypadku np. róż . Taki kopczyk usypujemy na wysokości min 20cm licząc od ziemi.

Nie tylko rośliny ogrodowe wymagają od nas zabezpieczenia przed nadejściem pierwszych przymrozków i ciężkiej często w naszym klimacie zimy. Nie należy zapominać również o roślinach balkonowych.

Rośliny balkonowe są w znacznie większym stopniu narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Owe zagrożenia wynikają ze stosunkowo niewielkiej bryły korzeniowej. W zimie łatwo ulega ona przesuszeniu. Przed przystąpieniem do zabezpieczania roślin, które tak pięknie kwitły na naszym balkonie przez cały sezon powinniśmy usunąć stare pędy. Sprawdzić czy aby nasze rośliny nie są za atakowane przez szkodniki, czy nie chorują . Jeśli wszystko jest w porządku można przystąpić do zabezpieczania roślin jeśli niestety nie należy „ jej przeleczyć ” przy udziale odpowiednich preparatów . W okresie zimowym dodatkowym zagrożeniem są małe dopływy wody, promienie słoneczne i wiatry potęgują to zjawisko. Dlatego też rośliny balkonowe należy osłaniać od wiatru ustawiając je w zacisznej części balkonu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla roślin balkonowych było by zakopanie ich donic w warstwie gleby. Jeśli jednak nie jest to możliwe to powinniśmy zabezpieczyć każą donicę owijając ja słoma lub tekturą( w tym przypadku najlepiej sprawdza się tektura falista) i umieścić je w drewnianych skrzyniach, lub tekturowych pudłach wysypanych suchymi liśćmi, styropianem, kora a nawet gazetami. To bardzo ważne aby zapewnić roślinom izolację od zimnego podłoża . Zabezpieczone rośliny w skrzyniach czy kartonach warto ustawić na deskach ,które będą stanowiły doskonałą izolację od zimnego podłoża- płytek. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu pędów. Tak jak w przypadku roślin ogrodowych możemy skorzystać z różnego rodzaju okryć mat i włóknin oraz gałęzi drzew iglastych.

Rośliny ciepłolubne nieodporne na niskie temperatury często wymagają od nas wykopania ich z gruntu i przetrzymywania przez okres zimowy w skrzyniach w pomieszczeniach ocieplanych. Dotyczy to w większości przypadków roślin cebulowych i niektórych bulwiastych. Przykładem tego typu roślin jest np. paciorecznik , który wykopujemy po przejściu pierwszych przymrozków. Zabezpieczoną bryłę korzeniowa przechowujemy w ogrzewanym pomieszczeniu , nie dopuszczając do jej przesuszenia, ani też „przelania wodą” . Rośliny cebulowe oczyszczamy , odrzucamy uszkodzone i chore cebule a pozostałe przechowujemy w skrzynkach do wiosny, kiedy to z powrotem wysadzamy je do gruntu czy donic .

Zabezpieczenie roślin przed zimą wymaga od nas poświęcenia im nieco więcej czasu ni z dotychczas. Pozwoli nam ono jednak uchronić nasze ukochane rośliny przed przemarznięciem a wiosna cieszyć się z szybkiego ich wzrostu i długiego kwitnienia. Rośliny , którym uda się przetrwać zimę bez większych ubytków szybciej pozwalają nam się sobą cieszyć, i co równie ważne w okresie wiosennym pozwoli to nam zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków na zakup nowych sadzonek roślin , które nam nie przetrwały a za zaoszczędzone pieniądze będziemy moglo zakupić sobie nowe okazy na nasze balkony i do grodu.

Te zabiegi pozwolą nam w nowym sezonie cieszyć się na nowo z naszych pięknych i zdrowych roślin, a wypoczynek w ich towarzystwie czy możliwość spożywania posiłków zrekompensują nam wszystkie poniesione jesienią trudy związane z ich zabezpieczeniem.

Was this helpful?

0 / 0