Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Odklejenie siatkówki – to bardzo skomplikowana choroba oka, która następuje, gdy siatkówka oddziela się od naczyniówki. Choroba ta powoduje upośledzenie wzroku i może prowadzić niestety do ślepoty. U osób z krótkowzrocznością, są szczególnie narażeni na odklejenie się siatkówki.
Odklejenie siatkówki – przyczyny
Rozwarstwienie między nimi może powstać w wyniku wylewu krwi lub płynu z ciałka szklistego. Dzięki czemu, siatkówka zostaje pozbawiona dopływu krwi, co może prowadzić do jej nieodwracalnego uszkodzenia i utraty wzroku.
Odklejenie siatkówki – objawy
Fizycznymi objawami postrzeganymi przez pacjentów są błyski światła lub utrata obwodowego widzenia. Często jednak objawy te nie są zauważane, dopóki nie dojdzie do zaburzeń widzenia środkowego. Może to być ograniczenie pola widzenia, opisywane jako czarna zasłona.
Odklejenie siatkówki – przebieg
Odklejenie siatkówki nie jest bolesne. W niektórych przypadkach początek choroby jest całkowicie bezobjawowe. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ odklejanie się siatkówki postępuje, a pacjent zauważa niepokojące objawy dopiero w późnym stadium, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki. Odklejanie się siatkówki to schorzenie, które może grozić utratą wzroku, a zdarzyć się może nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Gdy tylko pojawi się coś niepokojącego np. ograniczenie pola widzenia, mroczki lub błyski przed oczami, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.
Odklejenie siatkówki – leczenie
Odklejenie się siatkówki można zdiagnozować za pomocą badania oka ale zawsze jest operacyjne i zależy od rodzaju oraz rozmiaru odklejenia się siatkówki. Technikami zabiegowymi to przede wszystkim laseroterapia. Pierwszym celem leczenia operacyjnego jest zamknięcie przedarcia siatkówki i zatrzymanie w ten sposób przedostającego się przez nią płynu pod siatkówkę. Po opuszczeniu szpitalach, po wszystkich zabiegach należy oczy zakraplać. Częstotliwość stosowania, czas trwania leczenia oraz nazwę kropli, określi lekarz. Można również stosować określone środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
Odklejenie siatkówki – zalecenia
Aby umożliwić właściwe gojenie siatkówki, należy unikać ruchów powodujących wstrząs dla oka. Należy unikać czytania i patrzenia przez okno podczas podróży samochodem lub pociągiem. Należy unikać wysiłku i sportu. Możliwe jest jednakże oglądanie telewizji, jeżeli zezwala na to określona przez lekarza pozycja głowy. Należy pamiętać, że istnieje ryzyko nawrotu choroby i mogą być konieczne kolejne działania. Nie ma czego się obawiać ból, jeżeli w ogóle się pojawi, stopniowo ustąpi. Warto więc od czasu do czasu dla własnego spokoju zrobić badania kontrolne u okulisty.
Was this helpful?
0 / 0