Zima to dla jednych bajeczna pora roku. Ten, kto fascynuje się jazdą na nartach lub desce ma w sobie wielką radość, gdy spadnie śnieg. Istnieje wiele zagrożeń związanych ze sportami zimowymi. Niebezpieczeństwa czyhają na nas w codziennym życiu. Jednym z nich, który wiąże się z tą porą roku są odmrożenia rąk i nóg. Jest to uszkodzenie ciała w skutek działania niskich temperatur. Temperatura tkanki spada do około zera stopni.
Na skórze powstają kryształki lodu niewidoczne dla oka. Niszczą strukturę komórek i wywołują mikrozatorowość. Proces jest szybszy, gdy tkanki mają kontakt z dobrymi przewodnikami ciepła takimi jak: metale, woda lub gaz. Na odmrożenia najczęściej narażone są odkryte części ciała, czyli dłonie, uszy oraz nos. Stopień uszkodzenia ciała zależny jest od temperatury, czasu działania, powierzchni skóry oraz wilgotności powietrza.
Nieprzyjemny dla nas proces znieczulenia może wywołać temperatura tkanek wynosząca około 10 stopni. Dzieje się to za sprawą osocza, które odpływa z nabłonkowych komórek. Następuje obkurczenie krążenia włośniczkowego. Jeżeli nasze ciało nie ma dopływu ciepła tworzy się krystalizacja na skórze. Doprowadza to do tworzenia kryształków lodu, które wyciągają wodę z naszych komórek. W następnej kolejności jest odwodnienie organizmu, zapaść i śmierć. Jeżeli działanie temperatury jest większe, może od razu nastąpić niedotlenienie i martwica układów krwionośnych, ze względu na pozbawienie tkanek tlenu.
Odmrożenia – rodzaje
Odmrożenia możemy podzielić na dwie główne grupy: powierzchniowe oraz głębokie. Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje są łagodniejsze. Dotyczą one skóry i tkanki podskórnej. Charakterystyczne jest zaczerwienienie skóry. Jest ona miękka. Jeżeli jest prawidłowo leczona nie pozostawia trwałych śladów. Drugie jest bardziej poważne. Dochodzi do zamrożenia i utraty czucia. Skóra jest koloru białego lub szarego. Na tym obszarze nie wyczuwamy tętna.
Odmrożenia – objawy
Możemy także podzielić objawy ze względu na stopień ryzyka. Podobnie jak przy oparzeniach stosuje się trzy podstawowe. Pierwszy to przejściowe zaburzenia w krążeniu krwi, charakteryzujące się bólem, bladością oraz sinoczerwonym zabarwieniem skóry. Sporadycznie może dochodzić do obrzęków, pieczenia oraz swądu. Drugi stopień to powstające pęcherze pod skórą z płynem surowiczym. Ostatni najgroźniejszy to całkowita martwica, której następstwem często jest amputacja.
Odmrożenia – leczenie
Prawidłowym leczeniem jest stopniowe ogrzewanie odmrożonych części ciała. Nie należy narażać organizm na szybką zmianę temperatury poprzez kontakt z gorącą wodą. Należy powoli zmieniać temperaturę swojego ciała. Poprzez pocieranie o siebie dłoni, picie ciepłych napoi (nie należy pić alkoholu, który chwilowo daje nam poczucie ciepła, a w rzeczywistości powoduję odwodnienie i utratę ciepła). Można stosować różne maści rozgrzewające, które pobudzą krążenie. Jeżeli odczuwasz ból, można także wziąć środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Odmrożeń nigdy nie należy lekceważyć. Pamiętajcie, gdy wybieracie się na mróz zawsze zadbajcie o odpowiedni ubiór. Okryjcie jak najbardziej odsłonięte części ciała. Pamiętajcie o rękawiczkach, czapkach oraz szaliku. Jeżeli odpowiednio zadbacie o siebie, zima nie musi być straszna, tylko przyjemna.
Was this helpful?
0 / 0