Praktyki takie jak odsysanie tłuszczu stały się w obecnych czasach bardzo popularne. Paradoksalnie o zmianę korzystną dla zdrowia walczy w głównej mierze kultura masowa, często pozbawiona wyższych wartości. Kolorowe pisma atakują młode osoby jedynym właściwym wizerunkiem – młodego, zdrowego i pięknego człowieka. Siła rzeczy więc na popyt stwarzany przez szerokie masy społeczne odpowiadają salony urody i gabinety chirurgiczne oferujące właśnie między innymi pozbywanie się tłuszczu z brzucha bądź ud. Oczywiście odsysanie może być także stosowane w przypadku innych części ciała, takich jak biodra, ramiona, kark, policzki, podbródek, piersi, łokcie, kostki, łydki, a także spod kolan.
Odsysanie tłuszczu z ud i brzucha
Operacja odsysania nadmiaru tłuszczu na przykład z ud, nazywana jest fachowo liposukcją. Przeprowadzanie tego rodzaju zabiegu ma na celu zredukowanie liczby komórek tłuszczowych. Niestety, nie zawsze to daje pożądane rezultaty, toteż przy dużej nadwadze danego pacjenta niezbędna jest nierzadko jeszcze lipektomia. Określenie to oznacza pozbycie się nadmiaru rozciągniętej skóry i reszty tkanki tłuszczowej. Redukcją tłuszczu z brzucha zajmuje się także abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzucha polegająca na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz plastyce mięśni ściany brzucha. Zwykle z leczenia tego typu korzystają kobiety, których powłoki brzuszne po przebytych ciążach wyraźnie się rozciągnęły. Inną przyczyną jest wiek, elastyczność powłok brzusznych spada, a wzrasta gromadzenie się miejscowe tkanki tłuszczowej. Trzeba pamiętać, że przed zabiegiem przez 7-10 dni nie wolno palić papierosów, ani zażywać aspiryny. Wyklucza się też drastyczną dietę. Wszystko to ma wpływ na gojenie powłok brzusznych.
Jak uważają chirurdzy, liposukcja nie jest technicznie skomplikowanym zabiegiem. Z drugiej strony trzeba się wykazywać nie małą zręcznością i wiedzą medyczną. Zanim dojdzie do operacji rysuje na ciele mapę miejsc, z których będzie odsysany tłuszcz. Czas operacji to od pół godziny do dwóch godzin. Może ona być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie. Czasem rozbija się tkankę tłuszczową ultradźwiękami. Ma to na celu jej rozmiękczenie, jednakże opozycjoniści tej metody twierdza, że w ten sposób można trwale uszkodzić skórę. Zabieg dzięki któremu pozbywamy się nadmiaru tłuszczu zarówno z brzucha jak i ud polega więc na odessaniu tłuszczu i przemodelowanie danej okolicy.
Odbywa się to w kilku etapach. Podczas pierwszego ostrzykuje się tkankę tłuszczową specjalnym roztworem znieczulającym. Następny krok to tunelizacja i eliminacja (odessanie) uszkodzonych w czasie zabiegu komórek tłuszczowych. Podczas jednej operacji można w bezpieczny sposób usunąć nawet 3,5 litra tłuszczu. Po zakończeniu zabiegu na przeciętej skórze zakłada się szwy lub klamerki oraz specjalne opatrunki uciskowe, które mają zapobiec krwawieniu i siniakom. Klamerki zdejmuje się po tygodniu. Gdy zabieg się zakończy w szpitalu musimy pozostać jeszcze przez jedną lub dwie doby. Lekarze muszą bowiem ocenić, czy organizm dobrze radzi sobie z nową sytuacją. Otrzymujemy też środki znieczulające.
Odsysanie tłuszczu – ile kosztuje?
Odsysanie tłuszczu to zabieg, którego koszt to mniej więcej 7000 PLN za brzuch – w kwocie tej mieści się cena zabiegu, znieczulenia ogólnego, pobytu w klinice (1 doba), opatrunków i wizyt kontrolnych. Z kolei w przypadku, gdy chcemy zadbać o uda zewnętrzne i biodra jest to 8500 PLN – w tym cena zabiegu, znieczulenia ogólnego, pobytu w klinice (1 doba), opatrunków i wizyt kontrolnych.
Liposukcja – skutki uboczne
Skutki uboczne to na pewno ból oraz występowanie łatwego przemęczania organizmu. Obserwuje się także skrócenie oddechu i trudności w koncentracji. Objawy te jednak w ciągu kilku dni zanikają.
Liposukcja – zalety
Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim większą atrakcyjność fizyczną i dobre samopoczucie. Naturalnie zmniejszenie ilości tłuszczu jest także pozytywne dla naszego ogólne stanu zdrowia.
Was this helpful?
0 / 0