Ogórki małosolne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ogórki małosolne – któż ich nie lubi i nie zajada ze smakiem w sezonie letnim? Pewnie wielu z Was kojarzą się nie tylko z ciepłym latem, świeżymi ogórkami ale i okresem grillowym, gdyż są doskonałym dodatkiem do mięs. Wykonane ze świeżych, sezonowych ogórków, najlepiej tych prosto z działki, proste w wykonaniu, a co w tym wszystkim najważniejsze są smaczne. Ogórki małosolne powstają z gruntowych ogórków sezonowych. Nazywamy je małosolnymi gdy poddawane są kiszeniu wyłącznie na kilka dni, pozostawione na dłuższy czas staja się kiszonymi. Podawane jako zakąska do wielu dań: mięs, obiadów, sałatek, kanapek i wielu innych. Są również podstawowym składnikiem zupy ogórkowej. Polacy uwielbiają ją jako zakąskę do wódki.

Ogórki małosolne – przepisy

Ogórki małosolne z koprem

Przepis na jeden słój ogórków

Składniki:

– około 12 średniej wielkości ogórków, – 3-4 ząbki czosnku fioletowego, – kiść świeżego kopru, – 2-3 liście chrzanu, – korzeń chrzanu, – woda, – łyżka soli.

Sposób przygotowania:

Ogórki dokładnie myjemy w zimnej wodzie, można je nawet pozostawić w niej na około 60 minut. Odcinamy ogonki z obu stron. Obieramy czosnek oraz korzeń chrzanu po czym kroimy na drobne kawałki. Na dnie słoika układamy koper, czosnek i korzeń chrzanu, ciasno układamy ogórki by żaden nie był luźno, zalewamy wrzątkiem z solą( litr wody na łyżkę soli). Po zalaniu przyciskamy pokrywkę talerzykiem. Po upływie około 48 godzin ogórki są gotowe do zjedzenia.

Ogórki małosolne – zalewa

Zalewa jest bardzo prosta w wykonaniu gdyż zawiera w składzie wyłącznie wodę i sól. Zalewy wykonujemy odpowiednią ilość do ilości słoików jakie chcemy zapełnić ogórkami małosolnymi. Na litr gorącej wody przypada łyżka soli. Gotujemy więc wrzątek, wsypujemy sól, mieszamy i zalewamy gotowe ogórki w słoiku.

Ogórki małosolne z chilli

Składniki:

– 2 kg ogórków średniej wielkości, – 1,5 litra wody, – 3 łyżki soli, – 6-7 ząbków czosnku fioletowego (może być też biały), – Świeży chrzan, – 1 łyżeczka białej gorczycy, – 3 szt. ostrej papryczki chilli marynowanej (ze słoika), – koper (kilka gałązek).

Sposób przygotowania: Obieramy i kroimy czosnek oraz chrzan w plastry. Myjemy dokładnie ogórki w zimnej wodzie. Na samo dni słoika kładziemy gałązki kopru. Ogórkom odcinamy ogonki z obu stron po czym układamy je ciasno w słoiku na przemian z czosnkiem, chrzanem, koprem i papryczkami. Wrzucamy gorczycę. Gotową zalewą z wody i soli zalewamy ogórki i pod przykryciem pozostawiamy do wystygnięcia. Odstawiamy na około 3 dni.

Ogórki małosolne – kiszone

Składniki:

– 2 kg ogórków, – dwie gałązki kopru, – 5-6 ząbków czosnku, – korzeń chrzanu, – sól, – woda.

Sposób przygotowania:

Ogórki dokładnie myjemy i układamy ciasno w słoiku lub kamionkowym, dużym naczyniu. Zalewamy je zalewą (list wody oraz łyżka soli) by były w całości przykryte. Dodajemy ząbki czosnku, jeśli chcemy by ogórki miały bardziej aromatyczny smak, można ząbki czosnku przekroić na drobniejsze kawałki. Dodajemy koper, kawałek korzenia chrzanu. Całość przykrywamy pozostawiając na kilka dni w chłodnym miejscu, każdego dnia należy zbierać ze słoika zbierającą się pleśń. Pamiętajmy by przykrycie było czymś obciążone, to bardzo ważne.

Was this helpful?

0 / 0