Ogrzewanie domu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Współczesne metody stosowane w budownictwie zapewniają dużą odporność na utratę ciepła w nowoczesnych budynkach. Jednak w naszym klimacie montaż systemu ogrzewania w domu jest niezbędny. Już podczas wykonywania planów budowy powinniśmy dobrać odpowiednie materiały oraz zdecydować się na konkretne rozwiązania grzewcze. Jest to bardzo istotny czynnik, który decyduje o późniejszych kosztach eksploatacji naszego domu. Rosnące nieustannie ceny paliw i surowców grzewczych oraz modne ostatnio względy ekologiczne wymuszają rozwój nowoczesnych technologii budowlanych a także technik grzewczych. Ma to obniżyć koszty ogrzewania a co za tym idzie zmniejszyć emisję szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń, które powstają w wyniku spalania surowców grzewczych.

Pierwszą innowacyjną metodą jest ogrzewanie pasywne. Można powiedzieć w skrócie, że jest to ogrzewanie budynku naturalnymi źródłami ciepła, a więc przede wszystkim energią słoneczną. Polega ono na umiejscowieniu budynku względem pozycji słońca w cyklu dziennym oraz co równie istotne w cyklu rocznym. Należy właściwie zaprojektować bryłę budynku i odpowiednio zastosować w nim przeszklenia. Oczywiście musi ono być wspomagane innymi technikami grzewczymi przykładem może tu być gruntowy wymiennik ciepła czyli coraz bardziej popularna pompa ciepła. Jej niewątpliwym atutem jest to, że poza kosztami zakupu i montażu płacimy jedynie za zużycie przez nią prądu elektrycznego. A ten ma znacznie stabilniejsze ceny niż paliwa grzewcze takie jak gaz ziemny.

Jeśli już wspominamy o gazie warto o nim napisać coś więcej gdyż jest to bardzo popularna metoda ogrzewania. Tu czeka nas zakup kotła gazowego. Jeśli ma on podgrzewać wodę musi być dwufunkcyjny. Najczęstszym rozwiązaniem jest sprzężenie go z grzejnikami zainstalowanymi w całym domu. Kocioł ogrzewa wodę znajdującą się w instalacji grzewczej i w ten sposób w obiegu zamkniętym jest wytwarzane ciepło, które wędruje rurami do grzejników. Takie urządzenie może ogrzewać wodę grzewczą do około 80 stopni Celsjusza.

Jeżeli z jakichś względów boimy się ogrzewania gazowego, bądź nie możemy go zastosować w naszym pomieszczeniu warto rozważyć ogrzewanie kominkiem. Panuje powszechny pogląd, że kominek w domu stwarza niepowtarzalny klimat. Teraz może on stanowić jedyne źródło ciepła w naszym budynku. Zapewne w tym miejscu zrodzi się pytanie jak to możliwe, że kominek w jednym pomieszczeniu ogrzeje cały dom. Może się tak stać przy pomocy specjalnego systemu kanałów rozprowadzonych w całym domu. A jeśli wybierzemy wkład kominkowy z płaszczem wodnym możemy ogrzewać wodę użytkową.

Kolektory słoneczne również mogą służyć do ogrzewania zarówno pomieszczeń jak i wody czy wody w przydomowym basenie. Miedziany odbiornik, który absorbuje ciepło pokryty jest specjalną metalowo-ceramiczną powłoką, która pochłania energię słoneczną. Ta pochłonięta energia jest zamieniana na ciepło, które za sprawą tzw. nośnika ciepła, może nim być ciecz lub gaz, ogrzewa nasze pomieszczenia.

Jeśli mielibyśmy porównać wszystkie przytoczone techniki grzewcze, okazałoby się, że każda z nich ma wiele plusów i minusów. Kolektory słoneczne to dobre i nowoczesne rozwiązanie ale w praktyce, zważywszy na nasz klimat możemy nimi ogrzewać wodę użytkową i pokusić się o ogrzewanie domu o małej powierzchni. Kominek również sprawdzi się w niewielkich budynkach. Jego niewątpliwą wadą jest to, że spalane w dość szybkim tempie drewno musi być ciągle uzupełniane, co jest niemożliwe jeśli wychodzimy z domu na dłużej, np. do pracy. Instalacja gazowa to dobry wybór do większych pomieszczeń. Bezdyskusyjną zaletą tej techniki jest relatywnie niski koszt całej instalacji i to że jest praktycznie bezobsługowa. A gaz to naprawdę bezpieczny (o ile stosuje się podstawowe zasady bezpieczeństwa) i ekologiczny surowiec grzewczy. Pompa grzewcza może jedynie wspomagać ogrzewanie domu inną technologią gdyż wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej jej wydajność spada.

Podstawowym kryterium jakim kierujemy się przy wyborze konkretnego ogrzewania to koszt całej inwestycji oraz późniejsze koszty eksploatacji. W przypadku ogrzewania gazowego poniesiemy najmniejsze koszty przy zakupie całego osprzętu i jego montażu. Z kolei wybierając kolektory słoneczne możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 45%. Jest ono udzielane w formie kredytu, który zostaje umorzony w wysokości 45%. Udzielają go Banki Spółdzielcze na terenie całego kraju oraz Bank Ochrony Środowiska do września 2014 roku. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji to panele słoneczne również wygrywają, gdyż za energię słoneczną nic nie płacimy. W przypadku pompy ciepła zapłacimy tylko za zużytą energię elektryczną, która jest tańsza niż gaz ziemny. A dodatkowo ceny tego ostatniego ciągle się wahają.

Podsumowując, jeśli stajemy przed koniecznością wyboru konkretnego systemu grzewczego należy rozważyć wady i zalety każdej instalacji. Jest to inwestycja na lata, więc warto czasem dołożyć trochę więcej pieniędzy by dłużej móc cieszyć się bezawaryjnym i tanim jej działaniem.

Was this helpful?

0 / 0