Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Ludzie będący na etapie budowy domów jednorodzinnych na pewno zastanawiali się niejednokrotnie jaki będzie najlepszy system ogrzewania, a także jak w przyszłości oszczędzić na ogrzewaniu? Nie od dziś wiadomo, że ogrzewanie stanowi największą część w utrzymaniu dobrobytu. Kominek jest dla wielu osób pewną formą wygody, dla niektórych zaś elementem ozdobnym, dzięki któremu stwarza się niesamowity klimat w pomieszczeniu. Jednak mniejsza część ludzi myśli o kominku, jako sposobie ogrzewania domu. Kominek zazwyczaj zapewniał ogrzewanie jedynie w tym miejscu, w którym się znajdował. Dziś postęp techniczny poszedł wyraźnie do przodu. Moc cieplna, którą uzyskujemy podczas spalania dziś w dużym stopniu wystarcza na ogrzanie całego domu. Poprzez rosnące ceny oleju czy gazu, powstawały kominki nie tylko stanowiące element dekoracji, ale także będące efektywnym źródłem ciepła. Sukcesem okazało się skonstruowanie palenisk, a mianowicie wkładów kominkowych, oraz rozprowadzenie ciepła w nich powstającego za pomocą wody lub powietrza, zwanego czynnikiem grzewczym. Pewnego rodzaju alternatywą jest też wykorzystanie ciepła, które powstaje przy spalaniu w kominku. Ten bardzo ładny element dekoracyjny wyposażenia domu można wykorzystać w celu obniżenia kosztów za ogrzewanie. Jest to możliwe za pomocą sieci kanałów, które nazywane są systemem dystrybucyjnym gorącego powietrza, dzięki czemu powietrze jest rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń.
Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym
Drewno opałowe jest zdecydowanie najtańszym materiałem grzewczym, jednak wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jedynym będącym jedynym źródłem ciepła, może okazać się dość kłopotliwe ze względu na obsługę. Tak więc kominek z płaszczem wodnym współpracuje z ogrzewaniem elektrycznym bądź gazowym. W instalacji tego kominka zamontowany jest mały czujnik, który włącza dodatkowe dla mieszkania ogrzewanie.
Ogrzewanie kominkowe – koszt Jeśli chcemy dokonać dokładnego, a zarazem rzetelnego porównania kosztów różnych systemów ogrzewania, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak np.: ○ możliwe funkcje systemu, ○ czas jaki jest potrzebny do ogrzania pomieszczenia, ○ sprawność urządzenia grzewczego,
○ rodzaj urządzenia grzewczego.
Porównując systemy z piecem o tej samej lub podobnej sprawności oraz wydajności, bez wątpienia to system nadmuchowy okazuje się tańszy od pozostałych o około 25%. Wkład finansowy w system ogrzewania kominkowy to: – obudowa kominka, – akcesoria np. kraty, – wyloty króćców, – rura spalinowa, – rury izolowane, – materiały dodatkowe, – robocizna. Za to właśnie płacimy. Cena kompletu jest zależna od rodzaju obudowy, oraz modelu wkładu kominkowego co średnio daje nam koszt nawet ponad 10-12 tysięcy złotych.
Następnie koszt eksploatacji systemu w sezonie grzewczym dość szybko można określić, jeśli wiadomo, czy kominek pracuje w systemie ciągłym, gdy zużywa się średnio 3,4 kg drewna nawet na godzinę. Oczywiście im dłużej grzejemy, tym droższa jest to inwestycja.
Was this helpful?
0 / 0