Olej parafinowy to ciekła postać parafiny. Powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej. Jest ciekły, bezbarwny, bezwonny, oleisty, bez smaku. Ta ciekła mieszanina alkanów nie miesza się z wodą i etanolem. Rozpuszcza się w terpentynie i eterze.
Olej parafinowy – zastosowanie:
- W przemyśle farmaceutycznym do produkcji maści ochronnych.
- W przemyśle spożywczym, np. do konserwacji serów.
- W kosmetyce – często jest składnikiem kremów, balsamów, mleczek do ciała – bo zmiękcza i wygładza skórę, zapobiega też jej przesuszeniu.
- Na co dzień, dzięki swoim właściwościom regenerującym i nawilżającym, olejek parafinowy wykorzystywany jest w salonach kosmetycznych i SPA. Najpopularniejsze są zabiegi na dłonie i stopy.
- Również w domu możemy sami wykonać parafinową kąpiel. W aptekach i drogeriach dostępne są parafiny kosmetyczne. Jest ich szeroki wybór, bywają też parafiny zapachowe. Po podgrzaniu zanurzamy w parafinie kończynę. Gdy parafina dobrze zastygnie, powtarzamy czynność 5 – 7 razy. Następnie zakładamy foliowe, a potem bawełniane rękawiczki lub skarpetki. Taki okład trzymamy od 20 – 30 minut. Po takiej kąpieli skóra staje się gładka, dobrze nawilżona i aksamitna. Efekt utrzymuje się przez kilka następnych dni.
- Parafina poradzi sobie nawet z szorstką i bardzo przesuszoną skórą.
- Poprawi też stan zniszczonych, rozdwajających się, łamliwych paznokci.
- Parafinowa kąpiel działa nie tylko upiększająco, ale również rozluźnia napięte mięśnie oraz koi bolące stawy.
Parafina jest również wykorzystywana do zabiegów leczniczych. Kuracje lecznicze przy jej użyciu wykonywane są w kilku polskich uzdrowiskach. Na serię 20 – 30 przyjmowanych zabiegów pacjenta kieruje lekarz.
Kiedy wskazane są kuracje parafinowe?
- W przewlekłych chorobach małych stawów (rąk i stóp).
- W przykurczach.
- Urazach więzadeł i torebek stawowych.
- Przy zrostach pooperacyjnych i bliznach.
- Czasem przy porażeniach nerwów obwodowych.
Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli oddaje je otoczeniu. Podczas zabiegu stygnie i zmniejsza objętość o 10-20 procent. Dzięki temu wywiera na ciało ucisk pobudzający krążenie. Jednocześnie podnosi temperaturę skóry do 40°C, co nasila przemianę materii. Ułatwia to wydalanie z tkanek szkodliwych produktów wyzwalanych przez proces zapalny. Poprawia rozciągliwość tkanki łącznej i lepkość mazi stawowej, zwiększając znacznie ruchomość stawów.
Jak przebiega zabieg parafinowy?
- W sanatoriach stosowana jest częściowa kąpiel parafinowa – tzw. rękawiczki lub skarpety. Wykonuje się ją w wannach przypominających kształtem kończynę górną lub dolną. W ich ściankach zamontowane są podgrzewacze, dzięki którym temperatura parafiny wynosi 40 – 50°C.
- W okolicy barków, kręgosłupa, stawów kolanowych i łokciowych wykonuje się parafinowe okłady. Skóra pacjenta przed zabiegiem musi być odpowiednio przygotowana, by nie doszło do oparzenia. Po nałożeniu paru warstw parafiny pędzlem okład owija się folią lub ceratą i suchą flanelą.
- Zawijania przeprowadza się przy pomocy gazy zanurzonej w parafinie, a wlewy okołostawowe – gumowego woreczka, który umieszcza się w pobliżu stawu i napełnia parafiną.
- Zabiegi parafinowe trwają średnio 30 – 40 minut. Przekrwienie skóry utrzymuje się do około 2 godzin po zabiegu.
- Po zabiegach parafinowych niewskazana jest ekspozycja na zimne powietrze.
Przeciwwskazania:
- ostre stany zapalne,
- gruźlica,
- żylaki,
- osteoporoza,
- miażdżyca i nadciśnienie,
- choroby skóry i nowotworowe rany.
Was this helpful?
1 / 0