Olejek różany

Olejek różany

Czym są olejki eteryczne i jakie mają zastosowanie?

Dlaczego cieszą się aż tak dużą popularnością i poważaniem? Otóż olejki eteryczne to ciekła i lotna substancja zapachowa, która najczęściej znajduje się w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Pod względem składu są one zawsze mieszanką rozmaitych związków chemicznych, które wpływają na odpowiednie stany człowieka i mają pożądane działanie na organizm ludzki.

Dziś, gdy jest na nie tak duże zapotrzebowanie, olejki eteryczne pozyskuje się na skalę przemysłową ze świeżych, bądź też suszonych roślin, najczęściej odbywa się to poprzez destylację z parą wodną lub poprzez ekstrakcję. Stosuje się je najczęściej w perfumiarstwie, by pozyskać zapach określonych perfum, wód toaletowych, czy też wód kolońskich.

Olejki eteryczne wykorzystuje się jako również jako przyprawy, środki terapeutyczne, czy też w aromaterapii. Jak więc widać, ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie i dlatego też wciąż przybywa osób, które na takie olejki eteryczne się kuszą.

Olejek różany – działanie

Jednym z najbardziej pożądanych jest olejek różany, który ma rzesze swoich zwolenników. Gdzie można go znaleźć? Występuje przede wszystkim w róży damasceńskiej, jak również i w płatkach kwiatów. Główne jego składniki, to rodinol, geraniol, cytronelol, jak również i alkohol fenyloetylowy. Zapach różany jest potrzebny w wielu dziedzinach i dlatego też jego produkcja ma tak ogromne znaczenie. Po pierwsze działa stymulująco na centralny układ nerwowy. Ułatwia również koncentrację. Poleca się więc go osobom, u których pojawia się dekoncentracja, które nie potrafią się skupić i które nie mogą normalnie funkcjonować, gdyż naraz myślą o zbyt wielu różnych sprawach. Poza tym, olejek różany działa jak afrodyzjak, a więc można go stosować, jeśli chce się skutecznie przyciągnąć do siebie partnera. Olejek różany ma również wielkie znaczenie w lecznictwie. Olejek działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, i przeciwwirusowo.

Olejek różany – zastosowanie

Dlaczego ten olejek jest tak popularny? Szczególnie dlatego, że jest bardzo uniwersalny. Jego obecność sprawdza się zarówno w lecznictwie, w sferze rozrywki, jak również i dla poprawienia stanu psychicznego. Jest dobry i dla ciała i ducha i to właśnie jest jego największy fenomen. Nie ma się co dziwić, że każdy tak bardzo go lubi. Jeśli chodzi o charakterystykę takich olejków, należy powiedzieć, że w temperaturze pokojowej są one zazwyczaj rzadkimi, ruchliwymi i bardzo lotnymi cieczami. Rzadziej mają konsystencję oleistą, mazistą, czy też stałą.

Zazwyczaj olejki eteryczne są bezbarwne, lekko żółtawe lub zielonkawe. Zwykle też ich ciężar właściwy jest mniejszy od wody, nie rozpuszczają się w niej i mają duże temperatury wrzenia. Każdy z nich, w tym również olejek różany jest palny. Każdy ma silny i przyjemny aromat, który działa relaksująco, kojąco i uspokajająco. Warto zwracać na te substancje uwagę, gdyż nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę, że dzięki ich właściwościom, można naprawdę w dużej mierze ułatwić i uprzyjemnić sobie życie. Takie olejki dostępne są w wielu miejscach, szczególnie tam, gdzie sprzedaje się lecznicze zioła i inne tego typu substancje. Często też takie olejki eteryczne, cieszą się dużą sprzedażą w aptekach i sklepach.

Was this helpful?

0 / 0