Olejek rycynowy

Olejek rycynowy to produkt roślinny, który otrzymywany jest z nasion byliny rącznika pospolitego poprzez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie go z wodą. Jest on gęstą cieczą, która jest bezbarwna lub jasnożółta, a która na powietrzu gęstnieje, lecz nie twardnieje. Stosowany jest lecznictwie oraz w kosmetyce. W przypadku wykorzystywania do w medycynie olej jest lekiem, który służy przede wszystkim przy występowaniu zaparć. Jego zażywanie wzmaga mianowicie ruchy perystaltyczne jelit.

Potwierdza to pewna historyczna ciekawostka mówiąca, iż ze względu na działanie przeczyszczające podawano go pracownikom w kopalniach diamentów. Miało to jeden pragmatyczny cel – ewentualne próby wyniesienia diamentów w żołądku stawały się niemożliwe. Poza tym olejek rycynowy jako lekarstwo służy także jako składnik wielu maści i past, które stosowane u chorych są w przypadkach leczenia wrzodów skóry, oparzeń, wyprysków, plam, chorób pochwy i szyjki macicy. Ma też swoje zastosowanie w okulistyce. Stosuje się go mianowicie przy występowaniu złuszczającego zapalenia powiek rogówki. Preparat ten jest pomocny także w przypadku wystąpienia jęczmienia.

Olejek rycynowy – zastosowanie

W przypadku jęczmienia i zapalenia rogówki należy odrobinę płynu wkroplić do oka, które powinno być na chwilę zamknięte w celu właściwego rozprowadzenia. Co jest ważne i co warto zapamiętać to fakt, że olejku tego doustnie nie mogą zażywać kobiety w ciąży lub planujące ciąże. Ponadto w jego szerokim polu zastosowania mieści się także pomoc dla zmęczonych nóg. Łagodzi on bowiem bóle nóg i uczucie ich ciężkości. Poza tym dodatkowo smarowanie przed snem obolałych stóp i nóg wpływa korzystnie na skórę, która staje się bardziej elastyczna i miękka. Kolejne pozytywne działanie to przeciwdziałanie rogowaceniu i pękaniu skóry pięt, które mogą być smarowane olejkiem. Nikogo nie trzeba wszak przekonywać, że dbanie o nogi jest bardzo istotne. Toteż warto stosować ten tradycyjny i prosty środek, dzięki czemu nasz kończyny dolne zyskają ulgę, a ich kondycja zostanie poprawiona.

Olejek rycynowy w kosmetyce

Olejek rycynowy dobrze działa także na twarz, czyli na suchą cerę i zmarszczki, także wokół oczu. Gdy nasza cera jest napięta, zaczerwieniona to wyraźny znak, iż brakuje jej odżywienia. W tym momencie nie ma nic lepszego jak ów preparat stosowany jako okład na twarz. Wyraźnie pozytywne efekty to długotrwałe nawilżenie. Dowodem jest fakt, iż nawet po umyciu twarzy wodą nasza skóra wciąż pozostaje odpowiednio nawilżona.

Olejek rycynowy na włosy

Inne ważne działanie jakie wykazuje olejek to poprawienie kondycji włosów. Jak wiem nasze włosy narażone są każdego dnia na działanie szkodliwych czynników. Ciągłe poddawanie ich różnorodnym zabiegom fryzjerskim powoduje to, iż stają się w końcu łamliwe, tracą podatność i wypadają. nie jest bez znaczenia jest również temperatura powietrza w pomieszczeniach. Czynniki te sprawiają, że albo tracimy zbyt dużo włosów, albo są one mocno zniszczone. Także w tym przypadku pomóc nam może wspomniany olejek, którego zastosowanie w pielęgnacji włosów wykazuje dużą skuteczność w poprawie ich ogólnego stanu.

Oczywiście w zależności od rodzaju problemu olejek rycynowy stosuje się inaczej. Na przykład jeżeli mamy tylko zniszczone końcówki, to zaleca się ich codzienne smarowanie przed snem. Natomiast rankiem należy umyć głowę szamponem. Inne zastosowanie to forma maski, którą się uzyskuje z kilku łyżek oleju zmieszanych z dwoma żółtkami jaja kurzego i łyżką oliwy z oliwek, a którą nakłada się na włosy i przykrywa je foliowym czepkiem. Trzymany na głowie okład przez całą noc rano się zmywa. Ponadto, jeżeli mamy problem z matowym wyglądem i łamliwością włosów powodującą ich plątanie i długie rozczesywanie można podczas mycia włosów olejek dodawać w małej ilości do szamponu.

Was this helpful?

0 / 0