Oczekiwanie na dziecko niesie za sobą wiele radości, jak i również niemało trosk i zmartwień. Najwięcej wątpliwości rodzi się w rodzicach, którzy w tej roli będą się sprawdzali po raz pierwszy. Nienarodzone jeszcze dziecko stanowi dla nich tajemnicę, będąc zarazem istotą, którą jeszcze w trakcie życia prenatalnego kochają najbardziej na świecie. Chęć zaoferowania dziecku wszystkiego, co najlepsze, wraz z jednoczesnym strachem przed zrobieniem czegoś źle sprawia, że niektórym rodzicom może się wydawać, iż nie staną na wysokości zadania. Nic bardziej mylnego. Istnieje szereg źródeł informacji, dzięki którym młodzi rodzice mogą się nauczyć wielu przydatnych rzeczy, w tym jak kąpać noworodka, jak go przewijać, pomagać mu w rozwoju, bawić się z nim karmić go czy pielęgnować.
Opieka nad noworodkiem w szpitalu
Jedną z pierwszych osób, która będzie rodzicom doradzała jak prawidłowo opiekować się maluszkiem jest ginekolog – położnik, prowadzący ciążę. Dba on nie tylko o rozwój zarodka, a później płodu, przygotowanie kobiety do porodu ale także o wyposażenie rodziców w podstawowe informacje dotyczące czekających na nich wyzwań związanych z posiadaniem dziecka. Większość wiadomości, jakie przekaże ginekolog, dotyczyć będzie pielęgnacji dzieci w pierwszych godzinach i dniach po porodzie. O dalszy rozwój dbać będzie położna, którą być może pozna się jeszcze w szkole rodzenia, a w dalszej kolejności prawą ręką rodziców stanie się pediatra, towarzyszący im do ukończenia przez latorośl osiemnastego roku życia. W pierwszej dobie życia dziecka raczej unika się kąpieli, pozwalając rodzicom i noworodkowi na chwilę odpoczynku i oswojenia się ze sobą. Przebywając w szpitalu można poprosić położne, aby dokładnie pokazały jak kąpać noworodka, smarować kremem, pielęgnować kikut pępowinowy i przewijać. Pierwsze zastosowanie teorii w praktyce z udziałem osoby doświadczonej i przy okazji zawodowo zajmującej się dziećmi będzie na pewno dużym ułatwieniem dla świeżych rodziców.
Opieka nad noworodkiem po porodzie
Wróciwszy do domu, należy pamiętać, że każda z babć i niejeden dziadek będą mieli mnóstwo własnych teorii i spostrzeżeń na temat opiekowania się nowym członkiem rodziny. Nie denerwując się na nieraz nieudolne próby pomocy, należy spokojnie i powoli uświadamiać wszystkim postronnym, że wszystkie rady sformułowane w odpowiedni sposób, a nie w formie nakazu są mile widziane i zawsze rozpatrywane, co jednak nie jest jednoznaczne z wprowadzaniem ich w życie. Najlepiej kierować się jednym sposobem myślenia i postępowania, który podpowie na przykład pediatra. Dzięki temu gwarantuje się dziecku stabilność i opiekę opartą na fachowych założeniach, a co najważniejsze zgodnych z najnowszymi badaniami i teoriami. Sposoby dotyczące bowiem tego jak kąpać noworodka, przystawiać do piersi i jak oraz w co przewijać maleństwo zmieniły się w bardzo znaczący sposób na przestrzeni kilku dziesięcioleci, wzmożone zostały również badania w tym kierunku.
Opieka nad noworodkiem nie jest skomplikowana. Podstawą do wszystkiego jest wzajemne zaufanie oraz ufność w stosunku do samego siebie. Rodzice przystosowują się do przyjścia na świat dziecka jeszcze w trakcie ciąży, w związku z czym zyskują dużo czasu na naukę. Pomagając sobie nawzajem opanują bardzo szybko jak kąpać noworodka, jak go usypiać i w jaki sposób się z nim bawić. Nie można też zapominać, że każde dziecko jest inne, a rodzice będą się go uczyli przez całe życie.
Was this helpful?
0 / 0