Origami jest sztuką składania papieru bez użycia jakichkolwiek akcesoriów pomocniczych takich jak klej, nożyczki czy taśma klejąca. Niewyobrażalne formy orgiami powstają wyłącznie przy użyciu rąk, wyobraźni oraz dużej cierpliwości. Ta technika zabawy z papierem powstała w VI w. n. e, w Chinach, które wynalazły również papier. Symboliczne figurki składane w Chinach były wykorzystywane do obrzędów religijnych. Jednak sztuka orgiami pochodzi z Japonii, która około stu lat później, zwiększyła produkcję papieru i zasady jego sztuki składania. W dawniejszych pokoleniach, zabawa z papierem była dostępna jedynie dla osób zamożnych z powodu wysokiej ceny papieru.
Europa niestety dostrzegła zalety origami dopiero na przełomie XIX i XX stulecia, kiedy zauważono, że ma ogromny wpływ na rozwój dzieci. Pierwszym twórcą niepowtarzalnych dzieł orgiami był Akira Yoshizawa. Origami tworzone za pomocą białej, kwadratowej kartki z łatwo zginalnego i wytrzymałego papieru, stało się nie tylko dla wielu osób pasją czy hobby ale pomogło w ogólnej edukacji dzieci. Specjalnie dla ułatwienia i rozbudowania dziecięcej wyobraźni, zezwolono na użycie kolorowego papieru, o różnych kształtach. Z czasem zaczęto tworzyć orgiami z kilku mniejszych, by stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne dzieło sztuki. Zabawa w orgiami pomaga dzieciom kształtować osobowość oraz motywować do twórczego i logicznego myślenia. Origami nie jest obowiązkowym przedmiotem, jednak coraz większa ilość pedagogów i nauczycieli wprowadza je do swoich zajęć. Zazwyczaj zaczynają od tzw. kiri, płaskie orgiami z koła, które służy jako wprowadzenie dzieci w świat ułamków. Kiri pozwala na prace z dziećmi już w wieku przedszkolnym, a także z różnego typu dysfunkcjami dla których sztuka orgiami przestrzennego jest niemożliwa.
Origami dla dzieci
W Polsce orgiami jest pasją wielu dorosłych ludzi, którzy w ten sposób pragną się samodoskonalić. W Chinach i Japonii orgiami jest czymś więcej niż hobby, to ważny element historii i tradycji tych krajów. W Japonii najsłynniejszym symbolem orgiami jest żuraw, który według ich wierzeń żyje aż 1000 lat, wykonany zaś z papieru wyraża tęsknotę za życiem, pokojem i zdrowiem. Wiąże się z tym historia chorej na białaczkę dziewczynki Sasaki Sadako, która w wierze o zdrowie i pokój na ziemi, pragnęła stworzyć 1000 żurawi, udało jej się jednak 644. Po jej śmierci ludzie co roku odwiedzają jej pomnik i składają na nim papierowe żurawie, wyrażając w ten sposób pokój. Warto zaznajomić nasze dzieci z pasją składania figur origami.
Origami to sztuka wschodu zawierająca w sobie wiele elementów filozofii, jest sztuką spokoju, harmonii i równowagi. Pozwala się wyciszyć oraz uczy cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Kiedy dziecko sięga po kartkę papieru i pragnie tworzyć orgiami, wzmacnia siłę charakteru, poprawia swoją koncentrację i skupia się na danym zajęciu. Origami pochłania dzieci całkowicie, rozwija ich twórcze myślenie i fantazję gdyż wszystko zależy od dziecięcej pomysłowości oraz sprawności, którą w ten sposób doskonali.
Najsłynniejsze formy składania papieru:
- Forma „drzwi”
- Forma „lody”
- Forma „trójkąt”
Na ich podstawie powstają proste wzory takie jak łódka, żuraw, wąż, gwiazda itp. Jednak z tego względu iż orgiami staje się z dnia na dzień popularniejsze, a fantazje ludzkie nie mają granic, powstaje każdego dnia tysiące nowych wzorów.
Origami jest tak lubianą formą zabawy i kształcenia iż wszyscy pragną się podzielić swoimi pomysłami i pokazać światu swe dzieła. Dlatego napisano na ten temat wiele książek, które przedstawią historię orgiami krok po kroku oraz nauczą kilku ciekawych wzorów dla dzieci i dorosłych. Jednak by poznać ciekawe wzory, którymi będzie wzorowało się wasze dziecko, nie musicie kupować książek i wydawać pieniędzy.
Wzory orgiami dla dzieci
Was this helpful?
3 / 0