Osobowość zależna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zaburzenie osobowości zależnej, wcześniej nazywane astenicznym zaburzeniem osobowości. Zaburzenie to należy do grupy zaburzeń obawowo-lękowych, charakteryzująca się przesadną potrzebą przebywania pod czyjąś opieką, prowadzi to do uległości takiej osoby spowodowanej strach przed byciem osamotnionym. Osoby takie dość często boją się podejmować ważnych decyzji, a w szczególności decyzji dotyczących ich życia, dlatego też preferują, by oddawać takie decyzje pod osąd innych. Osoby takie boją się wykonania jakiegokolwiek błędy i są bierni przed podejmowaniem decyzji.

Przyczyny powstawania osobowości zależnej

Niestety psycholodzy nie są w stanie konkretnie wskazać przyczyn powstawania tego typu zaburzeń w osobowości człowieka, może to jednak wynikać między innymi z uwarunkowań genetycznych, jednak bardziej prawdopodobną tezą jest to, że osoba, która w dorosłym życiu cechuje się objawami osobowości zależnej miała trudne dzieciństwo, przede wszystkim nie odczuwała miłości i opieki rodziców, żyła w ciągłym strachu przed jakimiś sprawami, przez co w życiu dorosłym, osoba taka chce, aby ktoś nią kierował.

Objawy osobowości zależnej Osoba, która ma zaburzenia osobowości zależnej zachowuje się w specyficzny sposób i nie trudno jest dostrzec większość objawów tej przypadłości u takiej osoby. Przede wszystkim osoba taka: • Czuje się bezradna, a także bezbronna, próbuje związać się z silniejszą osobą, która zapewni jej bezpieczeństwo oraz szczęście. • W partnerze widzi swego rodzaju opiekuna, jednak najczęściej jest to zbyt pokolorowana wersja takiej osoby. • Zachęca lub bezpośrednio przyzwala na podejmowanie ważnych decyzji dotyczących jej życia przez inne osoby, nie chce ponosić odpowiedzialności za takie decyzje. • Podporządkowuje się innym osobom, także swoje potrzeby uzależnia od wymagań i życzeń innych osób. • W wyniku strachu przed utratą bliskich jej osób, unika stawiania nawet najbardziej podstawowych wymagań takim osobom. • Odczucie dużej niewygody oraz bezradności w przypadku osamotnienia na skutek nadmiernych obaw o niezdolność zatroszczenia się o samego siebie. • Praktycznie przy każdych, nawet codziennych, zwykłych decyzjach osoba taka musi poradzić się kogoś innego, upewnić się, że podejmuje właściwą decyzję.

• Patrzy na siebie jako na osobę totalnie bezradną, niekompetentną, bezsilną.

Diagnoza i rozpoznanie osobowości zależnej Według Światowej Organizacji Zdrowia aby móc stwierdzić zaburzenia osobowości zależnej, muszą zostać spełnione co najmniej trzy warunki z wymienionych poniżej: ○ Osoba pozwala przejmować odpowiedzialność za podejmowane decyzje. ○ Osoba podporządkowuje swoje potrzeby pod wymagania i potrzeby innych. ○ Osoba wykazuje dużą niechęć do stawiania jakichkolwiek wymagań od osób, od których jest zależna. ○ Osoba obawia się, że nie będzie w stanie zatroszczyć się sama o siebie w przypadku osamotnienia. ○ Osoba obawia się samotności i opuszczenia przez osoby od których jest zależna.

○ Osoba ma ograniczoną zdolność podejmowania decyzji, musi radzić się innych.

Leczenie osobowości zależnej

Zaburzenia osobowości leczone są na różny sposób, najczęściej stosuje się psychoterapię, jednak niejednokrotnie psychoterapeuci zalecają stosowanie leczenia farmakologicznego. W przypadku leczenia farmakologicznego jedynymi efektami może być stłumienie agresywnych reakcji osoby chorej oraz poprawa nastroju. Bardzo rzadko stosowane, jeśli jeszcze w ogóle stosowane, są elektrowstrząsy oraz zabiegi chirurgiczne. Jednak za najlepszą metodę leczenia zaburzeń osobowości, w tym także osobowości zależnej jest stosowanie psychoterapii. Psychoterapia to specjalistyczna metoda leczenia zaburzeń, która w dużej mierze uwzględnia indywidualność danego zaburzenia, występującego u leczonej osoby. Głównym plusem jest to, że psychoterapeuta buduje związek emocjonalny ze swoim pacjentem, który pomoże mu dogłębnie poznać wszystkie problemy takiej osoby. Dzięki długoterminowemu leczeniu, psychoterapeuta jest w stanie poznać wszelkie lęki osoby i skutecznie zmniejszyć objawy występujące przy danym zaburzeniu, a także wpoić nowe wzorce według których dana osoba będzie się kierowała w swoim przyszłym życiu.

Ćwiczenia przy osobowości zależnej

W przypadku zaburzeń osobowości zależnej nie wystarczy tylko psychoterapia. Osoba z takim zaburzeniami powinna też dość dużo ćwiczyć, nie od dziś wiadomo, że ćwiczenie czyni mistrza, a jak inaczej pozbyć się swoich lęków jeśli ich nie będziemy przezwyciężać? Osoba, która boi się podejmować decyzji nawet w życiu codziennym powinna zacząć zwalczać takie objawy, na pewno będzie pomocna rozmowa z psychoterapeutą jednak nie powinniśmy zapominać o ćwiczeniu swojej woli, nawet małe zakupy w pojedynkę będą dobrym pretekstem do tego by przełamać swoje lęki przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji odnośnie swojego życia. Nie od razu Rzym zbudowano, więc także w kontaktach międzyludzkich osoba z zaburzeniami osobowości zależnej powinna zacząć stopniowo starać się uniezależnić od innych. Wydaje się to być trudnym do wykonania, bo najczęściej łatwo jest powiedzieć, a trudniej coś zrobić, jednak krok po kroku, wszystko można zrobić.

Was this helpful?

0 / 0