Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Osteoporoza – mówiąc ogólnie jest to groźna choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Powszechnie mówi się, że dotyczy ona głównie kobiet w okresie przekwitania. Znaczący procent zachorowań jest rzeczywiście u płci pięknej. Jednak coraz częściej stwierdza się chorobę u mężczyzn, a także młodych ludzi. Co jest przyczyną? Czy może to być niedobór produktów bogatych w wapń oraz witaminę D? Wiadomo, że to właśnie wapń pomaga nam wzmacniać układ kostny.
Choroby możemy dzielić w przeróżny sposób np. mniej lub bardziej groźne, uleczalne i nieuleczalne oraz na dużo więcej kryteriów. Każdy lekarz jednak powie nam, że najważniejsza jest profilaktyka. Powinniśmy właśnie na tym się skupić żeby w przyszłości jak najmniej czasu poświęcać na leczenie.
Specyfikacja każdej choroby określa kto ryzykuje bardziej, a kto mniej. Nie ulega wątpliwości, że na raka skóry częściej chorują osoby o jasnej karnacji niż czarnoskórzy, natomiast nowotwory płuc to przede wszystkim choroba palaczy. Szczególne tzw. grupy ryzyka w przypadku osteoporozy to: kobiety po 65 roku życia, społeczność rasy białej oraz żółtej, znacznie częściej występuje u kobiet, szczupłe osoby, a także duże prawdopodobieństwa zachorowania występuje u osób z uwarunkowaniem genetycznym.
Ważnym elementem we wczesnej diagnozie jest robienie regularnie badań moczu oraz krwi. To właśnie takie testy mówią nam o niedoborze lub nadmiarze pierwiastków tj. wapń czy fosfor, które są odpowiedzialne za wzmacnianie naszego układu kostnego. Dzisiejsza medycyna daje nam możliwość zrobienia dokładnych badań. Jeżeli mamy uwarunkowania genetyczne powinniśmy przeprowadzić badanie. Densytometria to badanie polegające na dokładnym zmierzeniu (w dokładności co do 1 proc.) masy kostnej w naszym organizmie.
Charakterystyczne objawy osteoporozy to złamania kości. Gdy układ kostny jest słaby, nie potrzeba specjalnych przyczyn. Do złamań dochodzi bez ewidentnych przyczyn – wystarczy lekki upadek. Najbardziej narażone miejsca w naszym organizmie to: nadgarstek, kość udowa, kręgi kręgosłupa, a niekiedy bóle kręgosłupa.
Najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie. Warto jest czytać i zapoznawać się z różnymi chorobami. Niełatwo się o tym czyta, bo to nic przyjemnego, ale lepiej jest zapobiegać niż chorować i wydać pieniądze na leczenie. Duży wpływ ma odpowiednia dieta oraz styl życia. Warto zdrowo się odżywiać. Te słowa słyszymy w każdym gabinecie lekarskim, w szkole, w telewizji i innych mediach. Jeżeli na tym się skupimy to z pewnością będziemy o krok do przodu od choroby.
Podsumowując – ograniczajmy wszelkiego rodzaju używki tj. papierosy czy alkohol, bądźmy aktywni fizycznie, a co najważniejsze – nasza codzienna dieta powinna być bogata w wapń oraz potrzebną i jakże cenną witaminę D3, która z pewnością wzmocni nasz organizm.
Was this helpful?
0 / 0