Oświetlenie salonu

Światło powinno być jednocześnie funkcjonalne i piękne. Umiejętnie dobrane, podkreśla walory każdego wnętrza i poprawia nastrój. Światło ma bardzo duży wpływ na to, jak postrzegamy najbliższe otoczenie i jak się w nim czujemy. Dlatego kupując lampy do swojego domu, nie kierujmy się tylko impulsem, ale podejmujmy przemyślane decyzje.

Przy wyborze oświetlenia koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na to, jakie żarówki możemy do nich wkręcić – czasami maksymalna, dopuszczalna przez producenta lampy moc żarówki, może być za słaba do pomieszczenia, w którym będziemy potrzebowali więcej światła.

Najpierw pomyślmy nad oświetleniem głównym. Powinno ono równomiernie rozjaśnić cały salon, nie dając wyraźnych, głębokich cieni. Kolor tego światła powinien być naturalny, zbliżony do dziennego.

Gdy już zdecydujemy, jaka lampa będzie “grała główną rolę” dopasujmy do niej oświetlenie pomocnicze. Jest ono równie ważne. Jego dobór powinien ściśle odpowiadać funkcji wnętrza. W salonie będzie ono pełnić zupełnie inną rolę, niż w kuchni czy łazience.

Gdy wybierzemy już lampy główne i boczne, pora zastanowić się czy i gdzie mogą się nam przydać lampy dekoracyjne. W salonie są one wręcz niezbędne. Warto o nich pomyśleć, bo ładnie akcentują wybrany obszar salonu i podkreślają jego indywidualny charakter. Dzięki nim podświetlimy, np. ulubiony obraz lub galerię ze zdjęciami.

Można też zainstalować kolorowe światła, które nadadzą pomieszczeniu charakter relaksacyjny. Jeśli na zwykłą lampę założymy ażurowy kosz, to rzuci ona wesołe refleksy na ściany. Miejsce, w którym odpoczywamy lub doładowujemy akumulatory po męczącym dniu, możemy również ozdobić lampą w ulubionym kolorze, np. czerwonym lub pomarańczowym. Ponieważ będzie ona pełniła funkcję głównie dekoracyjną, warto wybrać oryginalną, o nietypowym kształcie.

Jeśli lubimy dużo czytać siedząc na kanapie, musimy mieć dodatkową lampę, np. stojącą, skupiającą światło ku dołowi. Inną ciekawą propozycją jest kompozycja ze ściennych paneli oświetleniowych. Najlepiej takie rozwiązanie sprawdzi się w salonie lub w sypialni. Duży wybór tego rodzaju lamp z motywami, np. roślinnymi można znaleźć już za kilkadziesiąt złotych (w zależności od rozmiaru).

Warto też zastosować w salonie halogeny. Ich światło ma kolor zbliżony do słonecznego. A to dobrze działa na nasze oczy. Wszystkie halogeny są niskonapięciowe, czyli energooszczędne. Są droższe od zwykłych żarówek, ale za to wystarczają na 4 tysiące godzin, czyli świecą czterokrotnie dłużej.

oswietlenie-salonu-z-aneksem-kuchennym_m-7763391 Często nie wyobrażamy sobie wnętrza bez tradycyjnego żyrandola, gdy tymczasem można się bez niego obyć. Niesamowity efekt dają ukryte lampy, lampki i halogeny, dzięki tej nowej aranżacji możemy nadać swojemu domowi naprawdę niepowtarzalny styl i klimat. Ciąg oświetlenia można poprowadzić wzdłuż ścian, wokół załomów i wnęk tuż przy suficie. W salonie konieczne są lampy do czytania. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie tam podświetlanego szklanego słupa.

Inne pomysły na dobre rozplanowanie oświetlenia w domu i niebanalne rozwiązania dekoracyjne ze światłem w roli głównej znajdziemy w fachowej literaturze. Nowoczesne oświetlenie salonu to działka, którą zajmuje się wiele magazynów wnętrzarskich.

Dobra rada:

Delikatne części oświetlenia dość szybko pokrywają się kurzem. By nie uszkadzać żarówek i opraw, do ich odkurzania powinniśmy używać antystatycznych ściereczek z mikrofibry, które polerują czyszczone powierzchnie.

Was this helpful?

1 / 0