Oszczędna jazda samochodem

Metoda eco driving narodziła się w Skandynawii i jest bardzo dobrze rozwijana. Jest to ekonomiczna jazda, polegająca na prowadzeniu samochodu w sposób pozwalający na mniejsze spalanie paliwa, a zarazem o dbałość o stan techniczny samochodu. Poprawne działanie wszystkich urządzeń samochodu bardzo dobrze wpływa na jego osiągi i dzięki temu umożliwia ekonomiczną jazdę. Na pewno pomocne będą coroczne przeglądy samochodu. Istotne jest też dobieranie opon zgodnie z zaleceniami producenta, należy również kontrolować ciśnienie w oponach.

Oszczędna jazda samochodem

Tak samo bardzo ważną rzeczą jest odpowiedniego oleju napędowego. Przy użyciu gorszego oleju niż zalecany przez producenta może dojść do zwiększenie zużycia paliwa. Bardzo ważna jest regularna wymiana oleju. Musimy pamiętać by rozsądnie korzystać z wszelakich urządzeń elektrycznych ,gdyż np. ogrzewana tylna szyba, czy też np. dodatkowe reflektory, pobierają bardzo dużo prądu, a to mało ekologiczne. Głównie zwiększa się moc silnika oraz zużycie paliwa. Nie należy również rozgrzewać silnika na postojach, poprzez zwiększenie prędkości silnika. Ruszamy powoli, unikając wysokich obrotów gdyż silnik na pewno nagrzeje się dużo szybciej. Najważniejsze to unikać jazdy na tak zwanym luzie.

Oszczędna jazda samochodem – zalety i wady

  • Główną zaletą jest oszczędność pieniędzy, która z pewnością bardzo ucieszy każdego, kto zdecyduje się na eco driving. Jednak korzyści jest znacznie więcej, a między innymi zmniejszenie emisji szkodliwych związków chemicznych zawartych w spalinach, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także lepszy stan naszego samochodu.
  • Wadą może być zbyt mała osiągana prędkość, nie dostosowana do panujących warunków na drodze.

Was this helpful?

1 / 0