Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Z łaciny „obesitas”, czyli bardzo popularna, jednak znienawidzona choroba jaką jest otyłość. To przypadłość wielu osób, w wielu krajach. Śmiało można stwierdzić, że otyłość to problem społeczeństwa dwudziestego pierwszego wieku. Mówiąc nieco mądrzej, otyłość to nic innego jak patologiczne nagromadzenia w tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie. Takie nagromadzenie tłuszczu znacznie przekracza potrzeby ludzkiego organizmu, a także możliwości tolerancyjne co z kolei powoduje wiele różnych schorzeń związanych z tą dolegliwością. Przy otyłości mowa jest również o nadwadze, która określana jest jako nadmiar masy ciała ponad optimum. Kiedy więc mamy do czynienia z otyłością? U mężczyzn, otyłość występuje gdy 20 procent całkowitej masy ciała stanowi wcześniej wspominana tkanka tłuszczowa, natomiast u kobiet, otyłość występuje w momencie, gdy tkanka tłuszczowa stanowi ponad 25 procent całkowitej masy ciała. Bardzo duże znaczenie przy pojęciu otyłości ma również rozmieszczenie niepożądanej, bo chyba nikt tego nie potrzebuje, tkanki tłuszczowej w ludzkim ciele. Dla przykładu, otyłość brzuszna ma bardzo duże znaczenie, w tym przypadku nagromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej jest bardziej niebezpieczne niż regularny rozkład nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w całym organizmie. Otyłość znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na jedną z wielu chorób, niektórych naprawdę bardzo niebezpiecznych.
Przyczyny otyłości Nie trudno jest się domyślić, że najprostszą i najczęściej występującą przyczyną otyłości jest oczywiście brak umiaru w spożywaniu posiłków, a w połączeniu z niezdrowym odżywianiem i totalnym brakiem ruchu można bardzo szybko nabawić się otyłości. Mówiąc bardziej naukowo, najczęstszą przyczyna powstawania otyłości jest złe zbilansowanie wartości energetycznej jaką potrzebuje nam organizm, a wartością energetyczną jaką dostarczamy wraz z posiłkami, co powoduje odkładanie się między innymi tkanki tłuszczowej w organizmie.
Duże znaczenie w powstawaniu otyłości mają również czynniki genetyczne. Mogą one mieć duże znaczenie w rozwoju otyłości lub znacznie podnosić podatność ludzkiego organizmu na powstawanie tego problemu. Głównie chodzi o różnego rodzaju zespoły chorobowe, przez które w organizmie człowieka gromadzona jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Do tych chorób zalicza się zespół Carpentera, zespół Cohena, a także zespół Pradera-Williego.
Czynniki biologiczne również znacznie przyczyniają się do powstawania otyłości. Przykładowo wpływ na rozwój otyłości może mieć uszkodzenie podwzgórza lub jąder brzuszno-przyśrodkowych w organizmie człowieka. Przy takiej sytuacji dochodzi do nadmiernego spożywania posiłków, związane jest to także ze znacznymi zaburzeniami układu autonomicznego organizmu człowieka. Do przyczyniania się na większą podatność na otyłość można dopisać także choroby takie jak niedoczynność tarczycy, niedobór hormonu wzrostu, czy również hiperinsulinizm.
Bardzo istotne są również czynniki farmakologiczne. Istnieje szereg leków, które mogą mieć znaczny wpływ na przyrost masy ciała człowieka, są to głównie leki stosowane przy leczeniu depresji, lęków, a także tak zwane leki neuroleptyczne, które stosuje się w przypadku występowania schizofrenii oraz innych psychicznych chorób u człowieka. Insulina, beta-adrenolityki, kortykosteroidy oraz leki przeciwpadaczkowe również zaliczają się do grupy zwiększającej przyrost masy ciała człowieka.
Wielu ludzi popada także w nadwagę w wyniku dużego postępu technologicznego, coraz większa ilość elektronicznej rozrywki, nie wymagająca od nas ruchu, ani innych większych wysiłków fizycznych przyczynia się do tego, że ludzie rezygnują z aktywnego wypoczynku na rzecz elektronicznej rozrywki. Duże znaczenie ma także łatwiejszy dostęp do szerokiej gamy produktów żywnościowych, a te z kolei są coraz bardziej niezdrowe, ubogie w witaminy, minerały i inne korzystne składniki odżywcze dla ludzkiego organizmu. Częsta dolegliwość jaką jest depresja może także wpływać na zwiększenie masy ciała, osoba z depresją gdy nauczy się, że spożywanie pokarmu (najczęściej w postaci słodyczy) przynosi chwilową przyjemność, czyli odskocznię od ogólnego stanu jaki wywołuje depresja, coraz częściej będzie spożywać tego typu posiłki, nawet wbrew swoim potrzebom i wymaganiom.
Leczenie otyłości
Leczenie tej przypadłości możemy podzielić na dwie główne grupy, czyli leczenie dietetyczne oraz leczenie operacyjne, stosowane w przypadku krytycznych sytuacji. Różnego rodzaju diety pozwalają zbilansować zapotrzebowanie energetyczne, a ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i dietetyka już w niedługiej przyszłości może przynosić widoczne efekty. Oczywiście podczas stosowanie diety najważniejsze jest samozaparcie i chęć osoby chorej, do zmienia czegoś w swoim życiu. Przy diecie zaleca się również ogólnorozwojowe ćwiczenia, mające głównie na celu to by pomóc w spalaniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Metody operacyjne są wykorzystywane jedynie w przypadkach krytycznych, gdzie nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zagraża życiu danej osoby. Do metod operacyjnych zalicza się metodę Gastic Bypass czyli usunięciu podwpustowej części żołądka w celu zmniejszenia możliwości żołądka na przyjmowanie pokarmu. Drugi typ to Vertical Banded Gastroplasty, jest bardzo podobna do wcześniejszej, również zmniejsza możliwości żołądka, tylko w tym przypadku efekt operacji jest odwracalny.
Was this helpful?
0 / 0