Owczarek kaukaski

owczarek-kaukaski-2

owczarek-kaukaski_m-1149381Owczarek kaukaski to pies który samym swoim wyglądem robi wrażenie, nawet na zdjęciach, być może z tego powodu że jest domniemanym potomkiem doga tybetańskiego. Tak czy inaczej owczarek kaukaski jest psem, którego się nie da pomylić z inną rasą, charakteryzują go: mocna budowa, charakterystyczny duży psi łeb ze zwisającymi albo też przyciętymi uszami.

Owczarek kaukaski – opis rasy

Owczarek kaukaski to pies idealnie nadający się na obrońcę, a przynajmniej strażnika terenu wokół domu, w takim celu jest najczęściej kupowany przez większość właścicieli. Oczywiście zastanawiając się nad tym, dla kogo owczarek kaukaski się nadaje trzeba podkreślić że jest to taka rasa, która wymaga sporej odpowiedzialności z racji tego że pies uznaje tylko jednego przewodnika stada. Rzecz jasna nie chodzi o to że nie można mieć zaufania co do zachowania owczarka kaukaskiego, szczególnie że mimo imponującego wyglądu jest on wyjątkowo cierpliwy i łagodny wobec wszystkich, którzy wchodzą w skład stada, czyli rodziny właściciela. Jednakże kiedy już zostanie podjęta decyzja o tym że to owczarek kaukaski zostanie zakupiony, trzeba pamiętać o tym, że bardzo ważne jest wychowanie psa, a więc też jasne wskazanie kto jest przewodnikiem stada. To też podkreślają wszyscy którzy się zajmują hodowlą tej rasy.

charakter_m-5200432Owczarek kaukaski – charakter

Owczarek kaukaski bardzo chętnie będzie się ze wszystkimi domownikami bawił, natomiast polecenia przyjmować będzie od jednej osoby. Pozostałe jako równe statusem nie mogą oczekiwać że pies wykona posłusznie ich polecenia jako komendy. Ta wiedza pozwoli uniknąć wielu stresowych sytuacji w których pies mógłby zareagować złością albo dezorientacją. Zatem owczarek kaukaski słucha tylko „swojego” pana i reszta domowników musi się do tego dostosować. Nie znaczy to, że zaraz należy wykluczyć takie sytuacje kiedy w rodzinie jest kilka osób a szczególnie dzieci. Owczarki kaukaskie nieufne albo też agresywne potrafią być przede wszystkim wobec obcych, w szczególności też do przedstawicieli własnej rasy tej samej płci. Dwa owczarki kaukaskie zawsze będą między sobą rywalizować o czym kupujący psa również powinien pamiętać.

wymiary_m-3181126 Natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o zachowanie w stosunku do innych zwierząt, co też podkreślają sami właściciele. Mianowicie nie jest żadnym problemem taka sytuacja w której w domu czy też jego obrębie znajduje się inny mniejszy pies albo nawet kot. Owczarki kaukaskie okazują się być bardzo towarzyskimi i tolerancyjnymi zwierzętami oczywiście pod warunkiem że są odpowiednio traktowane.

Owczarek kaukaski – pielęgnacja

Jasnym jest, że każdy właściciel ma sporo pytań czy też wątpliwości szczególnie w początkowym okresie posiadania psa. Zawsze może jednak odwiedzić takie strony gdzie znajdują się treści typu pielęgnacja owczarka kaukaskiego, dzięki czemu doczyta w jaki sposób do psa się odnosić i zapewnić mu jak najbardziej optymalne warunki. Takie strony są rzeczywiście źródłem wielu cennych porad szczególnie dla początkujących opiekunów owczarków kaukaskich którym może brakować przekonania co do tego czy konkretne rozwiązania są rzeczywiście słuszne.

szczeniaki_m-4355687Pewne jest to, że po krótkim czasie wszyscy posiadacze owczarków kaukaskich przekonują się, że te psy stają się prawdziwie przywiązanymi do opiekunów przyjaciółmi. Owczarki są takimi psami, które cechuje wielka lojalność wobec opiekunów oraz też nastawienie na obronę całego stada. Dlatego te owczarki są polecane jako psy obronne. Co oczywiście nie ma nic wspólnego z tym żeby miały być szczególnie agresywne, przeciwnie – są łagodne a jedyna agresja z ich strony może wiązać się z tym że same zostaną w taki sposób potraktowane.

Was this helpful?

1 / 0