Owczarek niemiecki

owczarek-niemiecki-2

owczarek-niemiecki_m-1178270Kiedy się zapytać przeciętnego człowieka, jakie rasy psów zna to z pewnością jedną z nich jeżeli nie jedyną będzie owczarek niemiecki – to rasa, którą kojarzy każdy, co też nie powinno nikogo dziwić, jako że jest to rasa najpopularniejsza na świecie. Nie ma ona szczególnie długiej historii bo jeszcze do połowy XIX istniały dwie odmiany owczarka mianowicie południowoniemiecka i środkowoniemiecka. Jednakże ich połączenie było tak udane że powstała rasa owczarka długowłosego stała się najpopularniejszą i tak też jest do dzisiaj.

Owczarek niemiecki – opis

Owczarek niemiecki, to wystarczy tyle, że jest to pies średniej wielkości mający w kłębie nie więcej niż 60 cm. Ma charakterystyczną mocną budowę, która jest jedną z większych zalet docenianych przez posiadaczy.

Owczarek niemiecki – hodowla

dlugowlosy_m-5120365

Popularność rasy spowodowała to, że istnieje całkiem dużo ośrodków, które się zajmują profesjonalną hodowlą owczarka, dzięki czemu można kupować takie psy od sprawdzonych hodowców. Jest to szczególnie istotne z takich względów, że taki pies powinien być dobrze ułożony co też podkreślają kynolodzy, jak również i nieprofesjonalni miłośnicy owczarków niemieckich. Zatem planując zakup warto sprawdzić jakie szkolenie nasz owczarek niemiecki przechodził jeżeli też w ogóle był wcześniej tresowany pod konkretnym kątem. Jeżeli tak było to sprzedawca – hodowca nie omieszka o tym nabywcy poinformować, tak by ten wiedział jak uczyć swojego psa. Jest to ważne chociażby z tego powodu że sam owczarek niemiecki należy do tych psów które bardzo chętnie się uczą, co też jest przez właścicieli doceniane. Zatem kupując takiego psa jak owczarek niemiecki człowiek ma gwarancję, że faktycznie będzie to oddany towarzysz na którego będzie można w każdej chwili liczyć.

Owczarek niemiecki – charakter

szkolenie_m-3295815

To co oczywiście przyczyniło się w największym stopniu do popularności tej rasy to same cechy osobnicze jakie ten pies posiada. Mianowicie wszystkie owczarki charakteryzuje przede wszystkim spora odwaga, cierpliwość, inteligencja, chęć nauki oraz też nadspodziewana łagodność. Co nie zmienia faktu że oczywiście owczarek niemiecki świetnie się sprawdza jako pies obronny. Zachowanie psa zawsze też cechuje nastawienie do obrony stada czyli w tym przypadku właściciela oraz jego rodziny. W tym zakresie pies wcale nie musi przechodzić szkolenia, właściciel może być pewny tego, że w sytuacji zagrożenia owczarek niemiecki stanie w jego obronie.

Wspomniane cechy powodują też że owczarek niemiecki jest bardzo często „zatrudniany” w różnych służbach mundurowych, którym zależy właśnie na odważnych psach, które można w sposób odpowiedni do wykonywania zadań przeszkolić. Dlatego też owczarek niemiecki świetnie się sprawdza w wojsku, policji, służbach medycznych i ratowniczych oraz wielu innych.

Owczarek niemiecki – porady

Rzecz jasna zastanawiając się dla kogo owczarek niemiecki będzie odpowiednim rozwiązaniem nie można też zapominać o prywatnych właścicielach którzy bardzo chętnie te psy kupują. Właśnie ze wszystkich tych powodów które zostały wcześniej omówione. Owczarek niemiecki staje się bardzo szybko częścią rodziny, wręcz jej pełnoprawnym członkiem.

krotkowlosy_m-3914016Wiadomo, że posiadanie takiego psa to również odpowiedzialność, człowiek powinien wiedzieć jak dbać o swojego psa, tak by owczarek niemiecki czuł się zdecydowanie dobrze. Psa tej rasy można posiadać również wówczas kiedy ma się mieszkanie, jednak koniecznie trzeba zadbać o to by pies miał odpowiednio dużo ruchu czyli wychodzić z nim na długie spacery podczas których ten pies się solidnie wybiega.

Mając wątpliwości czy też pytania odnośnie tego jakie warunki swojemu psu trzeba zapewnić zawsze można się posiłkować podpowiedziami ze strony hodowców, warto zaglądać też na fora miłośników rasy.

Was this helpful?

1 / 0