Owczarek szwajcarski

owczarek-szwajcarski-2

Owczarek szwajcarski – historia

owczarek-szwajcarski_m-2204994Pierwsze doniesienia o owczarkach, pojawiły się w XIX wieku. W 1882 roku na wystawie psów, zorganizowanej w Hanowerze w Niemczech, zaprezentowano tam pierwszego, krótkowłosego owczarka białego. W latach 20- tych XX wieku owczarki trafiły do USA, oraz Kanady. To właśnie tam rasa owczarka szwajcarskiego została spopularyzowana. W Ameryce funkcjonuje nawet ich konkretna nazwa ( owczarek amerykańsko- kanadyjski). W 1970 roku do Szwajcarii wyeksportowano pierwsze egzemplarze owczarków. Uznanym pierwszym psem w Szwajcarii został czworonóg o imieniu Lobo. Psy narodzone z połączenia Lobo, oraz innych psiaków z importu rozprzestrzeniły się dzięki temu po całej Europie.

Owczarek szwajcarski – opis rasy owczarek-szwajcarski-charakter_m-5525038

Jest to rodzaj owczarka o białej sierści, średniego wzrostu, silny, umięśniony o bardzo eleganckiej i harmonijnej budowie. Jego sylwetka jest zamknięta w prostokącie. Głowa jest mocna, sucha i wyrzeźbiona proporcjonalnie do tułowia. Oglądając go z góry i z boku możemy zaobserwować kształt klina. Osie poziome kufy, czyli włosa na przedniej części głowy i mózgoczaszki są równoległe. Oczy tej wdzięcznej psiej rasy mają kształt migdała, są osadzone trochę skośnie. Ich kolor to najczęściej brąz, lub ciemny brąz. Uszy są sztywno stojące, osadzone wysoko równolegle wobec siebie. Skierowane do przodu, ich kształt jest długi i na końcach, przypominający lekko zaokrąglony trójkąt. Tułów jest mocny, dobrze umięśniony, średniej długości. Widoczny jest także wyraźny kłąb, klatka piersiowa bardzo głęboka, owalna i długa. Owczarki charakteryzuje wyraziste przedpiersie.

Ogon natomiast jest w kształcie kity, zwężający się ku końcowi, dość głęboko osadzony, sięga przynajmniej stawu skokowego. W spoczynku wisi prosto lub lekko szablasto, jest wygięty w ostatniej jednej trzeciej długości. W ruchu wyżej, ale nigdy powyżej linii grzbietu.

Owczarek szwajcarski – ubarwienie

owczarek-szwajcarski-dlugowlosy_m-2490249Ubarwienie jest białe, ale nie albinotyczne, występuje szata zarówno krótko-, jak i długowłosa; włos jest gęsty i dobrze przylegający, bogate włosy jako krótka warstwa futra .Psy z Krótkim włosem mają włos tylko na kufie, czyli przedniej części głowy , części twarzowej głowy oraz przedniej stronie kończyn, dłuższy jest na szyi oraz tylnej stronie kończyn.

Owczarek szwajcarski – zachowanie i pełnione role

Psy te są wszechstronne. Doskonale sprawdzają się w roli psa rodzinnego, zwłaszcza w rodzinach, gdzie są dzieci, gdyż owczarki wykazują się niebywałą tolerancją w stosunku do naszych pociech, a także innych zwierząt. W Ameryce Północnej owczarki doskonale sprawdzają się jako psy policyjne, wojskowe, stróżujące, psy przewodniki, lawinowe, czy tropiące.

Owczarek szwajcarski – charakter

owczarek-szwajcarski-rasa_m-3774234Biały owczarek jest odważny, ale nie wykazuje agresywnych zachowań. Jest pełen temperamentu i zapału do pracy, szybko uczy się nawet skomplikowanych zadań. Jest spokojny i pewny siebie, a w stosunku do obcych zachowuje dystans. Wierny wobec jednego pana, czujny i bystry. Uchodzi za psa bardziej zrównoważonego niż owczarek niemiecki, ale i znacznie bardziej wrażliwego na stosowanie kar w procesie wychowawczym.

Owczarek szwajcarski – popularność

Największą popularnością owczarki szwajcarskie cieszą się w Niemczech, oraz Czechach. W Polsce gatunek ten jest dość rzadko spotykany. Na koniec 2008 roku odnotowano u nas 200 psów rodowodowych tej rasy.

Was this helpful?

2 / 0