Owsiki u niemowląt

Owsiki są to robaki pasożytnicze, które zagnieżdżają się w ciele ofiary. Będą na niej żerować dopóki nie zostaną zniszczone lub nie doprowadzą do wykończenia organizmu. Dlatego trzeba się strzec, tym bardziej że często się zdarza, że owsiki zagnieżdżają się u ludzi lub u małych dzieci. Przeciętny samiec owsika ma 3 milimetry.

Samice są dużo większe, więc można by je dostrzec gołym okiem – osiągają nawet jeden centymetr! Owsiki ludzkie, bowiem o nich głównie mowa w tej chwili, żyją w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym, końcowym odcinku jelita cienkiego. Spędzają tam swoje “robacze radosne chwile” żywiąc się treścią wyssaną z jelit.

Co ciekawe żyją owsiki żyją stosunkowo krótko – samice około czterech tygodni, samce natomiast giną zaraz po zaplemnieniu. Pasożyty te są tak groźne z wielu powodów, ale jeden napawa szczególnym obrzydzeniem – samica w końcowym okresie życia składa w okolicy około odbytniczej jaja. Jest ich w granicach ośmiu do dwunastu tysięcy!

Owsiki – objawy

Łatwo więc sobie wyobrazić, jak szybko robak ten rozmnaża się w naszym organizmie. Larwy zdobywają zdolność inwazyjną bardzo szybko – zajmuje im to tylko kilka godzin, maksymalnie osiem. Owsiki wywołują groźną chorobę zwaną owsicą. Szczególnie niebezpieczne są owsiki u dzieci – objawiają się złym sypianiem z powodu silnego swędzenia w okolicy odbytu i doprowadzają do nieprawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego organizmu. Warto znać też inne objawy towarzyszące owsicy – są to silne swędzenia, ból brzucha, zaburzenia wypróżniania, wysypka, zapalenie skóry, nudności.

Owsiki – przyczyny

Straszne jest, że pasożyt ten jest powszechny we wszystkich strefach klimatycznych, choć pozostaje najliczniejszy w klimacie umiarkowanym. Prowadząc do okropnej choroby niszczy człowieka, sam rozmnażając się nieprawdopodobnie szybko. Dlatego właśnie trzeba bardzo uważać na owsiki – nie należy dotykać odchodów zwierzęcych i myć ręce przed każdym posiłkiem. Również konieczne jest unikanie kontaktu z nieodrobaczonymi zwierzętami. Dzieci, które podejrzewamy o to, że mają owsiki natychmiastowo należy zabrać do lekarza, by pomóc im żyć szczęśliwie, długo i zdrowo. Ale przede wszystkim należy najpierw przestrzegać higieny – wtedy to nic nam nie grozi!

Was this helpful?

0 / 1