Palenie papierosów

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

To, że palenie szkodzi zdrowiu i powoduje rozwój wielu chorób jest faktem. Nie ma żadnej wątpliwości, że palenie jest istotnym czynnikiem powodującym zwiększoną umieralność. Smutne jest to, że czynnik ten jest jednocześnie najłatwiejszy do usunięcia i zależny wyłącznie od naszej woli. Szkodliwość palenia tytoniu wynika z toksycznego działania dymu tytoniowego, w którym oprócz uzależniającej nikotyny odkryć można jeszcze ponad 1300 związków chemicznych lub pierwiastków.
Do najbardziej szkodliwych należą: tlenek węgla, ciała smoliste oraz kwasy organiczne i nieorganiczne.

Papierosy to jedyny legalnie sprzedawany środek rakotwórczy. Większość dorosłych osób, sięgając po papierosa, zdaje sobie z tego sprawę. Jednak dzieci – bo i te palą – nie mają świadomości, że każdy papieros przybliża je do śmierci. • Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty. • 20 papierosów dziennie o ok. 5 lat. • 40 sztuk dziennie to życie krótsze o 8 lat.

Im palenie rozpoczyna się wcześniej i jest intensywniejsze, tym większe i szybsze są straty zdrowotne.

Jakie są najczęstsze czynniki warunkujące nieświadome często decyzje sięgnięcia po papierosa?

Młodzi ludzie:

– Ciekawość i chęć naśladowania innych. – Imponowanie otoczeniu oraz przekora i bunt przeciwko autorytetom. – Reklama papierosów.

Dorośli:

– Papieros jest dla nich środkiem pomagającym w rozładowaniu wewnętrznej energii i opanowaniu niepokoju. – Papieros to sposób nawiązania rozmowy oraz pokonaniu poczucia mniejszej wartości.

– Papieros daje poczucie wolności i siłę indywidualnego wyrazu, pozornie nadaje życiu styl.

Palenie papierosów – skutki Palenie papierosów powoduje: • Raka płuc – aż 87% umierających na tę chorobę stanowią palacze. • Choroby serca, które u nałogowców pojawiają się o 70% częściej. • Raka piersi – kobiety palące ponad 40 papierosów dziennie są prawie dwukrotnie bardziej narażone na zgon. • Cukrzycę – u pacjentów cierpiących na to schorzenie znacznie częściej spotyka się uszkodzenie nerek. • Osłabienie pamięci, bo nikotyna obniża sprawność umysłową. • Depresje i samobójstwa. • Nowotwory złośliwe wielu narządów – głównie układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, rodnego. • Wiele innych chorób chronicznych: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, schorzenia płuc, alergie, osteoporozę.

• Szybsze starzenie się organizmu (np. płuca palacza są dużo starsze niż przewidują to normy wiekowe).

Każdy palący papierosy powinien systematycznie wykonywać badanie spirometryczne. Jeżeli wynik okaże się nieprawidłowy, trzeba pożegnać się z nałogiem. W przeciwnym razie może rozwinąć się ciężka postać POChP. Oznacza to bardzo dokuczliwe duszności, nawet przy niewielkim wysiłku.

Jakie są korzyści płynące z rzucenia palenia? ○ W ciągu 20 minut po odstawieniu nikotyny do normy wraca ciśnienie krwi i stabilizuje się puls. ○ W ciągu 8 godzin od wypalenia ostatniego papierosa wyrównuje się poziom tlenu. ○ W ciągu doby maleje możliwość doznania ataku serca. ○ W ciągu 48 godzin rozpoczyna się regeneracja końcówek nerwów, poprawia się smak i węch. ○ W okresie 2 tygodni – 3 miesięcy abstynencji nikotynowej znacznie poprawia się krążenie krwi, a wydolność płuc wzrasta o 30%. ○ Po roku o połowę maleje ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

○ Po 5 latach znacznie maleje możliwość zachorowania na raka płuc, jamy ustnej i gardła.

A więc co wybierasz? Palenie? Czy zdrowie?!

Was this helpful?

0 / 0