Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Panele podłogowe to najbardziej dzisiaj poszukiwany i używany materiał, służący do wykończenia podłóg. Z powodzeniem można ich używać prawie wszędzie. Chociaż przeważnie można je zobaczyć w domach, to świetnie nadają się zarówno do przedszkoli, szkół, firm, jak i sklepów. Od najdawniejszych czasów używane do układania podłogi było tak bardzo cenione, naturalne i trwałe drewno, które i dzisiaj cieszy się niemałą popularnością, chociaż w innej formie – na przykład właśnie paneli podłogowych. Oczywiście są one wykonywane także z różnych innych materiałów, co natychmiast przekłada się na ich niższą cenę. Jednak największą popularnością mimo wszystko cieszą się panele z drewna ze względu na swą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Dzisiaj istnieją bardzo proste techniki montażu, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Tak naprawdę to sami możemy je zamontować i to w bardzo krótkim czasie. Tym sprytniejszym z nas, zajmie to jeden, góra dwa dni. Przy zakupie musimy tylko zwrócić uwagę na to czy musimy je osadzić na kleju, czy są one montowane na takie nowoczesne zaczepy, zwane też klipsami. Jeżeli łączą się metodą klik – klik, to gdy tylko się nam znudzą, szybko możemy je rozebrać i zamontować w zupełnie innym pomieszczeniu.
Wszystkie panele podłogowe mają kształt prostokąta o długości od 80 do 220 centymetrów i szerokości od 13 do 21 centymetrów. Najbardziej jednak istotne w tych wszystkich wymiarach jest ich grubość, ponieważ czym są one grubsze, tym lepsze – bardziej wytrzymałe. W zależności od ilości warstw grubość sięga od 8 do 22 milimetrów. Panele podłogowe wykonane z drewna składają się z trzech warstw. Pierwsza z nich wykonana jest z twardego drewna o grubości do 4 milimetrów, pokryta jest fabrycznie kilkoma warstwami lakieru, utwardzonego promieniami UV, wosku lub oleju. Druga nośna warstwa zbudowana jest z drzewa iglastego i ma grubość 8 milimetrów. Ostatnia już, spodnia warstwa wykonana jest tak jak poprzednia z drzewa iglastego lub drewnianej sklejki o grubości do 3,5 milimetra. O wyglądzie paneli decyduje rodzaj i gatunek drewna, z jakiego są wykonane. Nie małe znaczenie ma też wzór i rodzaj deski lub klepki, którą chcemy położyć. W sprzedaży znajdziemy dużą ilość przeróżnych wzorów, poczynając od całych desek przez półdeski, desenie dwuklapkowe lub trójklapkowe. Najdroższe z nich będą jednak panele o jednolitym kolorze z niewielką ilością sęków.
Wybierając i kupując panele podłogowe musimy najpierw pomyśleć o ich walorach użytkowych i częstotliwości ich używania. Najbardziej wydeptywana jest podłoga w przedpokoju, kuchni, gabinecie czy holu, dlatego w tych pomieszczeniach musimy ułożyć bardzo twardą i wytrzymałą na uszkodzenia mechaniczne powłokę. Natomiast w mniej używanych powierzchniach naszego domu, tak jak na przykład w sypialniach lub salonach, czy też w pokojach gościnnych wystarczą mniej odporne na zarysowania, a jednocześnie tańsze panele. Z pewnością wystarczą te wykonane z dużo miększego drewna. Producenci zalecają w tym celu użyć podłogi z jodły, modrzewia, wiśni, świerku, olchy, a także z sosny. Nie tylko w tych wyżej opisanych pomieszczeniach możemy ułożyć panele, ponieważ już dzisiaj można to zrobić w łazience lub pralni, tam gdzie jest dużo wilgoci, ponieważ są już dostępne w sprzedaży tego typu produkty.
Podłogi wykonane z paneli, bardzo często nazywane są podłogami pływającymi, ponieważ szczególnie w początkowym okresie po zamontowaniu, chodząc po nich delikatnie się uginają. Decydując się na zakup paneli podłogowych musimy jeszcze wziąć pod uwagę wielkość danego pomieszczenia, ponieważ nie wszystkie i nie wszędzie będą dobrze wyglądały. I tak do mniejszych pomieszczeń, wybieramy jaśniejsze panele, ponieważ optycznie je powiększają, zaś do dużych i wysokich pokoi idealnie nadają się ciemne.
Jeżeli będą one pokryte woskiem to zapobiegną wnikaniu wody i pozwolą zachować naturalne właściwości drewna. Jest to podłoga łatwa do utrzymania czystości i prosta w pielęgnacji. Wystarczy do sprzątania używać niewielkiej ilości wody, najlepiej jest to robić za pomocą zwilżonej szmatki, ponieważ panele nie lubią zbyt obfitych kąpieli wodnych. Bardzo dobrze jest używać gotowych preparatów do czyszczenia i pielęgnacji tego typu podłóg, znajdujących się w naszych sklepach. Musimy także zwracać baczną uwagę na wnoszony pod butami piasek, ponieważ rysuje on naszą śliczną podłogę. Aby nam służyła w nie naruszonym stanie przez wiele lat, warto pod drzwiami ułożyć odpowiednia wycieraczkę, która zdecydowanie ograniczyłaby ilość wnoszonego pod butami piasku, śniegu, błota i wody. Warto również nadmienić iż dobrze by było, żeby nasze kobiety nie chodziły w zbyt ostrych szpilkach. Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich wyżej wymienionych zasad to będziemy się cieszyć wspaniałą, mocną, błyszczącą podłogą przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Was this helpful?
0 / 0