Paraliż senny (porażenie przysenne) to stan, który występuje najczęściej podczas zasypiania, objawiający się z porażeniem mięśni, ale przy zachowaniu pełnej świadomości.
Osoba która niestety doświadczyła paraliżu sennego, ma wrażenie, że ogarnia go wielka niemoc, nie jest w stanie otworzyć oczu, mówić ani poruszyć się.
Paraliż senny – objawy
Podczas paraliżu sennego towarzyszą człowiekowi:
- bardzo nieprzyjemne dudnienia w uszach,
- wykręcenie ciała,
- kurczące się kończyny,
- uczucie przygniecenia klatki piersiowej,
- przyśpieszony rytm serca,
- halucynacje,
- silne poczucie strachu.
Podczas paraliżu sennego występują różnego typu halucynacje. Pojawiający się paraliż senny często nazywany jest katapleksją. Jego objawami są silne zaniki mięśni w rdzeniu kręgowym, które wywołane są różnymi impulsami mózgu. Stan taki występuję podczas snu lub po gwałtownym wybudzeniu się ze snu w fazie REM, a także podczas zasypiania, gdy jeszcze nie utraciliśmy świadomości. W czasie paraliżu sennego jedyne mięśnie, które mają świadomy wpływ, to mięśnie oddechowe. Wtedy wdechy i wydechy mogą ułatwić nam wybudzenie się ale mimo to paraliż jeszcze trwa. Paraliż może trwać nawet do kilkunastu minut, wtedy samoistnie się wybudzimy lub ponownie zaśniemy. W wypadku gdy podejrzewamy katapleksję zalecane jest badanie snu, które wykaże jakiekolwiek cechy pozwalające na postawienie dokładnej diagnozy.
Paraliż senny – leczenie
W przypadku paraliżu sennego należy wykonać badania typu polisomnograficznego (PSG) oraz tak zwany test wielokrotnej latenacji snu (MSLT). Zaburzenie snu można na szczęście skutecznie i dokładnie diagnozować. Nad poprawą snu pracują różnego rodzaju specjaliści: stomatolodzy, dietetycy, laryngolodzy, pulmonolodzy i kardiolodzy. Jedną z najbardziej nowoczesnych laboratoriów jest „Diagnostyka Snu” z siedzibami w Krakowie oraz w Warszawie. Oferują one nam odpłatne konsultacje i badania specjalistów zajmujących się medycyną snów. Pacjenci którzy zakwalifikują się po badaniach, skierowani będą na bezpłatną diagnostykę i leczenie.
Was this helpful?
0 / 0