Parówki w cieście

Parówki w cieście to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą zjeść ciepłą kolację zamiast kanapek, lecz nie mają czasu na przygotowywanie skomplikowanych, pracochłonnych dań. W najprostszej (parówki w cieście francuskim) wersji wystarczy owinąć parówki w posmarowane ketchupem i musztardą ciasto francuskie i zapiec w piekarniku. Jeśli mamy ochotę, możemy przygotować ciasto samodzielnie. Spróbujemy tej wersji dla zaawansowanych i pokusimy się o podanie przepisu na odpowiedniego rodzaju ciasto.

Najbardziej odpowiednie będzie ciasto naleśnikowe. Doskonale nadaje się do tego przepisu również ciasto chlebowe, jednak jest ono dość skomplikowane, więc w tym miejscu skupimy się na czymś mniej czaso- i pracochłonnym. Parówki w cieście naleśnikowym są pyszne i sycące.

Parówki w cieście – przepis

Do ciasta naleśnikowego potrzebne będą:

  • 2 jajka,
  • mniej więcej pół litra mleka,
  • mąki (tyle, ile ciasto zabierze, by konsystencją przypominało gęstą śmietanę)
  • sól, pieprz i przyprawy.

Aby nasze danie było bardziej aromatyczne, możemy wzbogacić ciasto o takie przyprawy, jak zioła prowansalskie, majeranek oraz czerwona papryka w proszku. Doskonale będzie również pasować curry. Oprócz tego musimy przygotować niej więcej dziesięć parówek, najlepiej cielęcych. Jeśli nie przepadamy za parówkami lub nie mamy zaufania co do ich pochodzenia, wybierzmy taki gatunek wędlin, który najbardziej nam odpowiada. Oprócz tego potrzebne nam będą jeszcze musztarda, ketchup i tłuszcz do smażenia naleśników a także starty żółty ser.

Przystępujemy zatem do pracy. W wysokiej misce mieszamy jajka z mlekiem, następnie dodajemy mąkę i używając trzepaczki bełtamy, dopóki nie uzyskamy gładkiej, jednolitej masy. Dodajemy przyprawy i jeszcze raz mieszamy. Smażymy naleśniki na bardzo rozgrzanej patelni. Pierwszy naleśnik zawsze nie wychodzi, więc osoby stawiające pierwsze kroki w kuchni nie powinny się zrażać. Kiedy już zużyjemy całe ciasto, przystępujemy do dalszych czynności. Jedna stronę naleśników smarujemy ketchupem i musztardą i zawijamy w ciasto parówki. Postępujemy podobnie z kolejnymi plackami. Układamy zawinięte w ciasto parówki ciasno w żaroodpornym naczyniu, smarujemy odrobiną tłuszczu i posypujemy startym serem. Wkładamy d piekarnika i zapiekamy mniej więcej dwadzieścia minut w temperaturze 180 stopni, aż ser się stopi i uzyska złocistą barwę.

Jeśli lubimy dodatek warzyw, możemy z tej potrawy zrobić coś na kształt hot-dogów. Na posmarowanym musztardą i ketchupem cieście układamy plastry ogórka kiszonego, czerwonej cebuli, posypujemy odrobiną kukurydzy konserwowej i innymi składnikami, na które mamy ochotę. Trzeba uważać, by nie nałożyć ich zbyt wiele, ponieważ wtedy nie będziemy w stanie uformować ruloników. Idealnym dodatkiem do tej potrawy jest kufelek schłodzonego jasnego piwa. Można je przyrządzić na kolację, spotkanie z przyjaciółmi, czy uroczystość rodzinną. Goście i domownicy z pewnością będą zachwyceni. Takie proste sposoby na urozmaicenie codziennych posiłków sprawiają, że gotowanie staje się przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, kiedy zechcemy sięgnąć po dania w proszku lub fast-food.

Was this helpful?

0 / 0