Paul Smith

Paul Smith jako młody nastolatek, bez planów życiowych I większych kwalifikacji, pomagał ojcu w lokalnej hurtowni odzieży, w rodzinnym mieście Nottingham. Jednak pomoc ojcu nie sprawiała mu większej przyjemności, jego prawdziwą pasją był sport, a marzeniem, które pragnął zrealizować, to zostać zawodowym kolarzem. Jego plany jednak legły w gruzach, gdyż w wieku 17 lat, podczas jazdy na rowerze uległ poważnemu wypadkowi i nabawił się kontuzji, które zmieniły jego życie.

paul-smith-and-a-shirt-re-001_m-5445087Kontuzja zmusiła go do sześciu miesięcy pobytu w szpitalu, gdzie zdążył przez cały ten czas poznać nowych przyjaciół. Po opuszczeniu szpitala, Paul zorganizował spotkanie w pubie, który był popularny wśród studentów z lokalnego college’u art. Poznał ludzi specjalizujących się w modzie, zaprzyjaźnili się, rozmawiali o Mondrianie, Warholu, Davidzie Baileyu, a w wolnych chwilach od swej pasji, słuchali Rolling Stones.

Paul postanowił zostać cząstką kolorowego świata mody, pełnego idei i emocji. Minęły dwa lata, kiedy Paul Smith otworzył i prowadził swój pierwszy sklep w Nottingham. Do inwestycji swych oszczędności, namówiła Paula dziewczyna Pauline Denyer, będącą obecnie jego żoną. By się rozwijać, Paul Smith zaczął brać wieczorowe kursy z krawiectwa, ciężko pracował by osiągnąć swój cel i opłaciło się. W 1976 roku mogąc stworzyć co tylko chciał, pokazał swoją pierwszą kolekcję odzieży męskiej w Paryżu pod nazwą Paul Smith.

Minęło 20 lat, kiedy marka Paul Smith osiągnęła wielki sukces, a sam Paul był uważany za najznakomitszego brytyjskiego projektanta. Okazało się, że ma do projektowania wielki talent, gdyż potrafi przewidzieć największe, nadchodzące trendy, nie tylko w modzie ale i w szerszym kontekście kultury popularnej. Jego miłość do tradycji i klasyki miesza się z przekazem prawdziwego poczucia humoru i zgorszenia.

Paul Smith z dnia na dzień stawał się lepszy i bardziej światowy.

Stworzył wiele kolekcji, które stały się niejako markami, wśród których najważniejsze to:

 • Paul Smith,
 • Paul Smith Women, 
 • PS Paul Smith, 
 • Paul Smith Jeans, 
 • R. Newbold (występująca jedynie w Japonii),
 • Paul Smith Akcesoria,
 • Paul Smith Shoes (buty),
 • Paul Smith Perfumy,
 • Paul Smith zegarki,
 • Paul Smith pióra
 • Paul Smith meble
 • Paul Smith dywany, porcelana, okulary.

Kolekcje Paula Smitha powstały głównie w Anglii i we Włoszech zaprojektowane z najlepszych tkanin pochodzenia włoskiego, francuskiego i brytyjskiego.

Paul nie pracował tylko sam, nawiązał również współpracę z Cappellini, z którymi w 2002 roku, stworzył kolekcję mebli Mondo oraz z Maharam, gdzie zainspirowano klasyczny garnitur.

Sklepy Paula stały się odzwierciedleniem jego samego, poprzez projekty, ukazując niepowtarzalną angielszczyznę. Jego sklepy zawierały wielkie zbiory biżuterii, zegarków, książek, sztuki, antyków cieszących się szerokim wachlarzem produktów oraz swoją niepowtarzalnością.

Paul Smith stał się globalny, jego kolekcje cieszą się powodzeniem w trzydziestu pięciu krajach, w samej Anglii, to aż czternaście sklepów. Jego sklepy można spotkać w Londynie, Nottingham, Paryżu, Mediolanie, Nowym Yorku, Hong Kongu, Singapurze, Tajwanie, Filipinach, Korei, Kuwejcie, zjednoczonych Emiratach arabskich, oraz ponad dwieście w całej Japonii. Jest uwielbiany przez Japończyków, stał się ich specjalistą od mody, co go inspiruje i pochłania w całości. Można by powiedzieć, że polubił Japonię równie mocno jak Japonia jego. Posiada również piękne salony w Londynie, Paryżu, Mediolanie, Nowym Yorku czy Tokio.

Kolekcje Paula Smitha są dostępne na całym świecie, stał się on bowiem twórcą ekscentrycznej elegancji. W Polsce marka Paul Smith jest mniej znana, jednak również dostępna na naszym rynku, jednak jeśli ktoś pragnie zdobyć niepowtarzalne rzeczy, jest to możliwe poprzez zakupy w sklepie internetowym gdzie znajdzie coś i mężczyzna i kobieta, a mianowicie: akcesoria, zegarki, obuwie, odzież, książki, perfumy, okulary itp.

Was this helpful?

0 / 0