Każdy z nas pragnie pięknie, dobrze i młodo wyglądać. Nie bez powodów salony kosmetyczne cieszą się tak dużym powodzeniem, a półki w drogeriach i aptekach uginają się niemal po ciężarem kosmetyków, do pięknego wyglądu. Tak naprawdę, to jak się prezentujemy, jest naszą wizytówką i na to na samym początku zwraca się uwagę. Osoba zadbana, świeża, lubiąca troszczyć się o swój wygląd, ma dużo większe szanse na to, by zaistnieć, niż taka osoba, dla której wygląd zewnętrzny nie ma zupełnie znaczenia.
Trądzik, zajady, wysypka, jak wiele różnych, innych chorób, to tylko początek walki z wieloma zaburzeniami, z jakimi musimy się na co dzień spotykać. Coraz częściej jednak, pojawiają się na naszym ciele pękające naczynka, które pojawiają się zazwyczaj na twarzy lub na nogach. Można oczywiście ukryć je w pewnym stopniu pod makijażem, aczkolwiek wcale nie o to chodzi. Takie popękane naczynka wcale nie prezentują się dobrze i wcale nie powodują, że dana osoba czuje się komfortowo, pięknie i olśniewająco.
Pękające naczynka – przyczyny
Czym powodowane są pękające naczynka? Ich głównym sprzymierzeńcem jest stojący tryb pracy, stały wysiłek fizyczny, czy też nawyk trzymania nogi na nogę. Stres, nieumiejętność utrzymania emocji na wodzy, krzyki i nerwowość, to również powody do tego, że takie naczynka się pojawiają. Jeśli mówimy o zdrowych naczynkach, są one elastyczne, sprawnie się kurczą i rozkurczają, mają również mocną konstrukcją. U osób, u których pojawiają się pękające naczynka, ma miejsce kruchość i brak możliwości wytrzymywania ciśnienia krwi. To właśnie to, powoduje, że naczynka rozszerzają się w takim stopniu, iż stają się po prostu widoczne pod skórą.
Pękające naczynka – objawy
Na początku pojawia się zaczerwienienie, czyli tak zwany rumień. Jeśli ten rumień utrzymuje się dłużej niż kilka minut, oznacza to, że mechanizm rozszerzania i kurczenia się naczyń, po prostu nie działa prawidłowo. Bardzo często przyczyną powstania takich stanów rzeczy u kobiety, są efekty działania estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych. Często również leki hormonalne, czy sterydy, mogą wywoływać pękanie naczynek.
Zwiększony wysiłek, solarium, opalanie na słońcu, ostre potrawy, alkohol, czy też kawa, to również są powody na to, że takie pękające naczynka się pojawiają. Co jeszcze? Na pewno zbyt mocne peelingi, gorące kąpiele, wizyty w saunie, lasery, czy też leki zawierające kortykosteroidy, to kolejni sprzymierzeńcy, którzy wcale nie działają pozytywnie na to, by tego stanom rzeczy zahamować. Pękające naczynka, mogą mieć różną formę i wygląd. Wyróżnia się więc liniowe, które nie tworzą między sobą połączeń, drzewkowate, które przeważnie umiejscowione są na bocznej powierzchnię ud, pajączkowate, które rozchodzą się promieniście na boki od centralnego naczynka, oraz guzkowe, powodujące rozsiane nierównomiernie, punktowe rozszerzenia tychże naczyń.
Pękające naczynka – leczenie
Najczęściej wykorzystuje się laseroterapię, gdzie energia świetlna emitowana z lasera, pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi, niszcząc od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Kolejną rzeczą są elektrokoagulacje, skleroterapię, czy też krioterapie. Nie ma 100% pewności, że jest się w stanie poradzić na ten stan rzeczy. Jedne pękające naczynka mają słabą formę, inne zaś są zdecydowanie bardziej rozwinięte. Trzeba więc mieć to na uwadze, jak również i trzeba wiedzieć, że tylko regularne, kilkukrotne powtarzanie może dać upragniony efekt niezależnie od tego, czy mówimy o leczeniu kosmetycznym, leczeniu farmakologicznym, czy też zabiegowym.
Was this helpful?
0 / 0