Pielęgnacja storczyków

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Storczyki to odmiana roślin o bardzo tajemniczej naturze, pełnej piękna, kolorów i delikatności. Mają dużą liczbę wielbicieli i pasjonatów, ze względu na ich wygląd, łatwość pielęgnacji i tajemniczość. Czym właściwie są storczyki? Storczyki są typem roślin nasiennych, o podtypie Okrytonasiennym. Zalicza się je do klasy jednoliściennych i podklasy liliokwiatowych. Pochodzą z rodziny storczykowatych i rzędu storczykowców, wiem, wiem dość zagmatwane, ale to cenne informacje dla pasjonatów i prawdziwych hodowców. Dla miłośników storczyków te informacje nie wiele mówią i nie wielkie mają znaczenie. Najważniejsze jest, ze storczyki pięknie kwitną, są bardzo wygodne w pielęgnacji i zawsze się pięknie prezentują.

Występowanie storczyków w świecie

Storczyki są dość popularnym typem roślin, które występują na dużym obszarze w różnych odmianach. Można je spotka zarówno na pustyniach jak i obszarach polarnych, na nizinach, a zarazem w górach na wysokościach około 4000m n.p.m. Występują głównie w strefie umiarkowanej i międzyzwrotnikowej, a ich obszary występowania zalicza się do subarktycznych.

Storczyki głównie charakteryzują się tym, że dzięki przystosowaniu do różnych warunków życia, mogą występować w wielu miejscach i klimatach. To waśnie dzięki tej zalecie, można je spotkać w różnych siedliskach. Mimo iż są narażone na różne temperatury powietrza, na różne dobowe i roczne temperatury, różnorodna wilgotność oraz światło, potrafią się dostosować i pięknie rosną. Wiele odmian storczyków to epifity, które rosną na drzewach w równie ciężkich warunkach hodowlanych. Jeśli prawdziwy hodowca ma zamiar zająć się hodowlą storczyków, jego zadaniem jest poznanie prawdziwego rodzaju siedliska i stworzenie podobnych warunków dla tego rodzaju rośliny. Storczyki ze względu na swe odmiany mogą różnić się potrzebami. Jeden storczyk może pięknie rosnąć inny zaś zahamować kwitnienie lub zatrzymać swój proces życia.

Choć storczyków jest tak wiele i występują praktycznie na całym świecie, grozi im wyginięcie. Co jest tego przyczyną? W okresie dużej fascynacji hodowlą storczyków zbyt mocno zostały one pozyskiwane w sposób rabunkowy. Storczyki do momentu kwitnięcia przechodzą długą drogę od chwili zasiania, nawet trwającą kilkanaście lat. Choć dochodzi do wytwarzania dużej ilości ich nasion, niewielka z nich część trafia na odpowiednie podłoże, gdzie pięknie kiełkują i ukazują swoje wdzięki.

Rozmnażanie i przesadzanie storczyków

Jeśli warunki w jakich znajdują się storczyki są odpowiednie, wytwarzają one kwiaty, które stosują metody pozwalające im na zwabianie owadów, dzięki którym otrzymujemy nektar. To dzięki temu dochodzi do zapylenia i powstania nasion storczyka. Nasiona dojrzewają w owocu, który powstał z silnie rozrośniętej zalążni. Czas dojrzewania nasion trwa w zależności od gatunku storczyka, jest liczony od 3 do około 20 miesięcy, a więc dość różnorodnie. Storczyk jest w stanie wyprodukować ogromną ilość nasion, nawet około 3 mln powstałych z jednego owocu. Nasiona nie należą do dużych, są wręcz mikroskopijne, nie posiadające żadnych substancji zapasowych. Nasionku zostaje następnie zainfekowane przez grzyba z którym następuje mikoryza w której skutkach nasionko substancje odżywcze, potrzebne do dalszego rozwoju. W tym momencie nasionko zmienia się w kuliste o zielonym kolorze i plechowatych kształtach protokorm. To z niego za jakiś czas powstanie roślina z własnymi korzeniami, liśćmi oraz pędem. Okres od momentu zakiełkowania do chwili pojawienia się pierwszego listka może trwać aż 10 lat. Kolejne kilka lat potrzebuje by zakwitnąć i zauroczyć swym pięknem. Tak więc nic dziwnego, że storczyki są wyjątkowe i i bardzo cenne. W Polsce są pod szczególną ochroną, gdyż hodowcy obawiają się ich wyginięcia.

Uprawa Storczyków • Warto posiadać podstawową wiedzę o storczykach, co ułatwi nam ich pielęgnację i uprawę, przycinanie storczyków oraz pielęgnację po przekwitnięciu. Dobrze wiedzieć skąd pochodzą, z jakiego środowiska, skąd się wywodzą i jakie mają wymagania. • Najważniejsza jest: wilgotność powietrza, wilgotność podłoża, temperatura powietrza oraz oświetlenie pomieszczenia w jakim będzie hodowany storczyk.

Dodatkowe informacje przydatne w hodowli

• Storczyki nadają się do hodowli w każdym oknie. Najlepsze są wschodnie lub zachodnie. • Storczyki lubią wilgotność. • Nie lubią zbyt częstego podlewania. • Muszą mieć odpowiednią glebę.

• Suche gałązki należy podcinać, by mogły wyrosnąć nowe w te miejsca.

Was this helpful?

0 / 0