Pielęgnacja trawnika

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Decydując się na trawnik koło domu, musimy się liczyć iż niezbędna będzie również jego pielęgnacja. Niestety nie wystarczy zasiać i reszta sama się dzieje. Trawniki trzeba pielęgnować równie starannie jak niektóre kwiaty. Jak zatem wygląda prawidłowa pielęgnacja trawnika?

NAWOŻENIE
Nawożenie jest konieczne w celu uzyskania pięknego trawnika. Tę czynność należy wykonywać około czterech razy w sezonie wegetacyjnym, począwszy od końcówki marca. Najlepsze będą do użycia w tym celu mieszanki wieloskładnikowe nawozów, które są przeznaczone typowo do trawników. Jeśli zamierzamy użyć do nawożenia trawników nawozów stałych, nie wolno nam w chwili gdy trawnik jest mokry. Taka czynność spowoduje przypalenie roślin poprzez przyklejenie się nawozu do trawnika. Jeśli już wykonaliśmy taką czynność, należy podlać trawnik obficie wodą. Przy zastosowaniu nawozów wolnodziałających warto pamiętać by nie były zastosowane zbyt późno, a trawnik by zawsze był obficie podlewany. Trawnik nawozimy maksymalnie do połowy sierpnia. Jeśli nie zastosujemy się do wyznaczonego terminu nawożenia, nasz trawnik stanie się mniej odporny na zimowe przymrozki.

PODLEWANIE
Trawniki mają ogromne zapotrzebowanie na wodę gdyż aż około 4 litrów na metr kwadratowy ziemi. Wiosną zapotrzebowanie na wodę zdecydowanie wzrasta i jest największe. Trawnik bardzo szybko obsycha, wystarczy zaledwie kilka dni dużej suchy, aby stracił sprężystość i piękny kolor. Częstość podlewania trawnika zależy od szybkości wysychania ziemi. Jeśli ziemia wyschnie na głębokość 4cm, należy nawodnić ją około 5 litrami wody na metr kwadratowy w ciągu godziny. Nikt nie mówił, że posiadanie pięknego trawnika jest proste i wygodne. Bardzo ważne jest by nie przelać trawnika, gdyż dojdzie do jego zgnicia i obumarcia. Jeśli nasz trawnik jest przesuszony nie zalewajmy go tona wody, lepiej podlać kilkakrotnie w małych ilościach i obserwować zapotrzebowanie niż zalewać zbyt dużą ilością wody, szkodząc mu podwójnie. Podczas podlewania, ziemia powinna być zwilżona na głębokość około 15cm, co pozwoli na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego naszego trawnika. Im płytsze wykształcenie systemu korzeniowego, tym trawnik wrażliwszy podatniejszy na suszę.

Kilka wskazówek: • Trawnik, który choruje warto podlewać popołudniu gdy słońce jest już delikatniejsze. • Zimna woda jest szkodliwa dla roślin podlewanych. • Podlewanie w godzinach popołudniowych jest jak najbardziej wskazane i z pewnością nie doprowadza do oparzeń źdźbeł. • Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie trawników za pomocą zraszaczy z czujnikiem wilgotności.

• Ważna jest pielęgnacja trawnika przed zimą, aby odpowiednio przygotować go na mrozy, równie nieodzowna jak pielęgnacja trawnika jesienią jest pielęgnacja trawnika wiosną.

NAPOWIETRZANIE
Czyli nic innego jak aeracja i wertykulacja. Napowietrzanie to niezbędna funkcja w pielęgnacji trawników, która służy głównie rozluźnianiu podłoża i pobudzeniu trawy do krzewienia. Napowietrzanie należy przeprowadzić wczesną wiosną, by pobudzić trawę po okresie zimowym.

AERACJA
Nakłuwanie wierzchni warstwy gleby do około 15cm. Najlepiej do tej czynności użyć wideł lub innych narzędzi z ostrymi końcami np. specjalnymi butami o podeszwach w kolce. Powstałe otwory poprzez nakłucia napełnią się luźną ziemią lub zaległym piaskiem.

WERTYKULACJA
Inaczej nacinanie wierzchniej warstwy gleby za pomocą noży. Podczas tej czynności wskazane jest również usuwanie porostów, mchów i pilśni. W dzisiejszych czasach dostępne są na rynku kosiarki zaopatrzone w weltykulatory oraz inne przyrządu ułatwiające te zabiegi pielęgnacyjne. Po wykonanej wertykulacji wskazane jest piaskowanie gleby.

PIASKOWANIE
To rozluźnianie wierzchniej warstwy trawnika i pobudzenie trawy do krzewienia poprzez piaskowanie suchym średnioziarnisty piaskiem. Czynność wykonuje się po wertykulacji gleby.

ODCHWASZCZANIE
Usuwanie zbędnych i zalegających chwastów. Bardzo ważne by usuwać chwasty razem z korzeniami. Polecanym przyrządem do odchwaszczania jest rurko- łopatka, która ułatwia odchwaszczanie razem z korzeniami.

GRABIENIE
To nie tylko czynność pozwalająca na dbanie o trawnik ale i sposób na usuwanie z niego większych zanieczyszczeń jak liście, kamienie, śmieci, itp. Bardzo ważne by usuwać trawę pozostałą po koszeniu trawnika. Do grabienia zaleca się specjalne, wyprofilowane grabie, które ułatwią nam pracę.

WAPNOWANIE
To nic innego jak odkwaszanie podłoża, a zarazem polepszanie wzrostu trawy. Wapnowanie pomaga w walce z mchem i skrzypami, które rosną między trawą. Wapnowanie można przeprowadzać o każdej porze roku w małych dawkach. Najlepszym okresem na wapnowanie będzie okres po wegetacji – czyli późna jesień. Zaleca się do wapniowania delikatnych produktów nawozowych jak dolomit lub kreda. Warto unikać nawozów tlenkowych. Wapniowanie powinno się wykonywać w odstępie 3 lat. Ku czemu służy wapniowanie? Przede wszystkim polepsza odczyn gleby, poprawia zdecydowanie jej strukturę.

OBCINANIE TRAWNIKA
Za pomocą specjalnych szpadli obcinamy brzegi murawy na ścieżkach i obramowaniach grządek.

Was this helpful?

0 / 0