Piercing – co to takiego?

Piercing

Piercing to inaczej przekłuwanie lub kolczykowanie wybranego miejsca na ciele. Piercing stał się jedną z najpopularniejszych form ozdabiania ciała. Zabieg piercingu polega na przekłuwaniu różnych miejsc na ciele np. nos, uszy, język, miejsca intymne, brew. Następnie dochodzi do wprowadzenia w przekłute miejsce kolczyka z tytanu, teflonu, stali chirurgicznej lub bioplastu. Kiedy miejsce przekłute się zagoi można wymienić kolczyk na dowolny ze złota, srebra lub innego tworzywa.

Przekłuwanie wybranego miejsca na ciele trwa zazwyczaj około 3 minut. Kosmetyczka wybrane miejsce przytrzymuje specjalnymi szczypcami , a następnie przebija igłą i wkłada kolczyk. Ta metoda jednak jest używana coraz rzadziej, gdyż pojawił się specjalny pistolet do piercingu. Wybrane miejsce po zaznaczeniu jest przekłuwane bezpośrednio kolczykiem przy użyciu pistoletu. Metoda przy użyciu pistoletu stosowana jest wyłącznie przy przekłuwaniu uszu, gdyż w innych miejscach na ciele mógłby nie przynieść oczekiwanych skutków a komplikacje.

Piercing – gojenie

Czas gojenia zależny jest od miejsca przekłucia, oraz organizmu pacjenta. Początkowo odczuwalne jest pieczenie, lekki ból, nabrzmiałość, opuchlizna, swędzenie oraz dyskomfort. Bólowi często towarzyszy wydzielina w postaci płynu zawierającego limfę. Po zaschnięciu tworzą się strupki. Ranę należy przemywać wodą utlenioną lub specjalnym płynem wskazanym przez specjalistę od piercingu. Po wykonaniu piercingu na kilka dni powinno się odstawić alkohol, papierosy, kofeinę oraz leki rozrzedzające krew np. aspirynę.

Czas gojenia danych części ciała po piercingu to:

  • Ucho – od 4 tygodni do 3 miesięcy
  • Łuk brwiowy – od 1,5 do 3 miesięcy
  • Nos – od 1 do 3 miesięcy
  • Warga – od 1 do 2 miesięcy
  • Język – od 1 do 3 tygodni
  • Sutki – od 2 do 4 miesięcy
  • Pępek – od 1 do 6 miesięcy
  • Genitalia męskie – od 3 do 9 miesięcy w zależności od miejsca
  • Genitalia damskie – 0d 4 tygodni do 6 miesięcy w zależności od miejsca

Piercing – rodzaje

Dziś najczęściej przekłuwane miejsca na ciele to uszy, nos, wargi, język, łuk brwiowy i pępek. Najpopularniejszymi zaś kolczykami są kółka zapinane kulką oraz podkówki, banany, sztangi i inne w różnymi dodatkami np. kamieni Swarovsky.

Was this helpful?

0 / 0