Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Pierogi ruskie – znają je wszyscy. Największą popularnością cieszą się w Polsce i na Ukrainie. Pochodzą z Rusi Czerwonej, nie zaś z Rosji (jak mogłaby wskazywać nazwa). Jeszcze przed wojną we Lwowie pierogi ruskie określano polskimi – najprawdopodobniej dlatego, że pierogi ruskie były (i nadal są) u nas bardzo popularne.
Pierogi to potrawa wykonana z ciasta i farszu. Farsz w pierogach jest różnorodny, w zależności od upodobań. W Polsce najczęściej stosowanym nadzieniem jest mięso, ser z ziemniakami i cebulą (czyli pierogi ruskie), owoce, soczewica. W innych krajach można spotkać nadzienie z jajka na twardo, miodu czy marmolady. Możemy też przyrządzić pierogi ruskie ze szpinakiem.
Pierogi ruskie – przepis
Pierogi ruskie są pyszne i proste do przygotowania. Wystarczy odrobina chęci i czasu. Poniżej znajduje się prosty przepis na tradycyjne ciasto i farsz do pierogów z serem, ziemniakami i cebulą.
Składniki:
Farsz: – ziemniaki (ugotowane i zmielone) – cebula – biały ser – sól, pieprz
Ciasto:
– mąka pszenna – szklanka ciepłej wody
– sól
Przygotowanie farszu: 1. Pokrój cebulę w kostkę i podsmaż do złocistego koloru. 2. Obierz i ugotuj ziemniaki. 3. Zmiel ziemniaki i ser (w warunkach studenckich można to zrobić widelcem lub zwykłym tłuczkiem do ziemniaków).
4. Wymieszaj cebulę z ziemniakami i serem, a następnie przypraw solą i pieprzem.
Przygotowanie ciasta: 1. Wsyp mąkę do miski, dodaj troszkę soli, zalej odrobiną ciepłej wody i wymieszaj. 2. Po przestygnięciu ciasta wyrób je ręką. 3. Rozwałkuj ciasto (około 3mm). Jeśli będzie się przyklejać do stołu wystarczy podsypać mąką. 4. Wykrój szklanką krążki i włóż do nich farsz (około 1 łyżeczki).
5. Dokładnie zlep brzegi.
Pierogi wrzuć do gotującej i osolonej wody. Po wypłynięciu na wierzch pogotuj je jeszcze kilka minut. Ugotowane pierogi podaj z roztopionym masłem i zarumienioną cebulką. Smaczne są również ze gęstą, kwaśną śmietaną lub skwarkami z boczku. Smacznego!
Was this helpful?
0 / 0